Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Federer už pred Lendlom, Agassim a Connorsom

SITA|Publikované 11. sep 2006 o 09:00

NEW YORK 11. septembra (SITA) - Roger Federer naďalej nezadržateľne stúpa po rebríčku tenisovej nesmrteľnosti a po treťom triumfe na US Open má skvelý Švajčiar na konte už deväť grandslamových titulov.

V historickom prehľade hráčov s najväčším počtom grandslamových víťazstiev mu patrí 5. priečka, keď si najnovšie „dovolil“ predstihnúť také legendy, akými boli Američania Jimmy Connors, Andre Agassi, Austrálčan Ken Rosewall alebo Čech s americkým pasom Ivan Lendl. Fenomenálny Federer v 25 rokoch láme jeden rekord za druhým. Z posledných 12 grandslamových turnajov prehral len trikrát na Roland Garros v Paríži a raz na Australian Open v Melbourne. Ak nepoľaví z tejto grandslamovej úspešnosti, zrejme už do troch-štyroch rokov predstihne Američana Peta Samprasa, so 14 grandslamovými titulmi lídra historického rebríčka tenisovej výnimočnosti. Pre porovnanie, Sampras potreboval na 14 triumfov 13 rokov kariéry (1990-2002), Federer získal 9 titulov za 4 roky (2003-2006). A to ešte oboch spája to, že ani raz nevyhrali na antuke v Paríži, čo sa v prípade Švajčiara môže ešte zmeniť.


Historická tabuľka tenistov s najväčším počtom grandslamových titulov vo dvojhre:

14 Pete Sampras (USA)

12 Roy Emerson (Austr.)

11 Björn Borg (Švéd.), Rod Laver (Austr.)

10 Bill Tilden (USA)

9 Roger Federer (Švajč.)

8 Andre Agassi (USA), Henri Cochet (Fr.), Jimmy Connors (USA), Max Decugis (Fr.), Ivan Lendl (ČR), Fred Perry (V. Brit.), Ken Rosewall (Austr.)

7 René Lacoste (Fr.), Bill Larned (USA), John McEnroe (USA), John Newcombe (Austr.), Willie Renshaw (V. Brit.), Richard Sears (USA), Mats Wilander (Švéd.)

6 Boris Becker (Nem.), Donald Budge (USA), Jack Crawford (Austr.), Hugh Doherty (V. Brit.), Stefan Edberg (Švéd.), Tony Wilding (N. Zél.)

5 Jean Borotra (Fr.), Frank Sedgman (USA), Tony Trabert (USA)


Súvisiace články