Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Fín Palander chce zlato pre dcéru

Sportnet|Publikované 14. feb 2007 o 00:00

AARE. Dnešný obrovský slalom mužov má dlhý zástup favoritov. Štyri tohtoročné preteky Svetového pohára mali štyroch rôznych víťazov a k nim treba prirátať ešte minimálne majstrov sveta z minulých šampionátov Američana Bodeho Millera a Rakúšana Hermanna .

AARE. Dnešný obrovský slalom mužov má dlhý zástup favoritov. Štyri tohtoročné preteky Svetového pohára mali štyroch rôznych víťazov a k nim treba prirátať ešte minimálne majstrov sveta z minulých šampionátov Američana Bodeho Millera a Rakúšana Hermanna Maiera.

Mimoriadnu motiváciu má Fín Kalle Palander. V piatok sa mu v Monaku narodila dcéra, a tak by jej chcel z ľadového Aare priviezť darček.

"Musím tu pre ňu vyhrať," zaumienil si Fín, ktorý v sezóne zvíťazil v obrovskom slalome v Alta Badii a v hodnotení disciplíny je vo Svetovom pohári druhý za Nórom Akselom Lundom Svindalom.

Na zjazdovku v Aare má zmiešané spomienky. Práve tu sa v roku 1999 pripravoval na majstrovstvá sveta, na ktorých potom získal zlato v slalome. Vlani v marci si tu však poranil krížové väzy.

Nór Svindal vyhral obrovský slalom v Hinterstoderi a ešte v ďalších dvoch pretekoch stál na stupňoch víťazov. Najviac mu však vraj pomohol nedeľný triumf v zjazde.

"Teraz už jedno zlato mám a psychický tlak je preč. Na obrovský slalom sa teším, je to moja najsilnejšia disciplína," povedal vedúci muž celkového poradia SP.

Rakúšania si chcú vylepšiť doterajšiu chudobnú bilanciu. Ich najväčším tromfom je Benjamin Raich, ktorý vyhral obrovský slalom v Adelbodene a v Aare už získal striebro za superkombináciu. "Svindal je favorit, ale svoje šance vidím tiež veľmi dobre," povedal Raich, ktorý na tejto zjazdovke vyhral už vlani.

Odpisovať nemožno ani jeho krajana Maiera, ktorý v tejto disciplíne obhajuje titul z Bormia a má za obrovský slalom i olympijské zlato.

Američan Miller zatiaľ v Aare predvádza len záblesky toho, čím nadchol pri víťazstve v roku 2003. Najrýchlejší čas v zjazdárskej časti superkombinácie je na hviezdu jeho veľkosti málo. V obrovskom slalome však už tento rok v Alta Badii prišiel druhý. Medzi favoritov treba rátať aj Taliana Massimiliana Blardoneho, ktorý kvality ukázal prvým miestom v Beaver Creeku.

Prvé kolo sa ide o 10.00 h, druhé o tri hodiny. Trať meria 1308 m, má prevýšenie 416 m a maximálny sklon 69 percent. (čtk)

Súvisiace články