Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Fed cup: Slovenky vyhrali A-skupinu

SITA|Publikované 18. apr 2006 o 14:59

PLOVDIV 18. apríla (SITA) - Slovenské tenistky sa už po druhom dni turnaja I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive môžu tešiť z víťazstva v A-skupine a zároveň uchovania si ...

PLOVDIV 18. apríla (SITA) - Slovenské tenistky sa už po druhom dni turnaja I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive môžu tešiť z víťazstva v A-skupine a zároveň uchovania si šance na postup do vyššej kategórie. Po hladkom pondelkovom triumfe nad Luxemburskom 3:0 zdolali Slovenky v utorkovom zápase nebezpečné Holanďanky 2:1, keď o svojom víťazstve rozhodli už vo dvojhrách. Najprv Magdaléna Rybáriková zdolala Elise Tamaelovú 6:3, 6:2. Iba 17-ročná Rybáriková vyhrala v rozpätí dvoch dní aj druhú svoju dvojhru a potvrdila tak oprávnenosť nominácie do tímu pre Pohár federácie. Rozhodujúci druhý bod potom získala Daniela Hantuchová, ktorá v dramatickom súboji jednotiek oboch tímov zdolala bývalú juniorskú svetovú jednotku Michaellu Krajicekovú 4:6, 7:6 (5), 6:2. O tom, že Slovenky stratili na turnaji prvý bod, napokon rozhodla záverečná štvorhra, v ktorej sa Holanďankám podarilo zvíťaziť a znížiť na konečných 1:2. Pár Marrit Boonstrová - Brenda Schultzová-McCarthyová si v troch setoch poradil s dvojicou Dominika Cibulková - Janette Husárová 1:6, 6:0, 6:4. V tomto debli sa v Plovdive po prvý raz predstavila 16-ročná Dominika Cibulková, ktorá nastúpila namiesto Daniely Hantuchovej. Tej dal kapitán Mojmír Mihal po zisku rozhodujúceho druhého bodu voľno.

V druhom utorkovom súboji A-skupiny Luxembučanky zdolali Fínsko 3:0 a práve tento výsledok definitívne potvrdil víťazstvo Sloveniek v skupine.

Zverenky kapitána Mojmíra Mihala hrajú v základnej A-skupine v Plovdive ešte s Fínskom. Stretnutie, ktoré malo byť pôvodne na programe až vo štvrtok, organizátori predsunuli na stredu (9.00 h SELČ), a to vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia na ďalšie dni. V druhom stredajšom zápase nastúpi v súboji o 2. miesto v skupine Luxembursko proti Holandsku.

Slovensko - Holandsko 2:1 - konečný stav

Magdaléna Rybáriková - Elise Tamaelová 6:3, 6:2 za 66 minút

Holanďanka mala byť podľa rebríčkového postavenia (142. / 285.) favoritkou, ale dokazovala to len v niekoľkých gemoch v úvode zápasu. Tamaelovej vyšli hneď v prvom geme pri podaní Slovenky tri returny a ujala sa vedenia 1:0. Vzápätí brejk potvrdila pri svojom podaní na 2:0. Potom začal antuku plovdivského klubu Lokomotiv kropiť dážď, ktorý viac pomohol slovenskej hráčke Rybáriková sa úderovo dostala do rytmu a svoju súperku - ľaváčku tlačila najmä do forhendu. Od stavu 1:3 potiahla Slovenka šnúru piatich víťazných gemov až na 6:3, pričom set zakončila pri svojom podaní čistou hrou. Druhé dejstvo prinieslo veľmi vyrovnaný úvod, keď 22-ročná Tamaelová podtžala svoj servis po rekordných ôsmich zhodách. Vzápätí viedla pri podaní slovenskej hráčky 40:15, ale Rybáriková skvelým podaním odvrátila dva brejkbaly a vyrovnala na 1:1. Od tej chvíle už mladá Slovenka na kurte jasne dominovala a súperke povolila do konca zápasu už len jeden gem. Rybáriková vylepšila svoju fedcupovú bilanciu vo

dvojhre na 2:1.

Magdaléna Rybáriková: "Som veľmi rada, že to tak dobre vyšlo, Zo začiatku som bola trochu nervózna, ale postupom času sa to zlepšilo. Myslela som si, že Holanďanka bude klásť väčší odpor, lebo ju trochu poznám z turnajov. Oproti prvému zápasu som zlepšila servis, ktorý bol dnes asi môj najlepší úder. Darilo sa mi tlačiť súperku z forhendu, ktorý je mojou silnou stránkou. Celkovo som podala veľmi dobrý výkon, ak to mám porovnať s inými zápasmi na antuke.

Daniela Hantuchová - Michaella Krajiceková 4:6, 7:6 (5), 6:2 za 127 minút

V náročných podmienkach na mäkkej antuke po daždi si obe súperky v I. sete strážili podanie až do stavu 3:3. Potom agresívne hrajúca Krajiceková (55. vo WTA) Slovenku brejkla a vzápätí brejk potvrdila na 5:3. Hantuchovej robili problémy súperkine dlhé returny a za stavu 3:5 musela pri svojom podaní odvracať setbal. Podarilo sa, ale mladá Holanďanka vzápätí čistou hrou potvrdila set vo svoj prospech. Bol to vôbec prvý stratený set Slovenska na turnaji a veľa nechýbalo, a mohol byť stratený aj celý zápas. Hneď v úvode druhého dejstva totiž Hantuchová opäť stratila podanie, no zlepšenými returnami uhrala rebrejk. Situácia sa zopakovala aj v nasledujúcich dvoch gemoch, po ktorých bolo 2:2. Obe hráčky napokon set doviedli do tajbrejku, hoci Hantuchová sa zlepšenou hrou dostala v deviatom geme k jednému setbalu. V tajbrejku, ktorý je takmer vždy lotériou, predviedla Hantuchová dobré nervy, ale aj niekoľko výborných úderov, po ktorých viedla 4:0. Krajiceková dotiahla na 3:5 a za stavu 3:6 odvrátila ďalšie dva setbaly. Tretí však už nie, keď z druhého podania Hantuchovej zahrala dlhý return z bekhendu. Nastal zlom a hoci 17-ročná Holanďanka ešte v III. sete bojovala, už sa prejavili skúsenosti ako aj kvalita 16. hráčky sveta. Hantuchová rýchlo viedla 2:0 a 3:1 a neskôr za stavu 5:2 premenila pri svojom podaní druhý mečbal. Svoju fedcupovú bilanciu vo dvojhre vylepšila na 14:4.

Daniela Hantuchová: "Bol to ťažký zápas, Michaella je mladá a talentovaná hráčka. Nastúpila veľmi nebojácne a dobre servovala. Bolo veľmi ťažké prelomiť jej servis. Navyše boli náročné podmienky, na mäkkej antuke sa šmýkalo, lopty boli ťažké, aj preto som rada, že som ju nakoniec zlomila a v tom treťom sete to už bolo jasné. Tam som už dobre čítala jej servis. Dôležité bolo, že som sa snažila za nepriaznivého stavu udržať v zápase. Väčšinou to tak býva, že každá hráčka má v stretnutí aj slabšiu fázu a buď ju súperka využije a otočí to, alebo nie a prehrá. Mne sa dnes podarilo otočiť takýto zápas, preto som rada, že som takto prispela k druhému víťazstvu Slovenska na turnaji."

Dominika Cibulková, Janette Husárová - Marrit Boonstrová, Brenda Schultzová-McCarthyová 6:1, 0:6, 4:6 za 98 minút

Bol to zápas ako na hojdačke. Favorizované Holanďanky podcenili úvod a prehrali prvý set hladko 1:6. V druhom sete sa začala presadzovať so svojím delovým podaním 35-ročná Schultzová-McCarthyová a Slovenky v improvizovanom zložení bez Hantuchovej (kapitán Mihal jej dal za rozhodnutého stavu voľno) "vyfasovali" kanára. Slovenský pár bol napriek tomu blízko k víťazstvu, keď za stavu 1:1 na sety viedol v tom treťom 2:0, ale Holanďanky najmä zásluhou skúsenej Schultzovej-McCarthyovej napokon doviedli zápas do víťazného konca. V slovenskom tíme sa v Plovdive po prvý raz predstavila 16-ročná Dominika Cibulková, ktorá štvorhry prakticky vôbec nehráva.

Mojmír Mihal (kapitán): "Magda Rybáriková zohrala veľmi dobrý zápas, lepší ako v pondelok, keď tiež vyhrala. Zdolala hráčku, ktorá je v rebríčku vysoko pred ňou a to sa cení. Vyhrala bez problémov a suverénne. Daniela Hantuchová mala psychologický ťažký zápas, lebo je na tomto turnaji takpovediac nasadenou jednotkou a všetci od nej automaticky čakajú víťazstvá. Mladá Krajiceková má agresívny štýl hry s veľkým tlakom na súperku a keďže Daniela nie je typickou hráčkou na antuku, mala to s ňou dosť ťažké. Často sa dostávala pod tlak a v tých momentoch bola lepšia Krajiceková. Daniela však veľmi dobre zabojovala, zvládla viacero psychologicky dôležitých momentov a keď vyhrala tajbrejk, do tretieho setu už išla v pohode a aj to využila. Vo štvorhre sme dali príležitosť aj našej štvrtej hráčke Dominike Cibulkovej, ktorá podala dobrý výkon, hoci nie je hráčka na debla. Holanďanky prvý set trošku podcenili, ale neskôr sa presadili aktívnou, variabilnou hrou. My sme nemali optimálnu dvojicu na štvorhru, preto výsledok berieme tak, že už bolo o našom víťazstve a postupe rozhodnuté."

Druhý utorkový výsledok A-skupiny:

Luxembursko - Fínsko 3:0 - konečný stav

Claudine Schaulová - Katarina Tuohimaaová 6:2, 6:4

Anne Kremerová - Piia Suomalainenová 6:7 (0), 6:2, 6:0

Claudine Schaulová, Mandy Minellová - Piia Suomalainenová, Katarina Tuohimaaová 4:6, 6:2, 6:2