Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Fed cup: Češky favoritkami, ale možné je všetko

SITA|Publikované 20. apr 2007 o 17:21

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Favoritkami víkendového postfederálneho fedcupového duelu slovenských a českých tenistiek v Bratislave sú hosťujúce hráčky. Hlavným argumentom je súčasné rebríčkové postavenie, ...

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Favoritkami víkendového postfederálneho fedcupového duelu slovenských a českých tenistiek v Bratislave sú hosťujúce hráčky. Hlavným argumentom je súčasné rebríčkové postavenie, tiež turnajové úspechy a celkovo väčšie skúsenosti na českej strane. Stačí krátke porovnanie hráčok, ktoré vybrali kapitáni oboch tímov do dvojhier. Nicole Vaidišová s Luciou Šafářovou majú síce dovedna o 3 roky menej ako Daniela Hantuchová s Dominikou Cibulkovou, ale odmerané tenisovými úspechmi majú na konte spolu 9 víťazných turnajov na okruhu WTA (6 Vaidišová + 3 Šafářová), zatiaľ čo Slovenky zásluhou Hantuchovej len dva. Ešte nie 18-ročná Vaidišová bola už v semifinále dvoch grandslamových podujatí (Roland Garros 2006, Australian Open 2007), kým Hantuchová sa dostala na turnaji veľkej štvorky najďalej do štvrťfinále, aj to naposledy pred vyše štyrmi rokmi v Melbourne 2003. Zatiaľ čo Šafářová už má v tomto roku na konte víťazstvá nad štyrmi hráčkami z najlepšej svetovej desiatky (Justine Heninová, Amélie Mauresmová, Svetlana Kuznecovová, Nicole Vaidišová) a rebríčkový prienik do najlepšej tridsiatky, jej slovenská konkurentka z druhej stovky Cibulková sa ešte dosiaľ nikdy s hráčkou z Top Ten ani nestretla.

Tieto všetky papierové predpoklady jasne favorizujú Češky, ale tímová súťaž má často iné "pravidlá hry" ako turnajové zápolenia o body do rebríčkov. Pre Slovenky hovorí domáce prostredie a ak sa Hantuchová predstaví vo vrcholnej forme, je schopná aj sama uhrať viac ako len jeden bod. V minulosti to už názorne ukázala v roku 2002, keď sa dvoma bodmi zo singlov rozhodujúcou mierou pričinila o víťazstvá nad silnými tímami Francúzska a Španielska a významne tak prispela k celkovému triumfu Slovenska v Pohári federácie. Navyše vo Fed Cupe sa jej zvykne dariť, vo dvojhre má bilanciu 17:4. "Šafářová je veľmi talentovaná hráčka. Má široký repertoár úderov a navyše je ľaváčka. Očakávam možno ešte ťažší duel ako bude ten druhý v nedeľu proti Vaidišovej," povedala na adresu svojej sobotňajšej súperky 14. hráčka rebríčka WTA Tour vo dvojhre. K súboju jednotiek s Vaidišovou, s ktorou na turnajoch v troch zápasoch dosiaľ neuhrala ani set, odhodlane podotkla: "Nad Nicole som ešte nevyhrala, ale je načase to zmeniť. Verím, že mi pomôže domáce prostredie. Veľmi sa teším na podporu fanúšikov."

Aj slovenská dvojka Cibulková napriek uvedeným skutočnostiam má šancu prekvapiť skúsenejšie súperky. V Národnom tenisovom centre ťahá od lanského leta sériu šiestich víťazných singlov v rade (1 duel s Thajskom plus 5 víťazných zápasov na turnaji ITF Ritro Slovak Open) a to je popri domácom prostredí motivácia ako hrom. "Dám do toho všetko. Nesmiem si pripúšťať, že budem mať proti sebe svetovú osmičku, ale hrať ako najlepšie viem. Určite chcem odchádzať z kurtu s dobrým pocitom," povedala ešte ani nie 18-ročná talentovaná Slovenka.

Ak by zápas dospel za stavu 2:2 do rozhodujúcej štvorhry, tam by boli skúsenosti a zrejme aj herná kvalita viac na slovenskej strane. "Ak by náhodou štvorhra rozhodovala o všetkom, môže to byť veľmi zaujímavé," podotkla skúsená Janette Husárová, ktorá je z roku 2002 deblovou majsterkou sveta. Slovenský kapitán Mojmír Mihal, ktorý zatiaľ so svojimi zverenkami kráča len po víťaznej ceste, zaujímavo vypointoval predzápasové prognózy. "Súper je v úlohe favorita, ale nezabúdajte na to, že tento tím v tomto zložení ešte neprehral..."


Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články