Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Fazekas obvinený zo športového podvodu

TASR|25. aug 2004 o 16:10

Atény 25. augusta (TASR) - V prípade maďarského diskára Róberta Fazekasa, ktorému 24. augusta odobrali zlatú medailu pre manipulovanie dopingovej vzorky, ...

Atény 25. augusta (TASR) - V prípade maďarského diskára Róberta Fazekasa, ktorému 24. augusta odobrali zlatú medailu pre manipulovanie dopingovej vzorky, sa objavujú ďalšie skutočnosti. Jeho nemecký kolega Lars Riedel obvinil Fazekasa zo systematického športového podvádzania. "Minulý rok som mal možnosť vidieť ako manipuluje dopingové kontroly," povedal päťnásobný majster sveta a olympijský víťaz z roku 1996 v hode diskom.

Majster Európy Fazekas naproti tomu oznámil, že podá odvolanie na Medzinárodný športový súd (CAS). Šéf misie maďarskej výpravy Zoltán Molnár medzitým potvrdil, že aj vzpieračovi Zoltánovi Kovácsovi hrozí trest. Po súťaži v triede do 105 kg totiž odišiel zo svojho testu predčasne, čo je proti pravidlám.

Riedel tvrdí, že na atletickom mítingu v Cuxhavene 19. júla videl od jedného maďarského diskára skicu, kde bolo zobrazené, akým spôsobom Fazekas manipuluje dopingové testy - odovzdáva cudziu vzorku moču namiesto vlastnej.

Maďarský generálny sekretár Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) István Gyulai poukazuje však na to, že Fazekasa v tomto roku dvanásťkrát kontrolovali. Rozhodnutie o odobratí medaily pokladá za prehnané: "Mohlo sa postupovať aj inak. Odovzdal len tretinu moču, avšak aj toto množstvo stačí na analýzu. Fazekas odovzdal na dopingovej skúške len 25 namiesto požadovaných 75 ml moču a potom sa proti pravidlám vzdialil z kontrolnej procedúry.

Generálny sekretár Maďarského olympijského výboru Zsigmond Nagy označil okolnosti dopingovej skúšky za neľudské. Fazekas údajne strávil v kontrolnej miestnosti nahý štyri hodiny a potom vynervovaný odišiel. Jeho lekár Károly Piko dodáva, že kontrola prebiehala vo veľmi agresívnej atmosfére a Fazekas nemohol kvôli "psychickej bariére" močiť.

Prezident Maďarského olympijského výboru a člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Pál Schmitt má opačný názor: "Športovec si je sám na vine, urobil veľkú hlúposť. Pravidlá sa musia dodržiavať. "Keby si každý robil, čo chce, nastal by chaos," povedal Schmitt. Proti zovšeobecneným podozreniam proti svojej krajine sa však bráni: "Nesmieme to generalizovať na maďarský šport, v ktorom existuje veľmi dobrý kontrolný systém. To sú súkromné iniciatívy."

Fazekas je po ruskej guliarke Irine Koržanenkovej v poradí druhým olympijským víťazom, ktorému MOV odobral zlatú medailu.

Súvisiace články