Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Expres Federer siaha na štvrtý titul

Sportnet|8. júl 2006 o 00:00

BRATISLAVA, LONDÝN - Švajčiarsky tenista Roger Federer siaha na štvrtý wimbledonský titul v rade za sebou. Svetová jednotka zdolala vo včerajšom semifinále v expresnom tempe Švéda Jonasa Björkmana 6:2, 6:0, 6:2. Zápas trval iba 77 minút. Federer potom ...

Roger Federer returnuje loptičku v semifinálovom zápase Wimbledonu so Švédom Björkmanom. Švajčiarsky tenista vyhral hladko 6:2, 6:0, 6:2 a v nedeľu nastúpi vo finále proti Španielovi Nadalovi. FOTO - SITA/AP

BRATISLAVA, LONDÝN - Švajčiarsky tenista Roger Federer siaha na štvrtý wimbledonský titul v rade za sebou. Svetová jednotka zdolala vo včerajšom semifinále v expresnom tempe Švéda Jonasa Björkmana 6:2, 6:0, 6:2. Zápas trval iba 77 minút. Federer potom čakal na svojho súpera a víťazstvo Španiela Rafaela Nadala nad Cyperčanom Marcosom Baghdatisom znamená, že sa zopakuje finále z antukového turnaja Roland Garros v Paríži.

Včerajší program 120. ročníka Wimbledonu (celková dotácia 10 378 710 libier) museli kvôli dažďu posunúť o dve hodiny, ale 24-ročného Švajčiara to nevyviedlo z miery. Björkmanovi dovolil uhrať púhe štyri gemy.

Suverén Federer dosiahol na tráve už 47. víťazstvo v sérii. Po deviaty raz v kariére a piatykrát za sebou (Wimbledon 2005, US Open 2005, Australian Open 2006, Roland Garros 2006, Wimbledon 2006) sa prebojoval do finále grandslamového turnaja. Iba tohto roku na parížskej antuke vo finále neuspel, podľahol Nadalovi. Teraz chystá na tráve odplatu.

"Bol to bezchybný výkon. Som veľmi, veľmi spokojný," tešil sa po semifinálovom zápase Federer, ktorý v tomto ročníku Wimbledonu nestratil zatiaľ ani set. O desať rokov staršiemu súperovi pripravil v semifinále tohto turnaja najťažšiu prehru v tzv. open ére od roku 1968. Björkman získal po dva gemy v prvom a v treťom sete, v druhom dostal kanára. Aj v zajtrajšom finále je Federer veľkým favoritom, hoci Nadal má s ním aktívnu zápasovú bilanciu 6:1. "Bolo by skvelé stretnúť sa v nedeľu s Nadalom," želal si Federer pred druhým včerajším semifinálovým súbojom. "Je to ako sen, že som vo finále," jasal po víťazstve nad Baghdatisom 20-ročný antukový kráľ. Na wimbledonským tráve dosiahol Nadal svoje maximum, veď doteraz bolo jeho najlepším výsledkom 3. kolo spred troch rokov. Jediným španielskym tenistom, ktorý doteraz vyhral Wimbledon je Manuel Santana z roku 1966.

Do finále dvojhry junioriek postúpila slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková, na trávantom dvorci All England Clubu zdolala v semifinále Rakúšanku Tamaru Paszekovú 6:3, 6:7 (4), 6:3. V zápase o prvenstvo sa stretne s dánskou tenistkou poľského pôvodu Caroline Wozniackou. Piešťanská rodáčka by bola v prípade víťazstva prvou slovenskou tenistkou v histórii s wimbledonským titulom.

(tvo)

Fakty z WimbledonuMuži

Semifinále: Federer (1-Švajč.) - Björkman (Švéd.) 6:2, 6:0, 6:2. Štvorhra - semifinále: Santoro, Zimonjič (6-Fr./SČH) - Damm, Paes (7-ČR/India) 6:2, 6:1, 7:5, Bryan, Bryan (1-USA) - Knowles, Nestor (3-Bahamy/Kan.) 6:4, 6:7 (3), 7:6 (3), 6:1.

Ženy

Štvorhra - semifinále: Zi Jan, Jie Ženg (4-Čína) - Blacková, Stubbsová (2-Zimb./Austr.) 6:2, 7:6 (3).