Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Federer: Chcem byť ako Connors a Agassi

Roger Federer. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|8. aug 2011 o 10:34

Sám je symbolom úspechu pre milióny ľudí, ale aj Roger Federer teraz potrebuje k niekomu vzhliadať.

BRATISLAVA. Pete Sampras dlho kraľoval bielemu športu, a predsa kedysi hľadal u hokejistu Wayna Gretzkého recept, ako sa udržať dlho vo forme. Federer sa zase inšpiruje menami ako Andre Agassi, Rod Laver či Jimmy Connors. To všetko sú legendy, ktoré dokázali vyhrávať veľké turnaje aj po tridsiatke.

Slávny švajčiarsky tenista vstúpi do štvrtej dekády svojho života v pondelok na Rogers Cupe v Montreale. "Aby som bol úprimný, tak sa teším. Som zvedavý, ako to so mnou Kanaďania tentoraz oslávia. Občas mi pri zápasoch zborovo spievali tradičný song: Veľa šťastia, zdravia," spomínal pred turnajom Federer.

Federer: Plány mám na rok dopredu

Okrúhle narodeniny ho však nedonútia, aby začal bilancovať minulosť či premýšľal nad blízkou budúcnosťou. Ako píše český portál lidovky.cz, Federer o konci kariéry určite neuvažuje.

"Plány mám väčšinou na rok dopredu. Vidím olympijské hry v Londýne a možno niečo za nimi. Ďalej sa nepozerám," priznáva muž, ktorý strávil rekordných 237 týždňov ako svetová jednotka bez toho, aby ho v tom čase niekto zosadil.

Teraz je až tretím hráčom rebríčka za mladšími hráčmi Novakom Djokovičom a Rafaelom Nadalom. Aj napriek veľkej konkurencii by ale rád v poslednej etape kariéry rozšíril svoju rekordnú zbierku šestnástich grandslamových trofejí o ďalšie poháre.

"Chcem byť ako Jimmy Connors, Andre Agassi, Rod Laver či Ken Rosewall. Tí vedeli víťaziť bez ohľadu na vek. Už som toho veľa zažil a viem, že keď si všetko správne sadne, mám šancu vyhrávať veľké turnaje. Sám som zvedavý, čo všetko ešte môžem dokázať. Stále si verím, "priznáva Federer.

Tridsiatku si užíva

Zatiaľ čo iných starnutie desí, švajčiarsky velikán si ho užíva. Je šťastným manželom a otcom dvoch dievčatiek. "Som rád, že roky pribúdajú. Oslavovať tridsať je oveľa lepšie, ako byť dvadsaťročný chalan. Pre mňa sú to krásne časy a užívam si ich," neľutuje tenista.

Hovorí o sebe, že je múdrejší a skúsenejší, ale pred blížiacim sa posledným grandslamom sezóny US Open, ktorý sa začína na konci augusta, predsa len pripúšťa jednu nevýhodu. Udržať sa vo vrcholnej kondícii je pre neho stále ťažšie.

"Náročnosť prípravy nemením. Musí ale človek oveľa viac načúvať telu? Musí. Má v sebe už tisícky zápasov? Má. Zakaždým ale ráno vstanem a idem na kurt s tým, čo mám práve k dispozícii. Tak to jednoducho je," hovorí Federer.

Súvisiace články