Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Finiš ako z partesu vykopol štafetu poriadne vysoko

Sportnet|Publikované 29. júl 2008 o 22:00

Podľa výsledkov to nebol jej najúspešnejší svetový šampionát (vo Švajčiarsku predtým dosiahla 10. a 17. miesto), ale i tak to, že dva razy obsadila

20. priečku - v šprinte i na dlhej trati - a navyše potiahla slovenskú štafetu na jedenástu pozíciu, dokumentuje silu Martiny Rákayovej. Naša najskúsenejšia orientačná bežkyňa v Olomouci pretavila svoj fundament.

KOŠICE. Pretekárka ATU Košice chýbala vo finálových zápoleniach akurát iba na strednej trati. Pôvodne však ani neplánovala, že túto disciplínu obsadí.

Obsadila všetky disciplíny

To, že obsadila kompletný program, je tiež dôkazom, že si východniarka verila. Najviac sa vypla v pretekoch štafiet. Keď preberala od Macinskej, Slovenky figurovali na 18. stupienku. Ona dokázala predbehnúť viac súperiek a napokon sa naše tešili z jedenásteho miesta. Tak vysoko ešte nikdy ženy Slovenska neskončili na MS. "Boli to posledné preteky na podujatí, takže som cítila aj únavu. Snažila som sa urobiť čo najmenej chýb, rivalky sa ich nevyvarovali, takže sme sa posunuli," zhodnotila skromne bez nejakého zveličovania svojej formy toto počínanie M. Rákayová. Dokonca veľa nechýbalo, aby sa náš tím umiestnil v prvej desiatke. "Strácali sme iba štyri sekundy. Keby bola na trati ešte jedna kontrola, možno by to vyšlo. I tak som však na túto súperku stiahla niekoľko minút." Bol to jedinečný výkon Slovenska, nikdy predtým sa orientátorky na túto métu nedostali. "Rada nastupujem na tretí úsek. Nikdy neriešim, na ktorom mieste sa akurát pohybujeme. Snažím sa koncentrovať na povinnosti a nevyvedie ma z miery, keď je tím v priebežnom poradí na tom dobre alebo slabšie. V športe je všetko vratké, do konca zápolení sa môže všeličo stať."

Stále naplno

V každých pretekoch naplno. Taká jej zásada našej najskúsenejšej športovkyne. Je spokojná, ako to na Morave dopadlo, ale zároveň naznačila, že vždy sa dá bežať aj lepšie. Snažila sa však obmedziť výskyt chýb na trati. V šprinte si vyskúšala trasu v uliciach Olomouca. Pre ňu to nebola žiadna novinka, zopár podujatí, keď organizátori v záujme spopularizovania orientačného behu zvolili takúto trať, už má v nohách. Špaliere divákov ale na každého vplývajú inak. Niekoho znervóznia, iného povzbudia. "Rátala som s podobnou atmosférou, no v zápale boja sa nesnažím vnímať, čo sa deje okolo trate. Prvoradé je sústrediť sa na povinnosti." Ani ostrieľanejší orientátori nie sú navyknutí byť v centre záujmu médií. Preto sa musia obrniť, aby sa nedali rozptýliť do neúnosnej miery. "Treba odhadnúť svoje možnosti a nerobiť niečo iné než doteraz. Pokiaľ ide o televízne prenosy, klamala by som, keby som povedala, že to so mnou nič neurobilo. No snažila som sa nevnímať to viac, než to bolo nutné," dodala M. Rákayová. Prezradila i to, že ďalšiu prípravu bude smerovať k budúcoročným MS v Maďarsku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.