Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Fantázia! Severné Írsko - Slovensko 0:2 (0:1)

Kanonier z Bochumu Stanislav Šesták včera doplnil unikátnu skladačku. Každému súperovi v kvalifikácii strelil gól! (Autor: reuters)
Sportnet|Publikované 9. sep 2009 o 22:01

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR na pôde Severného Írska 2:0 a sú už len krôčik od historickej účasti na svetovom šampionáte.

BELFAST. Zverenci trénera Vladimíra Weissa majú po tomto dueli na čele tabuľky na svojom konte 19 bodov a už len Slovinsko ich môže v konečnom účtovaní predstihnúť a obrať o letenky do Južnej Afriky. Slováci už majú zaručené minimálne druhé miesto a baráž o MS.

Už v 2. min ohrozil Muchu Healy, hosťujúci gólman bol na mieste. Aj keď prvý rohový kop zahrávali Slováci, od začiatku mali viac iniciatívy na svojich kopačkách Severní Íri. V ďalších minútach však "weissovci" dokázali vyrovnať hru a boli aj nebezpeční. V 12. min. syn reprezentačného trénera Vlado junior hľadal v šestnástke Šestáka, ale márne.

Čo sa Weissovi ml. nepodarilo skôr, dokázal v 15. min. Na pravej strane dokonale zamotal hlavu Evansovi, akciu potiahol až k bránkovej čiare, odkiaľ geniálne našiel Šestáka. Kanonierovi nemeckého Bochumu už nezostávalo nič iné ako z metra pohodlne doklepnúť loptu do prázdnej brány - 0:1.

((sestak))

Domáci sa po chvíli z inkasovaného gólu spamätali a Slovákov zatlačili na ich vlastnú polovicu. Slovenská defenzíva bola naďalej pozorná a s čistým kontom.

Po zmene strán domáci pokračovali v tlaku, no stále museli byť pozorní najmä pri výpadoch Weissa juniora. V 49. min si dobre nabehol na McCannov center Johnson, no hlavičkoval nad.

V 51. min sa nešťastne pošmykol Škrtel, ponúkol šancu Patersonovi, ale Mucha aj za cenu drobného zranenia zachránil. Rovnaký útočník domácich sa dostával po peknom priťuknutí od Davisa do šance aj o dve minúty neskôr, z prílišnej snahy však fauloval brankára Muchu. Hostia nedokázali dlhšie podržať loptu, do ich šestnástky smeroval jeden center za druhým.

V 66. min sa opäť vyznamenal gólman Slovenska, keď zneškodnil veľkú príležitosť Patersonovi, a tým akoby zavelil do útoku. V 67. min získal v osobnom súboji loptu striedajúci Hološko, natlačil sa do pokutového územia a strelou k ľavej žrdi zvýšil na 2:0. Útočník tureckého Besiktasu bol na ihrisku len dve minúty, keď nahradil autora prvého presného zásahu Šestáka.

((holosko))

V 71. min si výborní fanúšikovia hostí, ktorých bolo na zaplnenom Windsor Parku počuť počas celého duelu, vydýchli pri streleckom pokuse McGinna. Technická strela striedajúceho stredopoliara totiž skončila na spojnici žrde a brvna. V zostávajúcich minútach mali Slováci ešte niekoľko sľubných šancí na ďalší gól, najväčšiu Sapara, ktorý nastrelil žrď.

Severné Írsko - Slovensko 0:2 (0:1)

Góly: 15. Šesták, 67. Hološko, ŽK: 17. Clingan, 83. Healy - 18. Šesták, rozhodoval: Bjorn Kuipers (Hol.), 14 500 divákov (vypredané). Severné Írsko: M. Taylor - McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans - D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis - Healy, Paterson (76. Brunt). Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Kopúnek, Štrba - Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) - Šesták (65. Hološko).

Česko - San Maríno 7:0 (3:0), 28., 44., 45. a 66. Baroš (tretí z pok. kopu), 47. a 90.+ Svěrkoš, 86. Necid, ČK: 82. Bacciocchi (San Maríno) po druhej žltej karte, 8121 divákov .

Slovinsko - Poľsko 3:0 (2:0), 12. Dedič, 45. Novakovič, 62. Birsa, 11 000 divákov.

1. SLOVENSKO 8 6 1 1 21:8 19
2. Slovinsko 8 4 2 2 13:4 14
3. Sev. Írsko 9 4 2 3 13:9 14
4. Česko 8 3 3 2 15:6 12
5. Poľsko 8 3 2 3 19:11 11
6. San Maríno 9 0 0 9 1:44 0