Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Prievan v Košiciach. Skončilo jedenásť hráčov, prichádzajú ligové posily

K novým hráčom v kádri FC Košice patria Dávid Guba (vľavo) a Dávid Gallovič. (Zdroj: facebook FC Košice)
Daniel Dedina|22. jún 2021 o 12:20

Totálnou obmenou prejde brankársky post.

KOŠICE. V úvode letnej prípravy nastali v kabíne ambiciózneho druholigistu FC Košice poriadne rošády.

Skončilo až desať hráčov pôvodného kádra, z legionárov v ňom ostali len dvaja Kórejčania - Kim Min-su a Jung Gyu-hyun. 

Po úvodnom týždni prípravy utrpel klub ďalšiu stratu, a to oveľa citeľnejšiu.

V Košiciach nebude pokračovať ani brankár Matúš Kira.

Ten bol v uplynulej sezóne výraznou oporou mužstva, ktoré v druhej lige obsadilo piate miesto a v Slovnaft Cupe prekvapujúco dokráčalo až do semifinále, kde bola nad jeho sily Žilina.

Do klubu aktuálne prúdia nové posily. A nie hocijaké.

Ide o hráčov s výraznými ligovými skúsenosťami. Zatiaľ je známych päť mien.

„Budem spokojný, ak získame ešte dvoch-troch hráčov,“ vraví tréner FC Košice JOZEF VUKUŠIČ.

V Košiciach nastala výrazná obmena hráčskeho kádra. Prečo?

Po sezóne sme uvoľnili dvojciferný počet hráčov. Väčšine z nich sa končili zmluvy. Odišli takmer všetci legionári a tí, ktorí hrávali menej, alebo sa s nimi nepočítalo do budúcnosti.

Pri nových hráčoch sme kládli dôraz na kvalitu i mentálne nastavenie. Myslím, že sme si vybrali dobre a som veľmi spokojný, že sa nám ich podarilo dostať do Košíc.

Na brankársky post prichádza Igor Šemrinec, ktorý s Trenčínom dvakrát vyhral double a má odchytaných 140 zápasov v lige. Takisto bývalý mládežnícky reprezentant Frederik Valach. Prečo ste sa rozhodli pre nich?

Uvoľnili sme všetkých troch brankárov. Kira sa po veľmi dobrej sezóne rozhodol pokračovať inde, preto sme sa rozhodli ho nahradiť skúseným brankárom.

Igor Šemrinec má bohaté fortunaligové skúsenosti z pôsobenia v Trenčíne. (Zdroj: TASR)

Šemrinec môže ešte niekoľko rokov chytať na vysokej úrovni a má všetky predpoklady na to, aby sa stal lídrom mužstva na ihrisku i v kabíne.

Valach je už etablovaný v druhej lige, v minulej sezóne podával výborné výkony a upútal nás.

Tretím brankárom je Repko, ktorý bude zároveň chytať za dorast.

Kto bude jednotkou? Šemrinec?

Mohlo by to tak byť, ale zatiaľ sú tu len pár dní. Chceme mať dvoch veľmi dobrých a rovnocenných brankárov, aby v prípade potreby mohol jeden za druhého zaskočiť.

Majstrovské tituly v Trenčíne zažil aj Dávid Guba, ktorý hrával i v Prešove, Žiline, Niecieczi, Karvinej a naposledy v Senici. Odtiaľ prichádza do Košíc spoločne s Dávidom Gallovičom, niekdajšou oporou Popradu. Čo môžete povedať na ich adresu?

Tiež sú to hráči, ktorí hrali ligu. Guba má skúsenosti z najvyššej úrovne vo viacerých krajinách a typologicky nám zapadá do koncepcie. V ofenzíve môže hrať na viacerých postoch.

Pri Gallovičovi zavážilo, že sme potrebovali nahradiť hráčov, ktorí odišli. Takisto je to vhodný typ. Do tímu vnesie kvalitu, stále je to ešte mladý a perspektívny futbalista.

Máte v tíme aj ďalšie nové tváre?

Z maďarského DVTK k nám prišiel Kolumbijčan José Cortés. Tiež môže hrať na viacerých pozíciách v ofenzíve a typologicky sa odlišuje od našich hráčov. Je rýchly a technicky veľmi dobre vybavený.

Možno ešte očakávať príchod ďalších posíl?

Áno, v kádri zatiaľ nemáme dvadsať stabilných hráčov. Niektorí mladí chlapci sa síce v ňom ocitnú, ale hernú prax budú naberať najmä v devätnástke, ktorá postúpila do najvyššej súťaže.

Bol by som spokojný, ak by sa nám podarilo získať ešte dvoch-troch hráčov. Aspoň jedného do defenzívy i ofenzívy.

Ako sú na tom hráči, ktorých trápili dlhodobé zranenia?

Dávame im dosť času na to, aby sa vrátili do tréningového procesu. U Vancáka, ktorý by mal byť hrajúcim manažérom A-tímu, to zrejme potrvá ešte dlhšie. Kavka už začal s plnohodnotným tréningom a verím, že na ňom budeme môcť stavať.

Futbalisti FC Košice sa aktuálne pripravujú na novú sezónu. (Zdroj: facebook FC Košice)

Václav je v procese rekonvalescencie, potrebuje ešte zhruba štyri týždne. V poslednom zápase minulej sezóny nám vypadol Gladiš, do tréningového procesu by sa mal vrátiť v najbližších dňoch. 

Sledujete dianie u konkurencie?

Pravdupovediac ani nie. Viem, že Podbrezová sa dosť posilňuje, ale sústredíme sa na naše mužstvo. Aby sme kvalitne trénovali a boli pripravení na začiatok súťaže.

Ako to momentálne vyzerá s prechodom tímu do Košickej futbalovej arény?

To je otázka na vedenie klubu. Zatiaľ sídlime na Lokomotíve a myslím si, že nejakú dobu tam ešte pobudneme. Existuje predpoklad, že v priebehu jesene by sme sa mohli sťahovať, ale situácia sa dosť mení.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články