Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Farkašová aktuálnu sezónu vynechá

Cena mesta. Henrieta Farkašová pri preberaní Ceny mesta Rožňava z rúk primátora Pavla Burdigu. (Autor: Peter Podolinský)
Sportnet|Publikované 2. dec 2014 o 23:00

Aktuálna lyžiarska sezóna sa pre úspešnú rožňavskú paralympioničku skončila skôr, ako sa vôbec začala.

Aktuálna lyžiarska sezóna sa pre úspešnú rožňavskú paralympioničku Henrietu Farkašovú skončila vlastne skôr, ako sa vôbec začala.

ROŽŇAVA. Po úspešnom vystúpení na paralympiáde v Soči v minulej sezóne uvažovala zjazdová lyžiarka H. Farkašová, čo s tou ďalšou.

Nakoniec sa rozhodla, že to skúsi. V októbri odcestovala s výpravou na sústredenie do Rakúska, no problémy s kolenom sa napokon ukázali väčšie, ako predpokladala.

Situácia sa napokon vyvinula tak, že H. Farkašovú čaká v najbližších dňoch operácia. „Bude to plastika predného krížneho väzu, po ktorej bude nasledovať dlhšia rehabilitácia. Túto sezónu teda strávim mimo svahov,“ oznámila Henrieta Farkašová.

V minulých sezónach sa po rôznych zraneniach dokázala veľmi rýchlo vrátiť na svahy a víťaziť. Teraz je to však iné. Pre aktívnu lyžiarku nebude ľahké vydržať bez pohybu. Má už nejaký „bojový“ plán, ako to zvládnuť?

„Predchádzajúce zranenia mi umožnili vždy pomerne rýchly návrat do tréningového procesu. S kolenom to spočiatku vyzeralo tiež celkom sľubne a mala som šťastie, že mi ako–tak vydržalo do Soči. Lebo od skončenia paralympijských hier je to horšie a horšie. Koleno už aj pri chôdzi reaguje opuchom a obmedzuje ma aj v bežnom živote. Preto nie je možná žiadna záťaž na nohy a teším sa na operáciu, po ktorej, verím, nastane zlepšenie. Takže môj bojový plán je obrniť sa trpezlivosťou a vydržať,“ konštatovala H. Farkašová.

V prvom rade musí byť fit

Po oceneniach výkonov a výsledkov na svahoch prišli aj iné ceny a vyznamenania. Získala Cenu mesta Rožňava, Cenu Košického samosprávneho kraja, no pochváliť sa môže aj iným vyznamenaním.

„Dostalo sa mi cti byť ocenenou najvyšším mestským, krajským aj štátnym ocenením. Mala som radosť z každej ceny, ale som špeciálne hrdá na vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, ktorým sa nemôže pochváliť veľa športovcov a myslím, že z paralympionikov som jedinou držiteľkou tohto vyznamenania,“ povedala H. Farkašová.

Do ďalšej paralympiády sú necelé štyri. Pozerá sa mladá lyžiarka už týmto smerom, alebo sú jej plány skôr krátkodobejšie?

„Tak aktuálne sú moje ciele krátkodobého charakteru. V prvom rade potrebujem byť fit, takže všetko sa bude odvíjať od toho, ako sa bude koleno správať po operácii,“ uzavrela H. Farkašová.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.