Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Famózny Kariuki, padla už aj trinástka! Pri svojom druhom štarte v Košiciach druhý raz pokoril rekord!

Sportnet|Publikované 6. okt 2002 o 22:00

Košice - Ešte pred pár rokmi sa zdal o byť prekonanie traťového rekordu Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach takmer utópiou. Veď výkon

Severokórejčana Go Chun Sona vydržal neuveriteľných 23 rokov. Vlani sa ho však konečne podarilo prekonať a tohto roku sa udial rovnaký scenár. Ba s ešte výraznejším výsledkom. Všetko to má na svedomí 35-ročný Keňan David Kariuki. Ak všeobecne platí, že obhajoba prvenstva je ťažšia než prvý triumf, tak Kariuki sa podľa tohto tvrdenia absolútne nepridržiaval. Vlani totiž zlepšil rekord trate o 7 sekúnd tohto roku dokonca o ďalších 47 sekúnd! V cieli sa tak tešil z víťazstva za 2:12:40 hod. a po prvý raz v histórii MMM pokoril hranicu 2:13. Skvelý maratón však absolvoval i druhý v cieli, Poliak Adam Dobrzynski, ktorý tiež stlačil svoj výkon pod 2:13! A to história MMM ešte nezažila. Na 3. mieste dobehol Petros Sithole (JAR) za 2:16:44.

Na 72. ročník MMM pod záštitou prezidenta SR Rudolfa Schustera nastúpilo v nedeľu o 10 hod. pred hotelom Slovan 1038 vytrvalcov (411 maratón, 561 poolmaratón, 6 vozíčkari, 60 korčuliari) z 24 krajín sveta. Ak si organizátori želali dobré počasie, tak ťažko niečo vyčítať tomu včerajšiemu. Bolo pod mrakom, teplota okolo 10 stupňov a aj vietor už bol v Košiciach neraz silnejší, ako včera. To všetko nahrávalo do kariet usporiadateľom i pretekárom na trati.

Krátko po štarte sa odpútala 11-členná skupina, v ktorej boli všetci šiesti Afričania, pričom tempo udávali dvaja bežci na to určení - Poliak Bohdan Dziuba a najmä košický rodák Róbert Štefko, ktorý odviedol perfektnú prácu na trati a aj on má veľký podiel na prekonaní rekordu. Vedúca skupina nasadila svižné tempo, priebežné časy sa dosť približovali vlaňajšiemu rekordnému Keňana Kariukiho, jej počet sa však postupne zužoval. Najskôr vypadol jeden z favoritov Keňan Lameck Aguta, ktorý nakoniec preteky ani nedokončil. O to viac sa viac snažili jeho krajania Kariuki a William Musyoki, ale aj trojica Juhoafričanov Petros Sithole, Norman Dlomo a William Zola spolu s Poliakom Adamom Dobrzynskim. Ten sa javil dosť nenápadne, no jeho chvíle postupne prišli. Po 29. kilometri skončil v role vodiča R. Štefko a zanechal za sebou vedúcu štvorčlennú skupinu. Medzičasy boli veľmi sľubné a umocňovali rekordné predtuchy zainteresovaných. Ako je už zvykom na maratóne, rozhoduje sa zväčša na 35. kilometri a a inak to nebolo ani včera v Košiciach. Na tomto úseku trate sa už rozhodovalo iba medzi dvojicou Kariuki - Dobrzynski. Keňan, ktorý poznal trať i z vlaňajška nenechal záver na náhodu, na 36. km sa odhodlal k trháku, na ktorý Dobrzynski nevládal odpovedať. Kariuki začal získavať mierny náskok a nakoniec si zaslúžene dobehol po víťazný vavrín.

Košický Medzinárodný maratón mieru tak po tretí raz v sérii vyhral vytrvalec z Kene - po Ernestovi Kipyegovi v roku 2000 už druhýkrát po sebe - David Kariuki, a to sa v histórii MMM ešte nepodarilo pretekárom žiadnej krajiny.