Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Federer na úroveň Borga, ale nie Kafeľnikova

SITA|Publikované 19. jún 2006 o 13:01

HALLE 19. júna (SITA) - S príchodom krátkej sezóny na tráve sa prepisovania rekordných tenisových listín ujal namiesto španielskeho mladíka Rafaela Nadala opäť Švajčiar Roger Federer. Svetová jednotka ...

HALLE 19. júna (SITA) - S príchodom krátkej sezóny na tráve sa prepisovania rekordných tenisových listín ujal namiesto španielskeho mladíka Rafaela Nadala opäť Švajčiar Roger Federer. Svetová jednotka vyhrala v uplynulom týždni turnaj v nemeckom Halle po štvrtý raz v rade a to napriek tomu, že po príchode z parížskej antuky mala minimálny čas na tréning. Federer má neuveriteľnú bilanciu víťazných finále na turnajoch (38:13), pričom na tráve ešte vo finále neprehral (7:0). "Sám nemôžem uveriť, že som tu opäť vyhral. V tomto roku som mal náročný žreb, súperi hrali vynikajúco. Asi má toto miesto pre mňa nejaké zvláštne čaro," komentoval Federer. Piatimi tohtoročnými víťaznými súbojmi v Halle skompletizoval počet zápasov bez prehry na tráve na 41 a vyrovnal tým absolútny rekord tzv. open éry v podaní legendárneho Švéda Björna Borga z rokov 1976 - 81. A hoci od 2. kola až do finále potreboval zakaždým na zdolanie dobre pripravených protivníkov tri sety, napokon všetko klasicky "federerovsky" zvládol. Najviac mu zatekalo do topánok vo štvrťfinále, keď húževnatého Belgičana Oliviera Rochusa zdolal v troch tajbrejkoch a v tom druhom mu ušiel zo štyroch mečbalov. "Jeden turnaj som štyrikrát po sebe vyhral po prvý raz. Takže je to dôležitý medzník v mojej kariére," pridal 24-ročný bazilejský rodák. Aj keď víťaznou sériou na tráve vyrovnal Borga, v štatistike štyroch triumfov na jednom turnaji v rade nie je ešte najlepší. Rus Jevgenij Kafeľnikov triumfoval v rokoch 1997-2001 na podujatí ATP v Moskve dovedna päťkrát. "Musím prísť aj o rok, aby som sa mu vyrovnal," dodal Švajčiar.

Federer so železnou pravidelnosťou už štvrtý rok opakuje víťazný "trávový" scenár: najprv triumfuje v Halle, potom si dá týždeň pauzu a napokon vyhrá aj vo Wimbledone. Naposledy na tráve prehral v 1. kole Wimbledonu pred štyrmi rokmi, presne 25. júna 2002 s Chorvátom Mariom Ančičom. "Verím, že po úspešnej obhajobe v Halle príde aj tá wimbledonská. Držte mi palce," rozlúčil sa s fanúšikmi v Nemecku. Federerovu suverenitu na najrýchlejšom povrchu dokumentujú aj slová jeho súperov. Čech Tomáš Berdych, ktorý proti nemu nastúpil v Halle vo finále, uviedol: "Nemyslím si, že ho môže niekto vo Wimbledone zdolať. Jedine v prípade, ak by mu niečo bolo - zranenie alebo choroba."


Historicky najdlhšie víťazné série na tráve v tenisovej Open ére:


  • 41 zápasov Björn Borg (Švéd.) 1976 - 81
  • 41 Roger Federer (Švajč.) 2003 - 2006 (zatiaľ)
  • 23 John McEnroe (USA) 1980 - 82
  • 23 Pete Sampras (USA) 1994 - 1996
  • 23 Pete Sampras (USA) 1998 - 2000
  • 22 Jimmy Connors (USA) 1982 - 1983

Súvisiace články