Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Fanúšikovia by volili za trénera futbalistov Kozáka

Ján Kozák st. (Autor: TASR)
Pavol Spál|10. jún 2013 o 20:50

Futbalisti pod ich vedením hrajú pod svoje možnosti a robia hanbu. Až 91 percent čitateľov SME sa vyjadrilo za odstúpenie Stanislava Grigu a Michala Hippa.

BRATISLAVA. Šéfstvo futbalového zväzu trénerov možno odvolá. Redakcia SME hľadá potenciálneho nástupcu. Najčastejšie sa spomína meno Jána Kozáka.

Výborný motivátor, náročný a impulzívny s prirodzenou autoritou. V ankete SME má súčasný tréner Košíc Ján Kozák (59 r.) najväčšiu podporu fanúšikov. Hlasovalo zaňho 37 percent z viac ako štyritisíc hlasujúcich.

Ján Kozák: Reprezentácia bola pre mňa vždy vrcholom (rozhovor)

„Vie byť tvrdý, čo platí na naše rozmaznané hviezdy,“ tvrdia v diskusiách futbaloví priaznivci. Kozák sa pevne drží svojich zásad. Má cit na výber hráčov. Vie z nich vyžmýkať maximum.

S Košicami získal v deväťdesiatych rokoch dva majstrovské tituly a ako prvý priviedol slovenský tím do základnej skupiny Ligy majstrov. Okrem Košíc však koučoval iba Michalovce a Ličartovce.

Má i druhú tvár, horšiu. Pod vplyvom tlaku sa niekedy neovláda. Jeho trénerskú kariéru sprevádzajú excesy, útoky, verbálne aj fyzické.

Mal konflikty s rozhodcami, trénermi i novinármi. Na Slovensku sotva nájdete trénera, ktorý bol toľkokrát potrestaný.

Kozák bol i skvelý hráč, vo svojej ére patril k najlepším v Československu. Bol motorom mužstva, špílmachrom, ktorý vedel skvele organizovať hru.

Weiss je nereálny

Zhruba šestnásť percent hlasujúcich žiada návrat Vladimíra Weissa. Angažmán bývalého kouča národného tímu, ktorý momentálne pôsobí v kazašskom Karjate Almata, je však takmer vylúčený.

Reálnejšie je povolanie Čecha Karla Jarolíma, ktorý trénuje Al-Ahli v Saudskej Arábii. Má povesť tvrdého muža, ktorý vyžaduje disciplínu. S hráčmi sa nemazná.

Zasahuje aj do ich jedálneho lístka a pitného režimu. So Slovanom získal pred dvoma rokmi titul i pohár. Dvojnásobným majstrom je i so Slaviou Praha.

V roku 2009 dostal ponuku viesť českú reprezentáciu, tú ale odmietol.

Žoviálny Straka

Zhruba rovnakú podporu ako Jarolím (okolo osem percent) majú u čitateľov SME i Dušan Radolský, František Straka, Samuel Slovák i Adrián Guľa.

Žoviálny Čech Straka (55 r.) je skvelý motivátor, ale nikde ako tréner dlho nevydržal. Za trinásť rokov vystriedal rovnaký počet klubov. Rok trénoval i Ružomberok. Momentálne vedie Příbram, ktorý zachránil v najvyššej súťaži.

Radolský (62 r.) ako jediný slovenský tréner postúpil s reprezentáciou na olympijské hry (Sydney 2000). Vyznáva pevnú defenzívu. Vystriedal mnohé kluby na Slovensku, v Česku i v Poľsku. Trénoval i v Dubaji. Momentálne je bez angažmánu.

Nádejný Guľa

Tridsaťsedemročný Guľa patrí k najtalentovanejším trénerom na Slovensku. Trenčín pod jeho vedením predvádzal najkrajší futbal. Útočný, moderný, dominoval v držaní lopty. Od leta povedie Žilinu.

Podobný prípad je Samuel Slovák (37 r.), ktorý ako trénerský nováčik doviedol bratislavský Slovan k triumfu v lige i pohári.

Angažmán oboch trénerských mladíkov sa zdá v súčasnosti nepravdepodobný. Potrebujú ešte dozrieť a je otázne, či by mali u hráčov rešpekt. O pár rokov by však mohli byť ideálnymi kandidátmi.

V ankete nefiguroval Čech Pavel Vrba, ktorý bol vlani prvou voľbou šéfa zväzu Jána Kováčika a jasne najvyššiu popularitu mal aj u fanúšikov. Je známe, že ho vedenie Plzne momentálne nepustí.

Súčasné duo trénerov Michal Hipp – Stanislav Griga podporujú iba dve percentá fanúšikov.

Šéf zväzu Ján Kováčik zvolal na štvrtok mimoriadny výkonný výbor, ktorý rozhodne o osude trénerov. Je reálne, že budú odvolaní.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články