Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Federerov postrach sa volá Caňas

Federer (vľavo) a víťazný Caňas. (Autor: TASR /AFP)
Prokop Slováček|Publikované 29. mar 2007 o 00:00

Roger Federer prehral tento rok len dva zápasy. V oboch prípadoch v tommal prsty ten istý hráč – Guillermo Caňas.

MIAMI. Ani na turnaji v Miami si Švajčiar Roger Federer príliš nezahral. Tak ako na predchádzajúcom podujatí v Indian Wells ho nepustil ďalej Guillermo Caňas.

Svetová jednotka chcela vo štvrtom kole turnaja ATP Masters Sony Ericsson Open dokázať, že prehra s Argentínčanom pred šestnástimi dňami bola náhodná. Možno až príliš. Švajčiar prehral 6:7, 6:2, 6:7.

Receptom je bojovnosť

V prvom sete nemal Federer obvyklý pokoj a trpezlivosť vo výmenách, robil chyby na sieti. Občas sa uchýlil aj ku hlasovým prejavom nespokojnosti, a to nebýva v jeho prípade vôbec obvyklé. Až v druhom sete sa upokojil a za stavu 3:0 v treťom sete sa zdalo, že už vie, ako na súpera.

Na bojovníka Caňasa to však opäť nestačilo. „Hral som lepšie ako počas nášho prvého vzájomného zápasu pred pár dňami. Vlastne som čakal, že tento zápas vyhrám, no súper hral výborne. Vracal mi všetky loptičky, málo kazil. Nevedel som si s ním poradiť,“ citovala Federerove slová po zápase stránka atptennis.com. Pripustil, že Caňas sa počas prestávky pre dopingový trest zlepšil. „Má lepší bekhend i podanie, pamätám si, že ešte pred pár rokmi mu tieto údery príliš nešli.

Juhoameričan, ktorý sa v Miami môže spoľahnúť aj na silnú podporu svojich krajanov v hľadisku, bol po zápase trocha prekvapený, vzrušený, užíval si radosť z víťazstva, hovoril o sebadôvere, ktorú mu dodal tento zápas. „Je to len o tom, že som bojoval o každú loptičku, ako som najlepšie vedel, nie je v tom nijaký tajný recept,“ zhodnotil svoj úspech Caňas.

„Duel som dohrával už poriadne unavený, a tak si chcem hlavne oddýchnuť. Musím zvládnuť aj tlak médií, ktorý ma zavalil už po prvom vyhratom zápase nad Rogerom.“ Caňas hneď v ďalšom kole podľahol Španielovi Carlosovi Moyovi. „Vtedy sa neviem koncentrovať tak, ako by som potreboval, lenže ja chcem vyhrávať aj ďalej,“ dodal Juhoameričan, ktorý sa vo štvrťfinále stretne so svetovou šestkou Španielom Tommym Robredom.

Caňas sa po dobrých výkonoch dostane do prvej päťdesiatky svetového rebríčka. Keď sa vlani v septembri po dopingovom treste vracal, bol až v šiestej stovke. Dva podobné skoky vpred už má za sebou. Rok 2001 začínal na 229. mieste a končil na pätnástom. Na konci roka 2003 klesol na 275. miesto, potom neustále stúpal a v júni 2005 už bol svetovou osmičkou. V oboch prípadoch sa vracal po zranení zápästia.

Tenis má opäť šťavu

Argentínsky hráč má s Federerom teraz pozitívnu bilanciu 3:1. Po Nadalovi je iba druhým hráčom, ktorý ho dokázal zdolať viac ako raz počas obdobia, čo je svetovou jednotkou.

Bežný tenisový fanúšik si možno povie: „Chvalabohu, že sa Caňas objavil.“ Dokázal, že Federer nie je stroj na víťazstvá.

Že je poraziteľný aj na tvrdom povrchu, na ktorom vlani prehral len dva zápasy. Teraz má rovnakú bilanciu už na konci marca. Turnaje môžu mať opäť šťavu, hráči si budú viac veriť.

Súvisiace články