Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Favoriti Blake a Nalbandian neprešli, Nadal v piatich setoch

SITA|Publikované 22. jan 2007 o 16:52

MELBOURNE 22. januára (SITA, AFP) - Ako posledný do okteta štvrťfinalistov mužskej dvojhry na Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) pribudol Španiel Rafael Nadal.

Turnajová dvojka prehrávala v súboji jediných dvoch lanských premožiteľov Rogera Federera s Britom Andy Murrayom 1:2 na sety, ale napokon duel otočila vo svoj prospech. Nadal vyhral za 231 minút 6:7 (3), 6:4, 4:6, 6:3, 6:1 aj preto, že Murray v závere zápasu nevydržal s koncentráciou a kopil nevynútené chyby. "Potreboval som vyhrať takýto zápas proti ťažkému súperovi, keď som si musel všetko poctivo vybojovať. Murray je výborný tenista," nechal sa počuť 21-ročný Nadal, ktorý sa dostal medzi posledných osem v Melbourne po prvý raz. Darilo sa aj nasadenej trojke Rusovi Nikolajovi Davydenkovi. Tenista so skvelým fyzickým fondom zdolal Čecha Tomáša Berdycha 5:7, 6:4, 6:1, 7:6 (5). Trinásty nasadený Berdych nebol ďaleko od predĺženia zápasu do piateho setu, no v tajbrejku štvrtého nevyužil minibrejk na 5:4 a v záverečné loptičky poslal tesne mimo. "Davydenko je nepríjemný súper. Nedá sa uštvať, všetko vybehá. Škoda záveru štvrtého setu. V prípadnom piatom to mohlo byť zaujímavé," cituje idnes.cz 21-ročného českého tenistu, ktorý skončil v osemfinále na štvrtom grandslamovom turnaji v rade.

Prvé dva pondelkové osemfinálové duely mali prekvapujúcich víťazov. Jeden z favoritov Američan James Blake ako piaty nasadený celkom nečakane podľahol turnajovej desiatke, Čiľanovi Fernandovi Gonzalezovi 5:7, 4:6, 6:7 (4). Dovtedy suverénny Blake urobil 34 nevynútených chýb a s výborne servujúcim súperom prehral na esá 8:18. Dvadsaťsedemročný Američan prišiel do Melbourne ako víťaz turnaja v Sydney a Gonzalez mu uštedril vôbec prvú tohtoročnú prehru (bilancia 8:1). "Nehral som dobre. Súper bol lepší, výborne servoval, víťazstvo si zaslúžil. Žiadne ospravedlnenia z mojej strany neobstoja," pokorne prijal prehru absolvent Harvardu. Premožiteľ Austrálčana Lleytona Hewitta z 3. kola Gonzalez sa po prvý raz prebojoval do štvrťfinále otvorených majstrovstiev Austrálie "Hrám možno najlepší tenis svojho života, ale stále je čo vylepšovať. Viem, že Blake je kompletný tenista, ale ja som si proti nemu veril. Teraz mám pocit, že môžem zdolať kohokoľvek," uviedol 26-ročný Juhoameričan.

Dvanásty nasadený Nemec Tommy Haas síce prehral prvý set s osmičkou turnaja, Argentínčanom Davidom Nalbandianom 4:6, ale ďalšie tri vyhral hladko 6:3, 6:2, 6:3 a po US Open sa prebojoval do druhého grandslamového štvrťfinále v rade. "Nezmar" Nalbandian na ceste do osemfinále dvakrát úspešne otáčal z 0:2 na sety, odvrátil päť mečbalov, ale na disponovanejšieho súpera v pondelok nemal. "V úvode som bol zakríknutý, súper hral lepšie. Len čo som dostal druhý set pod kontrolu, vrátilo sa mi sebavedomie a do konca zápasu to už herne fungovalo. Som veľmi spokojný s tým, čo som predviedol na dvorci," uviedol 29-ročný Haas, ktorý má z Melbourne na konte už aj semifinále z rokov 1999 a 2002. Proti lanskému semifinalistovi Nalbandianovi dosiahol na deviaty pokus prvé víťazstvo nad hráčom z Top Ten na grandslamovom turnaji.

V mužskej osmičke v Melbourne je päť tenistov, ktorí tam patria podľa nasadenia, vrátane prvej svetovej trojky: Federer, Nadal, Davydenko. Jediným prekvapením je účasť nenasadeného Američana Mardyho Fisha. Keďže sa vo štvrťfinále stretne s krajanom Andym Roddickom, Američania majú istú semifinálovú miestenku.