Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Faerské ostrovy oslavovali sviatočné víťazstvo

Christian Holst. (Autor: 123nonstop.com)
Ladislav Harsányi|8. jún 2011 o 15:48

Futbalisti Faerských ostrovov vyhrali po šestnástich rokoch zápas európskej kvalifikácie. Estóncov zdolali 2:0.

BRATISLAVA. Na víťazstvo v kvalifikácii o postup na EURO čakali Faerčania od roku 1995. Vtedy si poradili so súperom podobnej „hmotnostnej“ katagórie San Marínom, teraz dokázali zdolať 2:0 Estónsko (navyše, nepremenili pokutový kop), ktoré je v svetovom rebríčku o 61 miest vyššie.

Faerské ostrovy sú podľa počtu obyvateľov (necelých 50­-tisíc) tretím najmenej početným členským štátom UEFA. „Je to veľké potešenie pre každého. Fanúšikovia boli fantastickí. Hráči do toho vložili toľko úsilia, a tak málo sa nám toho zatiaľ vrátilo v skupine,“ cituje uefa.com trénera tímu Briana Kerra.

Pre írskeho kouča je to druhé víťazstvo v súťažnom zápase s týmto výberom, prvým bola výhra v septembri 2009 nad Litvou v kvalifikácii MS.

Malé zázraky

Už na jeseň mohli vyhrať v Estónsku, viedli 1:0, gól súpera v nadstavenom čase však priniesol prehru 1:2. „Som rád, že teraz tri body máme,“ dodal Kerr.

Hviezda tímu Christian Lamhauge Holst, hrajúca za dánsky klub Silkeborg IF, si takisto naplno vychutnávala zriedkavý víťazný pocit v drese Faerských ostrovov. „Extrémne tvrdo sme makali a urobili sme, čo sme urobiť mali. Vieme, že naši súperi sú lepší, napriek tomu sa môžeme postarať o malé zázraky. A taký sme práve urobili,“ vyznal sa hráč.

Trápili Slovákov i Čechov

Body z Faerských ostrovov sa nikdy nedolovali ľahko. Slovenská reprezentácia tam vyhrala v kvalifikácii na MS 1998 iba 2:1, keď víťazný gól strelil v 90. minúte Peter Dubovský.

Podobne sa trápili aj českí futbalisti v kvalifikačnom zápase o postup na EURO 2000, keď v Toftire vyhrali iba 1:0 zásluhou gólu Vladimíra Šmicera z 85. minúty.

Víťazstvo nad Estónskom uzavrelo jednu etapu v histórii štadióna v Toftire. Od kvalifikačného zápasu MS v roku 1992 proti Belgicku sa tam hralo na prírodnej tráve, ktorú teraz nahradí umelý trávnik.

Súvisiace články