Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Federer na koniec kariéry nemyslí. Chce hrať ešte sedem rokov

Roger Federer sa narodil 8. augusta 1981 vo švajčiarskom Bazileji, do profesionálneho tenisu sa dostal v roku 1998. Bývalá svetová jednotka si svoje postavenie držala rekordných 237 týždňov v rade. Vyhral trinásť grandslamových titulov. Chýba mu iba trimu (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 18. jan 2009 o 22:30

S Rogerom Federerom sa dá rozprávať o všetkom.

O tenistovi Rogerovi Federerovi by sa dali písať litánie a dalo by sa ho pýtať na sto vecí. Rozhľadený Švajčiar z Oberwilu, ktorý len oficiálne zarobil takmer 45 miliónov dolárov, môže pokojne hovoriť nielen o športe, ale aj o politike (vystúpil v OSN), ekonomike, móde, filmoch, dejinách, a to všetko minimálne v 5 rečiach. Nerád hovorí o súkromí a najviac odmieta otázky, kedy sa už vezmú s priateľkou Mirkou Vavrincovou, bojnickou rodáčkou, ktorá je zároveň aj jeho manažérkou. Keďže sa dnes začína Australian Open a ,,Fedex" nastúpi proti Seppimu na nočný zápas po Hantuchovej v melbournskej Aréne Roda Lavera rozhovor je o tenise.

Vaším vzorom bol vždy Rod Laver, ktorý vám už neraz odovzdával trofej, ale s úctou sa často vyjadrujete aj o Hewittovi a ďalších Austrálčanoch. Máte nejaký zvláštny vzťah k Laverovi a k Austrálii?

"Áno. Nepomenovali po ňom štadión pre nič, za nič. Austrália mala vždy skvelých hráčov - Rosewalla, Emersona, Lavera a iných. Čo dosiahli, hodno obdivovať a navyše, sú to veľmi milí a zdvorilí ľudia. Vždy uvoľnení, prístupní. Rád sa motám okolo nich, rád sa hlásim k úspešným ľuďom, ktorí toľko pre tenis urobili, a predsa ostali skromní a nestúpla im sláva do hlavy."

Až teraz si azda všetci uvedomujú, že Laverove dva Grand Slamy 1962 a 1969 visia pre mnohých privysoko. Myslíte si, že teraz, presne po 40 rokoch, ho ešte môže niekto napodobniť?

"Prečo nie? Podľa mňa sa rýchlosť spomaľuje a vyrovnáva. Dokonca už ani tá tráva vo Wimbledone nie je taká rýchla ako bola. Dá sa to."

Prečo to potom 40 rokov nikto nedokázal?

"Bolo veľa príčin. Voľakedy nie všetci chodili do Austrálie. Kedysi sa dalo v bodovacom systéme vyberať turnaje a najlepších štrnástich sa započítavalo. Špecialisti sa orientovali alebo na antuku, alebo na rýchle povrchy. A keď špecialistom nie ste a narazíte na antukára v špičkovej forme, máte smolu. Aj dnes sú ešte rozdiely a ja som vždy stroskotal na jednom - Nadalovi. Myslím, že dnes by som práve jeho tipoval na najväčšiu hrozbu. Najprv však musí vyhrať v Melbourne a potom iba víťaz Australian Open môže pomýšľať na Grand Slam."

Máte trinásť granslamových titulov a iba jeden chýba do vyrovnania Samprasových trofejí. Koľko sa ešte ukrýva vo vás?

"Myslím si, že veľa. Stále som motivovaný, cítim sa fyzicky silný, skúsený a mám ešte veľa rokov pred sebou. Nepáčia sa mi tie reči, že ,,už to naňho došlo, blíži sa k záveru, má posledné šance" a podobné výmysly novinárov. Som tu, vyhral som posledný turnaj na US Open, patrím medzi favoritov v Austrálii, a chcem hrať dlho. Minimálne do londýnskych OH 2012 a po nich ešte vari štyri roky."

Prečo sa potom toľko hovorí o novej generácii Djokovič, Murray, Gulbiš, Čilič a o veľkej vyrovnanosti?

"Silní súperi tu boli a budú. Vari už všetci zabudli na časy Agassiho, Hewitta, Safina, Roddicka? Nech si prečítajú, koho som musel zdolať v každom finále a na ceste k titulom. Títo noví, mladí sú tiež silní, ale znovu iba súperi, akurát mená sú iné."

Lenže dosiaľ naháňali vás, a teraz vy naháňate Nadala.

"A viete, že je to výborný, uvoľňujúci pocit? Nemám veľa čo obhajovať, iba štyri turnaje, a teda môžem v tejto sezóne dosť získať. Veď pred pár rokmi som vyhrával aj desať turnajov v sezóne. Bude to zaujímavý rok a začne sa už tu v Melbourne. Nie som jednotkou, neobhajujem, zozadu sa útočí dobre, teším sa."

Vyhrali ste turnaj v Kooyongu. Ste v lepšej forme ako vlani?

"Som sebavedomý, údery fungujú, ich časovanie je ideálne, aj fyzicky mám natrénované. Forma sa vôbec nedá porovnať. Vlani som sa musel odhlásiť z Kooyongu, neodohral som žiadny prípravný zápas, dvakrát som ochorel a bál sa, či vydržím 1. a 2. kolo Australian Open. Najprv mi povedali, že to bolo priotrávenie jedlom, potom sa z toho vykľul vírus a trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa z toho dostal. Na Roland Garros a vo Wimbledone som už hral naplno."

Obhajca Djokovič vymenil medzi sezónami raketu. V Brisbane prehral v 1.kole, v Sydney v semifinále a priznal, že sa trochu trápi s novou raketou. Myslíte si, že bude ťažké preňho obhájiť prvenstvo?

"V Austrálii nikto nevie. Rozhoduje všetko - zdravotný stav, počasie, okamžitá forma, tlak, rozdielni súperi. Prekvapilo ma však, že zmenil raketu. Nachádza sa v najlepších rokoch, úspešnej etape kariéry a vymení raketu. V rôznych situáciách mu to môže vŕtať v hlave a nahlodávať sebavedomie."

Prví štyria hráči rebríčka sa zasadzujú o to, aby Australian Open posunuli o pár týždňov na koniec februára. Austrálčania však o tom nechcú počuť, lebo utrpí návštevnosť, tradície a školáci prídu o zážitky, keď už pofrčí školský rok. Budete to v ATP presadzovať?

"Je to náš návrh, uvažujeme o tom, lebo to uľahčí vstup do sezóny. No nechceme to za každú cenu, vieme, že domácim to nevyhovuje a neradi by sme im sťažili život. Isteže, posunutie by to perfektné, ale nežijeme v perfektnom svete."

Za nového šéfa ATP menovali Američana Adama Helfanta, žijúceho v Londýne. Vy ste predsedom Hráčskej rady ATP. O čom sa najviac medzi hráčmi diskutuje?

„Menovanie Helfanta sme privítali. V ATP prestávala komunikácia na najvyšších miestach s hráčmi. Veci sa nevyvíjali priaznivo, a toto treba napraviť. Myslím si, že Helfant je muž na správnom mieste. Aj keď Rafael Nadal chcel radšej Európana. Poznám Adama zo spolupráce v Nike, má na starosti futbalovú Brazíliu, Barcelonu, NBA. Je veľmi skúsený. Bol za mnou, aj za Rafom na Malorke, za Djokovičom v Monaku, je úprimný, a to je dôležité."

Do tenisu prichádza teraz veľa peňazí z Blízkeho východu. Austrálčania vyjadrili nespokojnosť s nahustením prípravných podujatí zaradením exhibície v Abú Dabí hneď pred katarskou Dohou. Utrpel tým turnaj v Kooyongu, a ďalšie väčšie pred Australian Open. Myslíte si, že tento trend bude pokračovať?

"Hovoril som s kooyongským riaditeľom Colinom Stubsom a ubezpečil ho, že niet dôvodu na paniku. Viem, že neprišiel Nadal, Murray, Djokovič, Roddick a iní, ale sám viem, že pred grandslamovým turnajom všetci ukrývajú formu, údery a tromfy. Raz som v Kooyongu prehral s Roddickom a potom som ho vyprášil na Open. Nikdy nehrám turnaje ATP v poslednom týždni pred grandslamovým. Exhibícia v Abú Dabí bola prvý raz, nikto nevie, či sa to stane pravidelnou praxou a nechápem, prečo sú všetci z toho takí vyplašení. Možno by bolo jednoduchšie dať dokopy takú blízkovýchodnú sériu Abú Dabí, Doha a Dubaj, aby sme tam nemuseli cestovať dvakrát v sezóne."

Vlani ste vyhrali v 1. kole vo Wimbledone nad naším Hrbatým 6:3, 6:2, 6:2 a ku koncu zápasu si Dominik sadol ku vám na dvorci a len tak kamarátsky si poklebetil. Zaskočilo vás to?

"Dominik je roky môj dobrý priateľ. Prirodzene, počas zápasu vo Wimbledone sa také niečo nestáva, ale nehneval som sa. Myslel som si, že sa lúči s Wimbledonom, že je to jeho posledná sezóna, lebo podstúpil ťažkú operáciu. Jeho skvelá forma v Perthe v Hopmanovom pohári, kde zdolal Blakea i Safina, i to, že sa tu kvalifikoval a pokračuje na Australian Open, ma prekvapilo i potešilo. Želám mu veľa radosti a úspechov."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články