Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Federer a Clijstersová hráčmi roka 2005

SITA|22. mar 2006 o 15:20

MIAMI 22. marca (SITA) - Švajčiar Roger Federer a Belgičanka Kim Clijstersová sa stali laureátmi ocenenia profesionálny tenista roka 2005. Víťazov vyhlásili v rámci slávnostného večera ATP a WTA Tour ...

MIAMI 22. marca (SITA) - Švajčiar Roger Federer a Belgičanka Kim Clijstersová sa stali laureátmi ocenenia profesionálny tenista roka 2005. Víťazov vyhlásili v rámci slávnostného večera ATP a WTA Tour v predvečer úvodu prestížneho turnaja Nasdaq-100 Open v Miami na Floride. Vo štvorhre sa prestížne uznanie, o ktorom rozhodujú sami tenisti, ušlo Američanom Bobovi a Mikovi Bryanovcom a ženskému páru Lisa Raymondová - Samantha Stosurová. Medzi ocenenými sa objavila aj Slovenka Daniela Hantuchová, ktorá vedno s Japonkou Ai Sugijamovou vyhrala hlasovanie o najobľúbenejšiu deblovú dvojicu medzi fanúšikmi. Cena za najvýraznejšie zlepšenie putuje tenisovým tínedžerom Španielovi Rafaelovi Nadalovi a Srbke Ane Ivanovičovej, nováčikmi roka sa stali ďalší "násťroční" hráči Francúz Gael Monfils a Indka Sania Mirzová. V kategórii návrat roka najviac upútali Američan James Blake a Clijstersová.

Federer sa stal iba piatym hráčom v 32-ročnej histórii udeľovania cien ATP, ktorý absolvoval celý rok kontinuálne na najvyššej pozícii v rebríčku ATP Entry. Dvadsaťštyriročný tenisový fenomén získal v roku 2005 11 turnajových titulov vrátane dvoch grandslamových vo Wimbledone a US Open. Clijstersová (22) vyhrala 9 turnajov WTA Tour a na US Open sa vôbec po prvý raz v kariére tešila z grandslamového titulu. Rok ukončila na druhej priečke rebríčka WTA, pričom väčšinu predchádzajúceho roka laborovala so zranením zápästia. Špeciálne ocenenia humanitného charakteru prevzali Juhoafričanka Liezel Huberová a Španiel Carlos Moya. Huberová spolu s manželom založila charitatívnu nadáciu na pomoc postihnutým hurikánom Katrina. Moya zasa daroval doláre zarobené víťazstvom na turnaji v indickom Chennai na podporu postihnutým katastrofou cunami ešte zo záveru roka 2004.

Súvisiace články