Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Fidžijského slalomára Thomsa objavila tlač na inzerát

TASR|Publikované 10. feb 2002 o 08:13

Salt Lake City 10. februára (TASR) - Pozornosť miestnej tlače v Salt Lake City trvale priťahuje exotický účastník hier, slalomár Laurence Thoms z Fidži.

Ako na tomto pacifickom ostrove vôbec našli lyžiara, ktorému bolo dovolené debutovať na ZOH? Musel na to splniť dve dôležité podmienky - nezľaknúť sa teplôt hlboko pod priemernými 25 stupňami Celzia na Fidži a prekonať strach z vrhnutia sa zo strmého kopca na lyžiach pripnutých k nohám.

"V originálnom pokuse sme v miestnej tlači rozbehli inzertnú kampaň pre mládež, aby sa prihlásila do družstva s výhliadkou zúčastniť sa hier v Salt Lake City. Kritériom bolo nemať strach zo zimy. Lyžiarska skúsenosť nebola nevyhnutná," prezradil šéf fidžijskej výpravy Phil Winson.

Dvadsaťjedenročný Laurence Thoms obe podmienky splnil. Narodil sa na Fidži ako syn Fidžijčanky a Novozélanďana, čo ho napokon spája i so snehom.

"V Laurence Thomsovi sme objavili základy lyžiara. Oficiálne pretekať začal pred dvoma rokmi, viditeľne sa zlepšil a na ZOH sa kvalifikoval v slalome a obrovskom slalome," vyhlásil Winson.

Thoms debutoval na pretekoch FIS 18. jaunára 2000 v Kórejskej republike a jeho najlepším výsledkom bolo 10. miesto v septembri 2001 na majstrovstvách Nového Zélandu, kde v Aucklande býva a väčšinou i trénuje.

"Najskôr to bolo vyčerpávajúce, ale pomaly si zvykám. Byť tu je nádherné, je tu krásna atmosféra a ohromná olympijská dedina," vyjadril sa. "Je ohromné byť súčasťou niečoho takého. Byť jediným účastníkom zo svojej krajiny je ťažké, nemôžeš sa poprechádzať s krajanmi, ale niekedy je skutočne príjemné vedieť, že ste jediným účastníkom z Fidži."

Delegácia Fidži oficiálne vztýčila svoju vlajku aj na privítacom ceremoniáli v olympijskej dedine.

"Čakalo nás tu zázračne vrelé privítanie - ale nie od podnebia," vyhlásil Winson pod krásne modrou oblohou ale v mrazivom počasí.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.