Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

FC: Slovenky o II. svetovú skupinu doma so Srbskom

SITA|Publikované 25. apr 2007 o 13:46

LONDÝN 25. apríla (SITA) - Slovenské tenistky budú 14. - 15. júla bojovať o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2008 reprezentačných tímov žien doma so srbskými hráčkami. Rozhodol o tom stredajší ...

LONDÝN 25. apríla (SITA) - Slovenské tenistky budú 14. - 15. júla bojovať o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2008 reprezentačných tímov žien doma so srbskými hráčkami. Rozhodol o tom stredajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie ITF. Slovensko bolo medzi nasadenou štvoricou na základe rebríčkového postavenia k 23. aprílu (17. priečka, Srbsko je na 19. mieste). Výhodu domáceho prostredia mu prisúdil doplnkový žreb. V minulosti sa s tenistkami z tejto krajiny (resp. bývalej Juhoslávie či niekdajšieho Srbska a Čiernej Hory) nestretlo.

Srbsko disponuje dvoma tenistkami z hornej pätnástky singlového rebríčka, lenže Jelena Jankovičová a Ana Ivanovičová ešte nikdy spolu nenastúpili v jednom tíme. Pre ich všeobecne známy chladný vzájomný vzťah je výrazný predpoklad, že sa to nestane ani v júlovej baráži. Minulý týždeň na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny v bulharskom Plovdive pri premiére po osamostatnení sa krajiny boli v kádri Dejana Vraneša okrem Jankovičovej Vojislava Lukičová, Ana Timotičová a Nataša Zoričová. Srbsko v základnej skupine vyhralo s Estónskom 3:0 a Slovinskom 2:1 a podľahlo Švédsku 1:2. V play off o postup zvíťazilo nad Rumunskom 2:1 (Ana Timotičová - Madalina Gojneová 6:1, 4:6, 3:6, Jelena Jankovičová - Iona-Raluca Olarová 6:3, 6:4, Jelena Jankovičová, Ana Timotičová - Madalina Gojneová, Monica Niculescová 6:4, 6:1).

Družstvo SR pod vedením kapitána Mojmíra Mihala nasmerovala do letnej baráže víkendová bratislavská prehra 0:5 s Českom v 1. kole II. svetovej skupiny 2007. V prípade úspechu si Slovenky zachovajú účasť v druhej osmičke prestížnej súťaže. Prehra by znamenala návrat po roku do I. skupiny euroafrickej zóny.


Igor Moška (generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu): "Zo štyroch možných súperov sme dostali toho papierovo najťažšieho. Srbsko je veľmi nepríjemné. Má dve superhráčky - Jelenu Jankovičovú a Anu Ivanovičovú. V minulosti v Pohári federácie nikdy neúčinkovali spolu. Dúfajme, že to tak aj zostane. Nepredpokladám, že by teraz nastúpili obe. Ak ma informácie neklamú, dievčatá sa nemajú príliš rady. Panuje tam nejaká vzájomná averzia. Ak sa zároveň nám podarí zložiť najsilnejšie družstvo, potom máme šancu. Srbsko v ideálnom zložení by bolo veľkým favoritom stretnutia. Pri absencii Jankovičovej či Ivanovičovej vidím vyhliadky aj vzhľadom na výhodu domáceho prostredia ako ´fifty-fifty´, čiže vyrovnané."


Žreb dvojíc pre stretnutia o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2008 tenisových reprezentačných družstiev žien (hrá sa 14. - 15. júla 2007):

SLOVENSKO - Srbsko

Austrália - Ukrajina

Chorvátsko - Taiwan

Argentína - Kanada


Rebríčkovo vo dvojhre k 23. aprílu najlepšie postavené srbské tenistky:

Srbsko: Jelena Jankovičová (7. v rebríčku WTA Tour vo dvojhre / 54. vo štvorhre), Ana Ivanovičová (15. / 89.), Vojislava Lukičová (270. / 342.), Teodora Mirčičová (380. / 246.)


Súvisiace články