Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Exšampión pôjde do basy

Sportnet|9. aug 2006 o 00:00

VIEDEŇ, BRATISLAVA - Voľakedy jeho meno trónilo v palcových titulkoch športových správ, teraz najčastejšie v súdničkách. Rakúšana Wolfganga Schwarza, krasokorčuliarskeho šampióna grenoblianskej olympiády 1968, a bývalého sólistu Holiday on Ice, predvčero

m odsúdili na osem rokov väzenia - za prípravu únosu.

V roku 2002 ho zatkli a odsúdili prvý raz, za obchodovanie s bielym mäsom - v baltských krajinách získaval ženy do rakúskych bordelov. Z výkonu poldruharočného trestu ho však predčasne prepustili s odôvodnením, že sa mu zhoršuje rakovina kože, ktorou trpel. Neskôr ho obvinili z kupliarstva: priviedol do Rakúska dve litovské prostitútky. Súd ho však oslobodil.

Vlani sa polícia dozvedela, že plánuje únos dcéry údajne jedného z najbohatších Rumunov, starostu mesta Slanic Moldava. Svojho času mu vo finančnej núdzi predal svoj viedenský dom. Nasťahovala sa doň a radovánky života v ňom užívala Rumunova dcéra. Práve ju chcel dať bývalý skvelý krasokorčuliar uniesť a vymámiť od otca vysoké výkupné. Keď vo viedenskom podsvetí hľadal "experta na únosy", natrafil údajne na akéhosi Rumuna, a ten začal spolupracovať s políciou.

Sadzba za únos v Rakúsku je 10-20 rokov, dnes už takmer šesťdesiatročný Schwarz však napokon dostal len osem. Sprvu zapieral, na pojednávaní sa však priznal, že únos bol jeho nápad. "Z dnešného pohľadu sa to nedá vysvetliť. Bola to stresová situácia," citujú rakúske médiá jeho výrok pred trestným senátom. "Motív bol prirodzene finančný zisk. Dva-tri milióny eur by bral každý," poznamenal štátny zástupca Christian Temsch, ktorý sa voči miernemu rozsudku mieni odvolať. (mo)

Súvisiace články