Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Exhibíciu asi budú dohrávať na súde

Vľavo na antuke Roger Federer, vpravo na tráve Rafael Nadal. Tenisová exhibícia na takomto dvojpovrchovom kurte sa uskutočnila v stredu na Malorke. (Autor: ČTK/AP)
Prokop Slováček|Publikované 6. máj 2007 o 22:00

Nadšenie okolo tenisovej exhibície Federeras Nadalom na hybridnom povrchu - trávoantuke -zatienilo vyhlásenie, že celý nápad bol ukradnutý.

BRATISLAVA. Bývalá tenistka, teraz trénerka a obchodníčka Renata Marcinkowská tvrdí, že nápad postaviť kurt s odlišnými povrchmi na oboch stranách je jej. Od roku 2004 naň dokonca vlastní patent. Zažalovala organizátorskú firmu IMG, že bez jej súhlasu využila tento nápad.

„Som z toho znechutená a pripadám si, ako keď sa David postaví Goliášovi,“ citovala Marcinkowskej slová agentúra ČTK. „Firme IMG som tento nápad dokonca už ponúkala, ale vtedy nemali záujem. Skúšala som to aj tento rok vo februári, navrhla som aj to, že by mohli hrať Nadal s Federerom. Opäť ma odmietli.“

Keď sa dozvedela o pripravovanej akcii, snažila sa s organizátormi spojiť, ale akúkoľvek snahu vraj druhá strana ignorovala. Firma IMG zatiaľ nechcela celú vec komentovať.

Trávu zničili červy

Tak či onak, exhibičný duel, ktorý sa hral uplynulú stredu pred 7000 divákmi v Palma Aréne na Malorke, mal úspech. Tráva na jednej strane kurtu a antuka na druhej neboli vybraté náhodou. Federer na tráve neprehral posledné štyri roky, Nadal je na antuke nezdolaný už 72 zápasov v rade.

Úspešnejší bol Španiel, zvíťazil 5:7, 6:4, 6:7, ale zápas si pochvaľovali obaja. „Bolo fajn, zahrať si bez stresu o výsledok,“ povedal Federer.

Pri zmene strán si museli tenisti prezúvať tenisky, podľa toho, na akom povrchu práve hrali. Podľa Nadala bolo najťažšie adaptovať sa raz na trávu, potom zasa na antuku. „Z toho ustavičného prezúvania a zmeny povrchu ma poriadne bolia nohy. Ale bola to skvelá zábava.“

Vybudovanie špeciálneho dvojpovrchového kurtu stálo pôvodne 1,2 milióna eur, ale napokon sa ešte predražilo. V noci pred zápasom museli narýchlo v hale vymeniť trávnatú časť, lebo sa neuchytila a rozožrali ju červy. Náhradnú trávu organizátori narýchlo zohnali na miestnom golfovom ihrisku.

Bizarné exhibície

Podobné bizarné exhibície sa už v tenisovom svete objavili. Len nedávno si Belgičanka Heninová a Ruska Kuznecovová zapinkali pred turnajom v Dubai na malom dvorci na piesku. V roku 2005 bol v Dubaji v ešte bláznivejšom projekte zapletený aj Federer. S Američanom Agassim hrali na heliporte luxusného hotela Burj Al Arab. Vo výške 211 metrov.

V roku 2003 sa o rozruch postarala exhibícia Španielov Alberta Costu a Alexa Corretju. Tenisovú sieť im postavili priamo na trávniku barcelonského Nou Campu. Pred ligovým zápasom ich duel sledovalo 49 913 divákov.

Súboje pohlaví

Na kurte sú obľúbené exhibičné súboje pohlaví. V roku 1973 prehrala Margaret Courtová s Bobbym Riggsom 2:6 a 1:6.

Potom nad bývalým wimbledonským víťazom, ktorý mal vtedy už 55 rokov, vyhrala Billie Jean Kingová (6:4, 6:3, 6:3). Pri televíznych obrazovkách bolo pri tom 90 miliónov divákov.

Martina Navrátilová zasa nestačila na Američana Jimmyho Connorsa, hoci ten mal k dispozícii len jedno podanie a musel hrať na celom kurte, teda ako pri štvorhre. Keď ženskému tenisu vládli sestry Williamsové, tvrdili, že sú schopné hrať aj s mužmi. Omyl. Nemec Karsten Braasch, ktorý vtedy otváral tretiu stovku svetového rebríčka, ich obe úplne hladko zdolal.

Podobne dopadla v roku 2003 aj Belgičanka Heninová. So 40-ročným Francúzom Noahom prehrala 6:4, 4:6, 6:7. Známy tenisový komik hral v sukni a v podprsenke vypchatej loptičkami.

Autor: Prokop Slováček

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.