Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Federer má už 10 titulov z podujatí série ATP Masters

SITA|3. apr 2006 o 15:36

MIAMI 3. apríla (SITA) - Roger Federer naďalej dokazuje, že je dôstojným nástupcom Peta Samprasa na mužskom tenisovom tróne. Po turnaji v kalifornskom Indian Wells obhájil minuloročný titul aj na opačnom ...

MIAMI 3. apríla (SITA) - Roger Federer naďalej dokazuje, že je dôstojným nástupcom Peta Samprasa na mužskom tenisovom tróne. Po turnaji v kalifornskom Indian Wells obhájil minuloročný titul aj na opačnom pobreží USA v Miami na Floride, keď vo finále zdolal svojho tradičného súpera Chorváta Ivana Ljubičiča. Federer si tentoraz vyskúšal, aké to je vyhrať nad súperom v samých tajbrejkoch, za necelé tri hodiny položil výborne servujúceho Chorváta na lopatky po výsledku 7:6 (5), 7:6 (4), 7:6 (6). V troch tajbrejkoch vyhral vôbec po prvý raz. "V takýchto tesných zápasoch rozhoduje viera vo vlastné schopnosti. Za mierne nepriaznivého stavu netreba spanikáriť, ale zahrať to, na čo máte. Súper mal niekoľko možností na brejk už v úvode zápasu, ale nevyužil ich. Ja som tých málo možností v tajbrejkoch nepremrhal," komentoval 24-ročný rodák z Bazileja.

Ak sa proti Federerovi postaví súper v skvelej forme (čo bol prípad Ljubičiča), svetová jednotka svoju silu dokazuje práve v tajbrejkoch, kde popri podaní rozhoduje práve schopnosť zahrať víťazný úder v pravý okamih. Hráč s prezývkou Fedexpres má v tomto roku tajbrejkovú bilanciu 12:1. "Za stavu 6:5 v tajbrejku tretieho setu som mal setbal, ale súper ho zrušil skvelým podaním. Práve v tom je Federer skvelý. Keď to potrebuje, zahrá veľký bod. Keď vyhrá tri tajbrejky v jednom zápase, asi to nebude náhoda," podotkol Ljubičič.

Z Federerovej suverenity nemá zrejme veľkú radosť práve Ljubičič. S o tri roky mladším súperom prehral holohlavý Chorvát desať z trinástich vzájomných duelov, z toho štyrikrát vo finále turnajov. Rodáka z Banja Luky však môže po Miami tešiť fakt, že v rebríčku pre nasadzovanie sa posunul zo 6. na 5. miesto, čím vyrovnal kariérne maximum. "Desať sekúnd po prehratom mečbale sa zlostíte na seba, že to opäť nevyšlo. Po niekoľkých dňoch však už prevládne pocit spokojnosti, že na hru, ktorú som produkoval, sa dalo pozerať," vyhlásil Ljubičič.

Posúvanie rekordov je už tradičnou témou po finálových vystúpeniach Federera na veľkých turnajoch. Švajčiar zaokrúhlil počet titulov z turnajov prestížnej série ATP Masters na desať (celkovo na okruhu ATP už 37), čím sa vyrovnal dvom americkým legendám Petovi Samprasovi a Andremu Agassimu. Zároveň ako prvý v histórii predviedol druhýkrát po sebe víťazné double na superturnajoch v Indian Wells a Miami. Pozoruhodné výsledky dosahuje Roger Federer najmä na americkej pôde, kde dotiahol sériu víťazných stretnutí už na 48, čo rozmenené na drobné znamená 8 turnajových titulov. Švajčiarsky fenomén na severe amerického kontinentu naposledy prehral ešte v auguste 2004, keď na podujatí v Cincinnati podľahol v 1. kole Slovákovi Dominikovi Hrbatému.


Desať titulov Rogera Federera z podujatí série ATP Masters (2006 - 2002):

Miami 2006, Indian Wells 2006, Cincinnati 2005, Hamburg 2005, Miami 2005, Indian Wells 2005, Toronto 2004, Hamburg 2004, Indian Wells 2004, Hamburg 2002


Súvisiace články