Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

FIFA potvrdila štyroch kandidátov, jordánsky princ sa pustil do Blattera

Jordánsky princ Ali bin Husajn je jedným zo štyroch kandidátov na post šéfa svetového futbalu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|9. feb 2015 o 19:52

Voľba prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie sa uskutoční v máji.

BERLÍN. Súčasného prezidenta Seppa Blattera vyzvú 29. mája vo voľbách šéfa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) jordánsky princ Ali Bin Al-Husejn, Holanďan Michael van Praag a Portugalčan Luis Figo. V pondelok to oznámila FIFA.

Volebná komisia FIFA všetkých štyroch zaregistrovala a oficiálne ich vymenovala za kandidátov do volieb na post prezidenta, ktoré sa uskutočnia počas kongresu FIFA v Zürichu.

Všetci štyria prešli kontrolou po tom, ako dostali podporu minimálne piatich národných federácií. Tú naopak nedostali Frenúzi David Ginola a Jerome Champagne a nemohli sa preto uchádzať o postu šéfa FIFA.

Boj sa už začal

Európska futbalová únia (UEFA) a princ Ali Bin Al-Husejn kritizujú netransparentnosť FIFA. Podľa nemeckých médií totiž z pôvodnej správy Nezávislej komisie pre riadenie (IGC) vypadli niektoré pasáže, ktoré mohli byť pre vedenie FIFA nepríjemné.

Nemecké periodikum Der Spiegel uviedlo, že prezident FIFA Sepp Blatter ovplyvňoval správu IGC, ktorej šéfuje Mark Pieth. Švajčiarsky právnik to poprel.

Ali chce odtajnenie vyšetrovacej správy

"Posledné odhalenia týkajúce sa správy dokazujú, že Piethova komisia je všetko iné, len nie nezávislá," uviedol na twitterovom konte UEFA jej hovorca Pedro Pinto, čím len dokumentoval vyhrotené vzťahy medzi UEFA a FIFA.

Princ Ali Bin Al-Husejn podotkol, že kompletné výsledky vyšetrovania údajnej korupcie v súvislosti s pridelením organizácie majstrovstiev sveta 2018 a 2022 musia byť zverejnené čím skôr. Vyšetrovanie viedol americký právnik Michael Garcia a jordánsky princ chce, aby bola odtajnená celá jeho správa.

Blatter sa bude usilovať o svoj piaty mandát a je najväčším favoritom.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Anglicko vs. Chorvátsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Rakúsko vs. Severné Macedónsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Ukrajina
Kurzy prináša