Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Filc je zhrozený z vyžrebovania NHL v súvislosti s I. fázou ZOH

TASR|12. júl 2001 o 13:14

New York 12. júla (TASR) - Svetlo sveta uzrelo v stredu večer oficiálne vyžrebovanie nastávajúceho ročníka zámorskej hokejovej profiligy NHL.

Tímy slovenských hviezd v ňom majú mimoriadne nahustený program, ktorý komplikuje rokovania o ich uvoľnení pre I. fázu olympijského turnaja v Salt Lake City. Reprezentačný tréner Ján Filc dokonca v prvej reakcii vyjadril veľké sklamanie a konštatoval, že herný plán vyzerá tak, akoby bol postavený naschváľ proti klubom so slovenskými hráčmi.

Práve kluby s najväčším počtom slovenských hviezd majú v čase prvej fázy hokejového turnaja ZOH nabitý program v NHL. Los Angeles (Pálffy, Stümpel, Višňovský) hrajú trikrát vždy pred zápasom Slovenska. Ešte horšie je na to Phoenix (Handzuš, Suchý, Nagy), ktorý hrá v šiestich dňoch štyri zápasy, prvý pred prvým vystúpením Slovenska a ďalšie dva paralelne v deň zostávajúcich dvoch slovenských zápasoch na ZOH. To sú kluby, ktoré sídlia najbližšie k dejisku ZOH. Naopak, do Salt Lake City majú ďaleko hráči, ktorých kluby majú v tomto čase pomerne priaznivé "slovenské" vyžrebovanie. Napríklad Washington (Bondra) hrá 8. februára v Nashville a potom už iba o deň neskôr v Tampe a 11. februára doma proti tomu istému tímu. Podobné vyžrebovanie má Ottawa (Hossa, Chára). Ešte síce nie sú uzavreté prestupy v NHL pred novou sezónou a je možné, že pár slovenských hokejistov zmení klub, v princípe sa však situácia s nepriaznivým žrebom pre ZOH už nezmení.

"Nechápem, ako po tých viacerých rokovaniach a udalostiach v súvislosti s prvou fázou NHL mohli tento program tak nahustiť, očakával som práve jeho uvoľnenie. Nič sa však nedá robiť, budeme sa musieť dať počas slovenského hokejového leta na začiatku augusta dokopy s Petrom Šťastným, naším generálnym sekretárom Igorom Nemečkom i samotnými hráčmi. Treba rozanalyzovať situáciu a detailne rozobrať dátumy a podľa toho vybrať dve-tri alternatívy účasti našich hráčov z NHL. Verím, že sa tam nájdu riešenia, že niektoré naše hviezdy budú môcť odohrať v prvej fáze v Salt Lake City aspoň dva zápasy, či už na úkor vynechania jedného zápasu v NHL, alebo ináč. Všetko je samozrejme podmienené stanoviskom samotných hráčov a súhlasom ich klubov a preto sa skutočná manažérska práca Petra Šťastného v zámorí začne vlastne až po lete. Doteraz sme sa my bavili, podobne i on s generálnymi manažérmi klubov NHL, skôr vo všeobecnej rovine. Teraz už dôjde k rokovaniam o jednotlivých termínoch," zdôraznil Filc.

NHL na budúci rok pre potreby ZOH prerušia až 14. februára a to už bude mať slovenská reprezentácia za sebou kvalifikačnú A-skupinu turnaja v Salt Lake City. Postupne sa stretne s Nemeckom (9. februára), Lotyšskom (10. februára) a Rakúskom (12. februára). Do hlavného turnaja postupuje iba víťaz skupiny. Je síce pravda, že aj Nemcom (Kölzig, Sturm, Hecht) i Lotyšom (Irbe, Ozolinš, Žoltoks, Zubrus) hrozí neúčasť ich hviezd z NHL, ale v neporovnateľne nižšom počte ako Slovensku. Slovenská hokejová diplomacia najmä prostredníctvom Petra Šťastného rozbehla v tejto súvislosti príslušné kroky na posilnenie kádra už pre prvú fázu turnaja, keďže naganské memento z roku 1998 sa výdatne skloňovalo i naďalej skloňuje v odbornej aj laickej verejnosti.

Súvisiace články