Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Favoritkou Schildová, Zuzulová sa nechá prekvapiť

SITA|Publikované 15. feb 2007 o 14:08

AARE 15. februára (SITA) - Piatkový slalom žien púta na majstrovstvách sveta zjazdárov vo švédskom Aare pozornosť atraktívnym večerným časom ako aj očakávanou rakúsko-švédskou konfrontáciou. Slovensko ...

AARE 15. februára (SITA) - Piatkový slalom žien púta na majstrovstvách sveta zjazdárov vo švédskom Aare pozornosť atraktívnym večerným časom ako aj očakávanou rakúsko-švédskou konfrontáciou. Slovensko bude mať v hre štvoricu pretekárok na čele s Veronikou Zuzulovou.

Žiadna disciplína na majstrovstvách sveta nemá vopred tak jasne určeného favorita, ako práve ženský slalom. Rakúšanka Marlies Schildová vyhrala v aktuálnej sezóne päť zo šiestich slalomov v rámci Svetového pohára a jej suverenita je ohromujúca. V Aare si zatiaľ vyjazdila jeden bronz v superkombinácii. V utorkovom obrovskom slalome spadla, odrela si bok, ale nemalo by to mať vplyv na jej piatkový výkon. "Mám pocit, že ten pád môže byť pre ňu ako topfavoritku určitou výhodou. Svoju myseľ bude pred pretekmi orientovať na svoj zdravotný stav a nie na to, že musí za každú cenu vyhrať," povedal šéftréner rakúskych zjazdárok Herbert Mandl. "Budem sa koncentrovať tak, akoby to bol bežný slalom vo Svetovom pohári. Keby som povedala, že to budú najdôležitejšie preteky mojej kariéry, určite by to nedopadlo dobre," konštatovala 25-ročná Rakúšanka.

Švédi ponúkajú do súboja o medaily duo Therese Borssenová - Anja Pärsonová. Borssenová (22) je jediná žena, ktorá vyfúkla v poolympijskej zime slalomové víťazstvo Schildovej (vyhrala v Semmeringu) a v aktuálnom hodnotení tejto disciplíny figuruje v SP na 2. mieste. Pärsonová (25) je zasa úradujúcou olympijskou víťazkou v slalome a v Aare už získala zlatý hetrik (zjazd, super G, superkombinácia). Stále sa môže stať prvou ženou histórie so štyrmi zlatými na jednom šampionáte. V prospech Schildovej a Pärsonovej hovorí aj fakt, že vlani počas finále Svetového pohára v Aare obsadili v slalome druhé resp. tretie miesto. Na druhej strane, Pärsonová má za sebou veľmi zlú sezónu, čo sa týka slalomu. "Všetci vedia, že slalom mi v tejto sezóne nešiel. Bola som síce rýchla, ale často som vypadávala," komentovala Švédka.

Slovensko pôjde do slalomu s víziou najlepšieho výsledku na šampionáte vo Švédsku. Mala by sa oň postarať Veronika Zuzulová. Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka už skončila v Aare deviata v superkombinácii a 21. v obrovskom slalome, čo sú v oboch prípadoch pre ňu osobné maximá na svetových šampionátoch. V slalome štartovala na majstrovstvách sveta už dvakrát, ale ani raz preteky nedokončila. V roku 2001 v St. Antone ako debutantka neprešla ani cez prvý medzičas 1. kola a o štyri roky neskôr v Santa Caterina rovnako ako mnohé favoritky nezvládla prejazd dvojbránkou na konci 1. kola. Teraz je však Zuzulová v inej pozícii. Má viac skúseností ako aj sebavedomia. Vo Svetovom pohári jej patrí v hodnotení slalomu 7. pozícia. Zo šiestich slalomových podujatí päťkrát bodovala, štyrikrát bolo z toho umiestnenie v prvej desiatke a raz, v Kranjskej Gore, dokonca 3. miesto. "Budem sa zodpovedne pripravovať ako na každé iné preteky. Čo sa týka umiestnenia, nechcem nič dopredu hovoriť. Nechám sa prekvapiť," príliš nekomentovala svoje ambície Zuzulová. Šéf slovenskej výpravy v Aare Richard Magdolen ešte pred začiatkom MS uviedol, že od Zuzulovej očakávajú jedno umiestnenie do desiateho a jedno do pätnásteho miesta. Do desiatky to už vyšlo v superkombinácii (9.), kde dosiahla v slalome tretí najrýchlejší čas. Ak by najlepšia Slovenka výkon z minulého piatka v najtočivejšej disciplíne presne po týždni zopakovala (v superkombinácii sa jazdí len 1 slalomové kolo), mohol by byť z toho veľmi dobrý výsledok.

Okrem Zuzulovej sa v slalome predstaví ďalšie slovenské trio: Eva Hučková, Soňa Maculová a 16-ročná debutantka Nina Penzešová. "Baby sú v poriadku a na preteky sa tešia. Aj pre Veroniku je po psychickej stránke dobré, že tu nie je sama ako vo Svetovom pohári, ale má okolo seba partiu dievčat," uviedol šéftréner Slovákov Karol Král.

Prvé kolo slalomu žien je v piatok v Aare pod umelým osvetlením na programe o 17.00 h, druhé potom príde na rad o 20.00 h. Obhajkyňa tituly spred dvoch rokov, fenomenálna Chorvátka Janica Kosteličová bude na štarte chýbať. Vynecháva totiž celú sezónu 2006/07.


Víťazky pretekov v slalome vo Svetovom pohári 2006/07 a umiestnenia Slovenky Veroniky Zuzulovej:

Levi (Fín.): Marlies Schildová (Rak.),...Veronika Zuzulová (SR) nedokončila 2. kolo

Aspen (USA): Marlies Schildová (Rak.),...17. Veronika Zuzulová (SR)

Val d´Isere (Fr.): Marlies Schildová (Rak.),...5. Veronika Zuzulová (SR)

Semmering (Rak.): Therese Borssenová (Švéd.)....7. Veronika Zuzulová (SR)

Záhreb (Chorv.): Marlies Schildová (Rak.),...9. Veronika Zuzulová (SR)

Kranjska Gora (Slovin.): Marlies Schildová (Rak.),...3. Veronika Zuzulová (SR)


Posledné víťazky pretekov SP v slalome v Aare (Švéd.):

17. 3. 2006 /finále SP/: Janica Kosteličová (Chorv.)

8. 3. 2003: Janica Kosteličová (Chorv.)

3. 2. 2002: Laure Pequegnotová (Fr.)

10. 3. 2001: Sonja Nefová (Švajč.)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.