Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Štúdia odhalila, že nahustený program ničí zdravie aj elitným futbalistom

Futbalisti FC Barcelona. (Autor: TASR)
TASR|2. aug 2019 o 18:00

Federácia FIFPRO navrhla aj riešenia.

HOOFDDORP. Medzinárodná federácia profesionálnych futbalistov FIFPRO upozornila na zdravotné riziká čoraz nahustenejšieho programu sezóny.

Podľa štúdie, ktorú realizovali na šestnástich hráčoch, vrátane Son Heung-mina z Tottenhamu Hotspur či Sadia Maného a brankára Alissona Beckera z FC Liverpool, futbalistom hrozí reálne zdravotné riziko.

FIFPRO odhalil, že niektorí hráči za rok absolvujú aj osemdesiat zápasov a precestujú 110-tisíc kilometrov.

"Medzinárodný kalendár sa za uplynulé obdobie nahustil, hra je oveľa rýchlejšia a fyzicky náročnejšia ako v minulosti. Nároky na hráčov sa neustále zvyšujú, ale ich telo aj psychika majú rovnaké limity," cituje portál InisideWorldFootball zo stanoviska FIFPRO, ktorá uviedla, že štúdia odhalila psychické aj fyzické problémy viacerých elitných futbalistov.

S opatreniami na ochranu hráčov súhlasili aj tréneri.

Kouč FC Liverpool Jürgen Klopp pripomenul, že podstatou futbalu sú ľudia: "Ak nezačneme lepšie zaobchádzať s hráčmi, zabijeme túto krásnu hru. Bez nich to nepôjde."

FIFPRO priniesla aj riešenia, navrhla aspoň päťdňové prestávky medzi zápasmi, mimoriadny odpočinok po dlhších letoch, dvojtýždňovú zimnú prestávku a povinné štvortýždňové voľno v letnom období.

Zároveň predstavila aj akýsi strop, ktorý by limitoval počet zápasov jedného hráča.

Súvisiace články