Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Finálový súper to radšej zabalil

Sportnet|Publikované 10. dec 2008 o 23:00

Na domácom šampionáte v boxe sa činili východniari. O zlatú radosť pre náš región sa zaslúžil aj Ján Onda. Tento borec klubu Agent 007 Slovenské Nové

Mesto nenašiel v nitrianskom ringu premožiteľa a zaknihoval svoj tretí triumf na vrcholnom domácom podujatí. Zaujímavé je, že hoci predtým koketoval s hmotnostnou kategóriou do 75 kilogramov, všetky tri tituly vybojoval v osemdesiatjednotke.

KOŠICE. Odchovanec Lokomotívy Košice prvý raz vyhral domáci šampionát vo Vranove. Vlani sa mu to isté podarilo v domácom prostredí v telocvični v Čermeli a obhajobu bez problémov zvládol aj pod Zoborom.

Bodoval s prehľadom

Slovenský reprezentant na margo svojej zlatej žatvy konštatoval, že najťažšie sa rodil prvý primát vo Vranove. "Vtedy som mal vo finále kvalitného súpera Kovácsa. Tentoraz som rivalov prevyšoval, vcelku dobre sa mi boxovalo." Pred rokom sa dve jeho vystúpenia skončili pred časovým limitom, tentoraz zase dominoval podobným spôsobom vo finále. Mimochodom, z rivalov, ktorí ho sprevádzali aj v minulosti, sa medzi dvanástimi povrazmi objavil len Gábriš z Dubnice. Na šampionáte sa zišiel v jeho kategórii poltucet účastníkov. V 1. štvrťfinálovom kole si východniar poradil hladko na body s Nitranom Hruškom. "Súper bol mladší, mal rešpekt a myslím si, že som ťažil zo svojich skúseností. Držal som Hrušku na dištanc a postupne zvyšoval náskok, hoci po úvodnom kole som viedol iba tesne. V druhom kole som mu však už ušiel," rozhovoril sa jeden z trojice pästiarov, ktorým sa podarilo obhájiť zlato. "Išiel som približne na štvrť plynu..." V semifinále narazil na ďalšieho Nitrana Šabíka, ktorého pokoril 19:8. Náš zástupca zase začal akoby opatrnejšie i preto, lebo vyzretejší rival bol nebezpečnejší, mal tvrdší úder. "No držal som si odstup počas celého priebehu a presne som sa ho snažil zasahovať."

Bojoval aj o prémiu

Finále bolo zaujímavé z viacerých pohľadov. Hlavne v tom, že na seba narazili kamaráti, kolegovia. Účasť Ján Vencela, ktorý tiež vyšiel z liahne Lokomotívy a potom prešiel do Slovenského Nového Mesta, v boji o zlato, bola pre mnohých prekvapujúca. "Jano štartoval prvý raz na domácom šampionáte. Keďže sme kluboví kolegovia a poznáme sa, ošacoval svoje schopnosti a usúdil, že by bolo zbytočné siliť sa. Preto sa vzdal po skončení prvého kola, dal dolu rukavice." Inak. Vencel je borec pripravený na kategóriu do 75 kg (pred víkendovým zápolením ale nezhodil dostatočne a preto nastúpil do 81 kg) a v nej by mal svojmu tímu pomáhať aj v extralige. Raritou je, že aj vlani sa finálový súper Ondovi vzdal a rovnako tak v prvom meraní síl dominoval zase r. s. c. "Takže teraz som si viac zaboxoval," konštatoval majster Slovenska, ktorý sa na tejto akcii chcel rehabilitovať za sklamanie na nedávnych ME v Anglicku. Okrem toho bola to výborná príprava na nový ročník extraligy v januári budúceho roka (Slov. N. Mesto má v 1. kole voľno). "Za titul získam aj klubovú prémiu a bude určite najvyššia, akú som kedy dostal," prezradil J. Onda.

Na rozdiel od kulturistiky boxeri si musia držať hmotnosť buď počas celého priebehu turnaja, alebo aspoň po finále (to je prípad M-SR, keďže boje o zlato sú spravidla v nedeľu predpoludním). "I preto som po úvodnom vystúpení myslel na to, aby som si udržal hmotnostný limit. Tesne pred podujatím som zhadzoval tri kilogramy, čo však nie je veľa. Dôležité je chytiť prvú váhu, potom sa to už dá ukočírovať. Náročnejšie je niečo nepokaziť v príjme stravy a tekutín na majstrovstvách Európy. Tam je váženie vždy v ten deň, keď ide borec na scénu. Takže dakedy je to obdeň."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.