Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Federer: Stále verím, že môžem vyhrávať

Roger Federer vyhral naposledy grandslamový turnaj na začiatku roka 2010, keď triumfoval na Australian Open. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|4. aug 2011 o 14:00

Bývalá svetová jednotka nestráca nádej, že môže stále vyhrať grandslamový turnaj. Vzorom mu je Andre Agassi.

BRATISLAVA. Roger Federer sa pomaličky stáva veteránom tenisových kurtov. Najbližšiu nedeľu oslávi tridsiate narodeniny.

Profesionálom je od roku 1998. Odvtedy vyhral šestnásť grandslamových titulov a celkovo vo dvojhre triumfoval na 62 podujatiach okruhu ATP. Na čele svetového rebríčka strávil 285. týždňov, čím sa na jeden týždeň priblížil rekordu Peta Samprasa.

„Teším sa na oslavu tridsiatky. Neviem sa dočkať, čo kanadskí organizátori vymyslia tentokrát. Už mi spievali Happy Birthday aj počas zápasu,“ povedal Federer, ktorý najbližšie bude štartovať na turnaji v Toronte, agentúre Reuters.

Teší sa na olympiádu

Bazilejský rodák zopakoval, že stále ho tenis baví a veľmi sa teší na budúcoročnú olympiádu, ktorá sa bude hrať na trávnatých kurtoch vo Wimbledone. Takisto dodal, že ho láka aj tohtoročný US Open, na ktorom v minulosti triumfoval päťkrát za sebou. Naposledy v roku 2008.

„Ak stále dokážete vyhrať viacero zápasov po sebe, poháňa vás to vpred a dáva vám to za pravdu, že stále pracujete dobre. Preto neprestávam veriť, že môžem vyhrávať a získať ďalší titul na veľkom turnaji,“ dodal Federer pre yahoo.com.

Grandslam naposledy vyhral v roku 2010, keď uspel na Australian Open. V tejto sezóne podával výborné výkony najmä na Roland Garros, kde pripravil zatiaľ jedinú tohtoročnú prehru Novakovi Djokovičovi a vo finále vzdoroval aj Rafaelovi Nadalovi.

Stále dokáže zahrať úžasné údery, ale výborné výkony sa mu nedarí na najväčších turnajoch udržať počas celého času. Najmä Nadal s Djokovičom nad ním získali viditeľnejšiu prevahu. So Srbom má v tomto roku bilanciu 1:3 a so Španielom dokonca 0:3.

Vo Wimbledone nečakane prehral vo štvrťfinále s Jo-Wilfriedom Tsongom, keď mu nestačilo ani vedenie 2:0 na sety.

Výborný zdravotný stav

Devízou švajčiarskeho tenistu je naďalej skvelé zdravie. Dobre si vie rozvrhnúť počet turnajov a s kvalitnou regeneráciou sa mu vyhýbajú aj vážnejšie zranenia.

V jeho veku ostalo na vrchole len zopár špičkových tenistov. Najlepším príkladom je Andre Agassi, ktorý dokázal aj po tridsiatke vyhrať dva grandslamové tituly a štyrikrát sa dostal do finále.

Pred Agassim má Švajčiar viacero výhod, najvýraznejšou je výborný pohyb, ktorým Američan na konci kariéry veľmi neoplýval.

„Vždy som obdivoval hráčov ako boli Andre, Jimmy Connors či Rod Laver, ktorí dokázali hrať úžasný tenis mnoho rokov. Nechcem vyzerať, že mám prehnane veľké sebavedomie, ale stále si verím. Moje plány boli vždy dlhodobé. Viem, kde mám limity a preto sa nevzdávam“ dodal Federer.

Federer nečakane prehral vo štvrťfinále Wimbledonu s Tsongom, aj keď vyhrával 2:0 na sety

Najlepší výkon podal Federer tento rok v semifinále Roland Garros, kde zdolal Djokoviča

Súvisiace články