Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Experimenty zmenili zlatý lesk na strieborný

Sportnet|Publikované 3. okt 2006 o 22:00

Poprad Niekedy sa aj majster tesár utne. Ak sa dá nazvať pošmyknutím to, že namiesto zlata z majstrovstiev sveta sa zrodilo "iba" striebro. Taký bol

totiž výsledok kulturistky Jany Purdjakovej (na snímke prvá zľava) na šampionáte v Santa Susanne. Do 57 kg skončila totiž druhá, pričom odchádzala do Španielska s tým, že chce byť najlepšia. Cítila sa vo výbornej forme aj pohode, verila si, lebo v príprave odviedla viac než inokedy. Napriek tomu nedokázala po piaty raz vystúpiť na najvyšší piedestál (takže jej doterajšia bilancia z MS je 4 zlaté a dve strieborné medaily).

"Kvalita svalstva bola na dobrej úrovni, lepšia než vlani. No objem chýbal, najmä u ramien, lebo som nebrala kreatín, teda podpornú látku, ktorá napĺňa svaly. Okrem toho neskoro som začala cukrovať. Robila som to úmyselne s vedomím, aby bolo finále najlepšie, no hodnotí sa už semifinále..." Takto stručne zhodnotila niektoré chyby, akých sa dopustila, 30-ročná Popradčanka. Inokedy vždy siahala po kreatíne dva týždne pred vystúpením, ale teraz ho vynechala. To preto, lebo kreatín zadržiava vodu a nechcela byť psychicky ubíjaná pri zistení, že je vodnatejšia. "Na budúci rok sa však k tomu vrátim." Tiež v prijímaní sacharidov urobila korektúry. Obvykle od stredy v týždni pred vrcholom každé dve hodiny prijímala sušené ovocie. "Naposledy som až od štvrtka začala s cukrami, ale jedla som ryžové chlebíky a to nestačilo. Na semifinále som sa necítila dobre, svaly boli spľasnuté, nenapumpované. Nemala som dostatok cukru v sebe. " Hoci sa do finále zásobila, už bolo neskoro. U rozhodcov figurovala na nižšom stupienku. Inak, ak by cukrovanie prehnala, tak sa svaly zase zatiahnu, "schovajú".

Po semifinále bola tretia, dokonca za Rumunkou Munteanovou (tá ju zdolala na MS v Brne 2002), ale v rozhodujúcej fáze zápolenia sa dostala aspoň na o jeden stupienok vyššie. "V prvom momente som bola sklamaná, ale neplakala som. Keď vyhlásili tretiu v poradí, tak som si hovorila, že budem zlatá, no potom oznámili moje meno..." Purdjaková naznačila, že v uplynulých dvoch rokoch si skôr myslela, že bude druhá a stal sa opak. Teraz sa nazdávala, že ju dekorujú zlatom, no bolo to inak. Základný postoj nebol taký, na aký je zvyknutá. Vo svalovom rozvoji sa síce "ponáhľala" k obhajobe, ale napokon to nestačilo, päť bodov ju delilo do víťazky a tri body mala náskok pred treťou. Po semifinále však strácala oveľa viac. Víťazná Litovčanka Cepurnieneová nie je nezdolateľná ani nepôsobí príliš kulturisticky. Má ale neskutočnú svalovú tvrdosť podmienenú genetikou. "Vyrovná sa v tom aj mužom. Vlani bola na MS štvrtá a vraj pred niekoľkými rokmi súťažila tiež, ale si ju nepamätám. Mala lepšie nohy aj brucho, ktoré bolo žilnaté, disponovala minimom podkožného tuku. Priznávam, pred podujatím som s touto súperkou nerátala," naznačila východniarka, ktorá k profesionálkam nemieni prestúpiť, lebo jednak má výborné podmienky v armádnom stredisku a podporuje ju aj rodné mesto Poprad. Navyše okrem toho jej sa príliš nepáčia paradoxne svalnaté kulturistky. Mimochodom, trénuje ju priateľ Ľuboš Čapka. Po vystúpení jej síce pripomenul nedostatky, ale experimentovanie (sledujúce vyskúšanie iných postupov), ktoré nedopadlo so želaným efektom, majú na rováši obaja. "Kvôli tomu sa ale nebudeme hádať," dodala stále optimisticky naladená naša skvelá reprezentantka. Už aj začala s prípravou na novú sezónu a ďalšie MS, ktoré budú znovu v Santa Susanne. "Tam sa chcem vrátiť na piedestál, mám teda novú motiváciu."

Profesionáli ju nenadchli

V dejisku MS amatérok sa konala aj súťaž profesionálov Grand Prix. Tieto vystúpenia si nenechala ujsť ani strieborná medailistka, no bola sklamaná. "Bolo to dosť chabé, videla som vari len troch-štyroch kvalitných borcov. Ostatní boli o ničom. Navyše súťaž bola zdĺhavá, išlo skôr o šou." A aký dojem urobil na ňu Slovák Jaro Horváth? "No, nebol v takej forme ako obvykle, čo aj priznal, ale hanbu si neurobil," prezradila J. Purdjaková.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.