Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Fanúšikovia chcú Weissa vymeniť, odborníci sú opatrnejší

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie i Slovana Vladimír Weiss. (Autor: SITA)
Sportnet|12. okt 2011 o 17:45

V internetovej ankete čitateľov SME je až 75 percent za Weissovo odstúpenie. Je nezmysel, aby skončil, tvrdí jeden z najlepších slovenských futbalistov histórie Ľubomír Moravčík.BRATISLAVA. Tím pod vedením Vladimíra Weissa po úspechu na majstrovstvách sveta nenapredoval, skôr naopak. Slováci uzavreli deviatu kvalifikáciu o postup na veľký turnaj. Nepostúpili, skončili až štvrtí. Sklamali herne, v kľúčových dueloch vybuchli i takticky. Dali iba sedem gólov, čo je najmenej zo všetkých kvalifikácií v histórii samostatnosti.

V slovenských pomeroch je tréner Vladimír Weiss unikát. Na klubovej úrovni i s reprezentáciou dosiahol úspechy ako nikto iný. Na Slovensku patril medzi najpopulárnejšie osobnosti.

Redakcia SME sa po kvalifikácii v ankete pýtala čitateľov, či má Weiss pokračovať vo funkcii. Až 75 percent z viac ako štyritisícpäťsto čitateľov na internete si neželá, aby kouč pokračoval. Odborníci sú opatrnejší.

Weiss vie, čo má robiť

„Vlado veľmi dobre vie, čo má robiť. V nasledujúcej kvalifikácii bude tím stavať aj na nových hráčoch. Je nezmysel, aby skončil,“ vraví jeden z najlepších slovenských futbalistov histórie Ľubomír Moravčík.

„Výmena je klasické riešenie, ale opäť sa dostaneme k tomu, že môžeme aj donekonečna meniť trénera. Treba to zvážiť. Nechať to na kompetentných a hlavne vychladnúť. Hlas ľudu je hlas boží. Futbal sa hrá pre nich,“ povedal tréner Milan Lešický.

„Názor na jeho odstúpenie či zotrvanie nemám, navyše je to môj kolega,“ myslí si bývalý tréner Ostravy Karol Marko.

„Weiss dosiahol úspechy, nepopierateľne. Každý tréner, nemyslím iba Weissa, sa musí sám obzrieť, či je ešte prínosom. Toto si musia zobrať za prioritu hlavne ľudia, ktorí dosadzujú kouča. Treba to rozobrať komplexne, nie kamarátčaftsky. Uvažoval by som nad zmenou,“ reagoval bývalý reprezentant Ľubomír Luhový.

Marko považuje nepostup za neúspech. „Mali sme to dobre rozbehnuté, a aj reálnu kvalitu tímu. Čo robiť ďalej s reprezentáciou, to sa musí udiať po podrobnej analýze hlavného trénera,“ povedal Marko.

„Reálne sme možno na postup mali, ale nevnímal by som to ako tragédiu. Nekameňoval by som. Chýbal strelec, ktorý by vedel rozhodnúť. Príležitostí sme mali dosť,“ zamyslel sa Luhový.

Moravčík si myslí, že kvalifikácia sa skončila, ako mala. „Nemali sme, azda okrem nízkej streleckej produktívnosti, závažný problém. Celú našu stratégiu narušili prehry s Arménskom.“

Góly naopak

Podľa Moravčíka sme v dueloch proti Arménsku, v čase, keď sme mali dávať góly my, naopak inkasovali. „Opustilo nás aj športové šťastie.“

Posledný zápas v Macedónsku sa už podľa Marka neráta. Keby sme ho potrebovali vyhrať, určite to podľa neho zvládneme.

„Dynamická technika? Samozrejme, že nám chýba. Ale, preboha, žijeme v krajine, ktorá v tomto smere nikdy nebude mať šancu priblížiť sa k Portugalsku či Španielsku.“

Podľa Moravčíka Weissovi neostáva niť iné než rozširovať portfólio futbalistov so skúsenosťami z Ligy majstrov. „Stále ich máme žalostne málo. Keby ich mal tridsať, ľahko by sa mu vyberalo.“

Moravčík súhlasí s Weissom, že v závere kvalifikácie nevyťahoval hráčov do reprezentácie ako z klobúka bez koncepcie.

„Žiadny tréner by nešiel do rizika hromadnou zmenou kádra v kľúčovom zápase, azda sa žiadala iba nejaká menšia kozmetická zmena,“ tvrdil Luhový.

„Treba o futbale viac rozprávať. Nesmie rozhodovať iba úzka skupina, ktorá nebude mať nijakú spätnú väzbu. Viac priestoru v diskusiách by mali dostať ľudia, ktorí už niečo dosiahli.“

Súvisiace články