Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Fazekasa potrestali, zlato pre Aleknu

SITA|24. aug 2004 o 20:21

Pôvodná správa doplnená o nové medailové poradie a už dávnejšie známe informácie.


ATÉNY 24. augusta (SITA) - Disciplinárna komisia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) uzavrela vyšetrovanie kauzy maďarského diskára Róberta Fazekasa a pre podozrenie z previnenia proti dopingovým pravidlám mu odobrala zlatú medailu. Podľa vyjadrenia MOV rozhodol o odobratí titulu preto, lebo maďarský diskár nedokázal počas dopingovej skúšky vyprodukovať dostatočné množstvo vzorky potrebnej na vykonanie analýzy. Fazekas preto musí do 24 hodín opustiť olympijskú dedinu. Po Fazekasovej diskvalifikácii získa zlato Virgilijus Alekna z Litvy, ktorý tak obháji sydneyské zlato, na striebornú priečku sa posunie Zoltán Kövágó z Maďarska a na bronzovú Estónec Aleksander Tammert.

Podľa generálneho sekretára IAAF Istvána Gyulaia úradujúceho majstra Európy potrestali za to, že miestnosť na odber dopingovej vzorky opustil bez toho, aby vyprodukoval pravidlami požadované množstvo. V tomto sú pravidlá striktné: kým neodovzdá minimálne nutné množstvo vzorky, miestnosť nesmie opustiť.

Fazekasov manažér Gábor Pál informoval, že jeho klient zvolá vo štvrtok 26. augusta v maďarskom meste Szombathely tlačovú besedu a určite sa proti rozhodnutiu MOV odvolá. Pál pripustil, že sa dodatočne dokáže Fazekasova nevina a zlatú olympijskú medailu mu vrátia.

Podľa popredného maďarského športového lekára Róberta Frenkla menšie množstvo odobratej vzorky nie je dôvod na to, aby sa urobil jej odborný rozbor. Podľa jeho slov sa aj z menšieho množstva moču dá presne stanoviť, či športovec dopoval alebo nie. Podľa jednej z maďarských televíznych staníc bola analýza Fazekasovej vzorky, hoci nebolo odobraté potrebné množstvo, negatívna.

V každom prípade sa však nepotvrdili správy gréckej súkromnej televízne stanice Mega, ktorá informovala, že Fazekas pri sa dopingovom posúťažnom teste pokúsil komisárom podstrčiť cudziu vzorku a údajne si so sebou priniesol na odber zariadenie umožňujúce výmenu vlastnej dopingovej vzorky za inú.


Revidované výsledky finále hodu diskom mužov:

1. Virgilijus Alekna (Lit.) 69,89, 2. Zoltán Kövágö (Maď.) 67,04, 3. Alexander Tammert (Est.) 66,66, 4. Vasilij Kapťuch (Biel.) 65,10, 5. Frantz Kruger (JAR) 64,34, 6. Casey Malone (USA) 64,33, 7. Lars Riedel (Nem.) 62,80, 8. Hannes Hopley (JAR) 62,58


Súvisiace články