Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Farkašová sa do Soči teší

V Soči. Henrieta Farkašová už bola v Soči. V rámci finále minuloročného Svetového pohára. No len ako diváčka. (Autor: archív H. F.)
Sportnet|Publikované 28. feb 2014 o 00:00

Už len týždeň chýba do začiatku zimných paralympijských hier v Soči.

Vo výprave slovenských športovcov nebude chýbať ani zrakovo hendikepovaná zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová.

ROŽŇAVA. V ostatných týždňoch po návrate z pretekov Svetového pohára finišovala príprava sústredeniami.

„V uplynulých dvoch týždňoch sme absolvovali sústredenia vo Vrátnej, v rakúskom Reiteralme a prípravu sme zavŕšili v Levočskej doline,“ priblížila svoj program Henrieta Farkašová.

Teraz čakajú športovcov už len oficiality. Dnes skladajú slávnostný sľub u prezidenta Slovenskej republiky I. Gašparoviča a v pondelok odlieta výprava do dejiska zimných paralympijských hier (ZPH).

Vancouver bol pre ňu úspešný

Predchádzajúce ZPH v kanadskom Vancouveri boli pre sympatickú Rožňavčanku nadmieru úspešné. Päť štartov pretavila na tri zlaté a jednu striebornú medailu. K tomu získala ešte piate miesto v slalome.

Ak k tomu prirátame dve zlaté z minuloročných majstrovstiev sveta a výsledky z ostatných kôl Svetového pohára, H. Farkašová (s navádzačkou N. Šubrtovou) bude patriť k hlavným favoritkám.

S akými pocitmi cestuje do Soči? „Veľmi sa teším do Soči, zatiaľ trému nepociťujem. Určite obhajoba troch zlatých a jednej striebornej medaily nebude jednoduchá, nakoľko očakávania okolia sú veľké, ale verím, že už mám dostatok skúseností na to, aby som sa vedela s týmito tlakmi vysporiadať,“ uviedla H. Farkašová.

Aktuálna sezóna však nebola len o pretekaní a príprave na Soči. Vyrovnať sa musela aj so zranením, ktoré ju na viac ako dva mesiace vyradilo z kolotoča pretekov. Dokázala sa však vrátiť na svahy víťazne. Ako je to s formou teraz?

„Tak samozrejme boli dni, kedy som sa necítila dobre na lyžiach, čo bolo zväčša ovplyvnené aj náročnými podmienkami. Ale vo všeobecnosti mám zo seba dobrý pocit a verím, že celoročnú snahu aj napriek zraneniam, dokážem pretaviť do cenných kovov,“ načrtla svoje plány usmievavá lyžiarka.

Za svoje najväčšie konkurentky považuje britské pretekárky. „V slalome to bude určite aj domáca pretekárka,“ podotkla H. Farkašová.

Rovnako ako na predchádzajúcich hrách, aj teraz bude štartovať vo všetkých piatich disciplínach. Sústredí sa na niektorú viac? „Všetky majú pre mňa rovnakú prioritu,“ poznamenala H. Farkašová.

Súvisiace články