Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Federerových 79 percent

SITA|Publikované 11. jan 2007 o 17:19

BRATISLAVA 11. januára (SITA) - Magazín Tennis priniesol krátko pred úvodným grandslamovým turnajom Australian Open (15.-28. januára, Melbourne) odľahčený pohľad na najlepších osem hráčov sezóny 2006 ...

BRATISLAVA 11. januára (SITA) - Magazín Tennis priniesol krátko pred úvodným grandslamovým turnajom Australian Open (15.-28. januára, Melbourne) odľahčený pohľad na najlepších osem hráčov sezóny 2006 cez prizmu štatistických údajov. Na záver stručných hodnotení im zadal "domáce" úlohy na sezónu 2007:


ROGER FEDERER (Švajčiarsko)

Ako blízko bol k perfektnej sezóne: 79%. Na dosiahnutie najvyššieho možného bodového zisku v systéme ATP Entry (10 600) treba dobyť celý Grand Slam, vyhrať kompletnú sériu turnajov Masters i finálový Masters Cup a k tomu pridať päť menších trofejí. Svetová jednotka, ktorej prehry v roku 2006 sa doslova dajú zrátať na prstoch jednej ruky, silvestrovala s 8370 bodmi, čiže 79 percentami maxima. Pete Sampras sa vo vrcholnom období svojej kariéry pohyboval okolo hranice 60 percent.

Domáca úloha: Vyhrať o jeden zápas viac: finále Roland Garros.

RAFAEL NADAL (Španielsko)

Renking od Monte Carla po Wimbledon: 1. miesto. Renking od Wimbledonu: 11. priečka. Začal v marci, ale akoby skončil už v júni. Za zvyšné výsledky by druhý hráč sveta nepatril ani do hornej desiatky.

Domáca úloha: Zopakovať prvú polovicu sezóny, skúsiť vylepšiť druhú. A znova začať zdolávať Federera.

NIKOLAJ DAVYDENKO (Rusko)

Počet prehier: 28, najviac zo všetkých hráčov Top-10. Trinásťkrát podľahol tenistovi s renkingom od 51. priečky nadol. Absolvoval však až 32 turnajov a pri panujúcom systéme bodovania sa mu "škrtá" veľa horších výsledkov. Svetová trojka by v roku 1990 by figurovala len okolo ôsmej priečky na rebríčku.

Domáca úloha: Menej hrať, viac vyhrávať. Podporiť aj tenisovým umením porovnania s Agassim, ktoré sa začali objavovať po tom, ako si vyholil zvyšok vlasov.

JAMES BLAKE (USA)

Víťazstvá nad hráčmi hornej desiatky: 8. Tretí najvyšší počet po Federerovi (19) a Nadalovi (10). Vyhral päť menších turnajov, ale len necelú pätinu rebríčkových bodov dosiahol na grandslamových podujatiach, pričom väčšina jeho súperov tam získala približne tretinu bodov.

Domáca úloha: Vyhrať aspoň päť zápasov v rade na grandslamovom podujatí. Zdolať aspoň raz Federera. Nerozmýšľať nad tým, čo z toho je ťažšie.

IVAN LJUBIČIČ (Chorvátsko)

Výsledok finále v Miami proti Federerovi: 6:7 (5), 6:7 (4), 6:7 (6). Priebežne bol aj trojkou v ATP Entry, hoci vlani nevyhral žiaden významnejší turnaj. V Bastade sa ho na úvod akreditačnej procedúry pýtali, či je hráč alebo tréner.

Domáca úloha: Dostať sa ako aktér na zoznam pamätných grandslamových zápasov. Neprehrať v takomto dueli s Federerom.

ANDY RODDICK (USA)

Percentáž jeho bodov z podujatí US Open Series: 55. Percentáž jeho bodov zo zvyšných turnajov: 45. Číselne vyjadrené: za dva mesiace od Indianapolisu do grandslamového New Yorku vrátane toho vlani zvládol viac, než za zvyšných deväť mesiacov. Psychologicky vyjadrené: detto.

Domáca úloha: Podľa vzoru svojho kouča vystupňovať "connorsovskú" dravosť na dvorci. Ubrať z nej v civilnom živote.

TOMMY ROBREDO (Španielsko)

Pozícia podľa bývalých bonusových bodov: 4. priečka. Pred rokom 2000 dostávali hráči bonusové body za zdolanie rebríčkovo vyššie postavených súperov. Ak by tento systém platil a týkal sa tenistov z hornej tridsiatky, Španiel by bol štvrtý v počítačovom poradí. Svetová sedmička teda zjavne je tenistom kvality, nie kvantity.

Domáca úloha: Vyhrať turnaj série Masters bez toho, aby z neho odstúpili Federer a Nadal.

DAVID NALBANDIAN (Argentína)

Počet grandslamových turnajov, na ktorých ešte nebol v semifinále: 0. Dostatočný dôkaz o univerzálnosti. Nezvláda však koncovky. S Baghdatisom prehral už-už vyhraný zápas na Australian Open. Musel vzdať Federerovi v semifinále Roland Garros. Pustil Verdascovi prvé dva sety vo Wimbledone zhodne 11:13 v tajbrejku. Na US Open v tajbrejku piateho setu podľahol Safinovi 6:8.

Domáca úloha: Získať si viac rešpektu za veľké úspechy.


Súvisiace články