Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Extraligové trestné lavice majú stále málo pasažierov

Sportnet|Publikované 30. nov 2005 o 23:00

Košice - Po lanskej sezóne, ktorá bola preňho vychytená, akoby zhasol. Rudolf Lauff (na snímke) nefiguruje v tomto ročníku v zbore hokejových

rozhodcov, ktorí účinkujú v rámci výmeny medzi jednotlivými krajinami (Slovensko zastupuje dvojica Jonák J. Konc). "Niektoré národné zväzy navrhli obmenu strážcov pravidiel, korí sa podieľajú na tomto programe. Neberiem to ako ústup z pozícií či nebodaj ako nejakú sankciu. Hoci pred pár mesiacmi som sa cítil pod ohromným tlakom," priznal tento košický arbiter. Podľa jeho názoru ide o prirodzené preferovanie aj ďalších adeptov, ktorí by sa mohli takto dostať do povedomia boli a poruke pre nasadzovanie aj na iné vrcholné akcie. V každom prípade však pendlovaním v Európe muži s píšťalkami získavajú cenné poznatky a tak tento Košičan je o ne ochudobnený: "To je nesporné, no ťažko k tomu niečo povedať..."

Na internete sa východniar dočítal aj to, že nie je v menoslove, ktorý prichádza do úvahy na účasť na ZOH či majstrovstvách sveta A-kategórie v Lotyšsku. Prischol mu akurát šampionát druhého rangu. Berie to ako dôsledok, že naposledy na MS v Rakúsku nepresvedčil? "Nemyslím si. IIHF vie, že ako hlavný pôsobím len krátko. Nikto ma nekarhal a nezdvihol varovný prst po vystúpeniach. Ide o to ešte sa oťukávať, získavať skúsenosti. Aj iní zahraniční kolegovia prešli podobným obdobím. Okrem toho nepodceňujem to, že sa so mnou ráta na šampionát nižšej kategórie vo Francúzsku. Aj tam sa môže vyskytnúť kľúčový zápas o postup či vypadnutie, ktorý si vyžaduje zdatného, a nie treťotriedneho rozhodcu."

Ešte predtým ako sa Jonák stal prvým profesionálnym arbitrom u nás, Lauff hovoril o prípadných výhodách či slabinách tejto novinky. Po tom, čo sa profesionalizmus rozhodcov stal skutočnosťou, pripomenul, že je to u nás postavené na inej báze skôr finančnej, aby obe strany boli spokojné. Pokiaľ ide o štýl rozhodovania, stále sa hovorí o tom, že treba pedantnejšie postihovať hriešnikov, čo si nedajú pozor najmä na zákroky hokejkou. "Úmyslom komisie rozhodcov je udržiavať rovnaký kurz od začiatku sezóny, lebo pritiahnuť opraty až vo vyraďovačke je už neskoro." Aj Európania vnímajú trend očistenia hry od faulov, ktorý sa rozbehol v NHL. Čo si náš rozhodca hlavne všimol? "Ak hokejka nie je na ľade, ale ocitne sa na tele a zabráni či zamedzí v pohybe alebo v strele, tak už aj sa ozve píšťalka." Pritom ale tvrdá hra má v NHL naďalej zelenú, no v rámci pravidiel. "Niektorí tréneri u nás si však akosi neuvedomujú, že pri kontaktoch sa môžu tiež prihodiť aj zranenia, hoci nezavinené a potom odsudzujú nás rozhodcov že sme to dostatočne nepenalizovali." Podľa Lauffa počet vylúčených sa nejako nezvýšil, iba niektoré zápasy, ktoré vybočia z koľají normálu, sú výnimkou. Ktoré zákroky najčastejšie trestá? "Fauly hokejky, hákovanie, sekanie." Čiže je to stále rovnaká otrepaná pesnička. Pritom i štátny tréner František Hossa apeluje na rozhodcov, aby donútili hráčov k tomu, aby si dali pozor. Lebo aj nedávny Nemecký pohár v plnej nahote ukázal, že sme majstri v nesprávnom narábaní palicou, za čo ale nezískavame žiadne ocenenia, skôr záporné body. Nuž, trestné lavice by mali byť ešte viac obsadzované. Či sa to nikomu páči alebo nie.

Prečo Demitra už nevyplakáva?

V uplynulej sezóne, keď na Slovensku zostali viacerí borci z NHL, ktorí tak využili lock out v zámorí na extraligové "pochutiny", viacerí jednotlivci si neraz vylievali srdce aj na tým, ako pískajú naši rozhodcovia. Fanúšikovia majú v pamäti kritiku Pavla Demitru, ktorý si zobral na paškál aj Lauffa. "Vtedy pán Demitra vyplakával po play off, že sme prísne posudzovali napríklad hákovanie. No akonáhle sa vrátil do NHL, uvedomil si prísnejší trend posudzovania nedovolených zákrokov hokejkou. Rád by som sa teraz s ním porozprával, čo si o tom myslí. Pokiaľ viem, tak už sa nad tým nepozastavuje. Zvykol si, že tak sa to píska a nepúšťa sa do žiadnej polemiky ako u nás."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.