Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Exhibícia prešla zmenami

Sportnet|7. feb 2004 o 00:00

Tí najlepší hráči z celej NHL sa zajtra v aréne Minnesoty Wild stretnú pri 54. vydaní All-Star Game, aby si vo veľkolepej americkej šou zahrali pre potešenie. V priebehu rokov sa zo zápasu hviezd stala priateľská exhibícia s množstvom útočných akcií, ...

Tí najlepší hráči z celej NHL sa zajtra v aréne Minnesoty Wild stretnú pri 54. vydaní All-Star Game, aby si vo veľkolepej americkej šou zahrali pre potešenie. V priebehu rokov sa zo zápasu hviezd stala priateľská exhibícia s množstvom útočných akcií, efektných kombinácií a brankárskych zákrokov. Absentuje hra do tela, tvrdé zákroky i vylúčenia.

Myšlienka usporiadať exhibičný zápas vznikla už v roku 1933. Hokejisti Toronta Maple Leafs sa rozhodli pomôcť svojmu bývalému spoluhráčovi Aceovi Baileymi. Tomu sa stal hokej osudným, keď ho v zápase s Bostonom tvrdo atakoval Eddie Shore. Bailey narazil hlavou na mantinel a utrpel fraktúru lebky. Pre následky zranenia sa k hokeju už nevrátil. V aréne Maple Leafs Garden sa 14. februára 1934 odohrala prvá exhibícia. Proti domácemu tímu nastúpil výber ligy. Výťažok 23-tisíc kanadských dolárov odovzdali spoluhráči Baileymu. Ten si pred zápasom priateľsky podal ruku so Shorom.

Pred vznikom prvého oficiálneho stretnutia All-Star sa hrali ešte ďalšie dve exhibície. Obe v dôsledku osobných tragédií. V 1937 Montreal Canadiens odohrali zápas na počesť Howieho Morenza. Veľmi uzávaný a obľúbený hráč Canadiens zomrel 8. marca 1937 na srdcový infarkt, len päť týždňov nato, ako si v zápase zlomil nohu. O dva roky neskôr Canadiens prišli o Babea Sieberta, ktorý mal byť ich trénerom, no utopil sa.

Prvý oficiálny zápas hviezd odohral v roku 1947 úradujúci šampión ligy Toronto Maple Leafs s výberom celej NHL. Meranie síl držiteľa Stanley Cupu s ostatnými hráčmi súťaže malo byť skúškou, či je pohár v správnych rukách. V prvom zápase hviezd vyhrala NHL nad Torontom 4:3. Tento formát populárnej All-Star Game sa ujal a hviezdy NHL hrali proti šampiónovi až do roku 1969.

Výraznejšie zmeny nastali až začiatkom sedemdesiatych rokov a vyplývali z prvého veľkého rozšírenia súťaže. Do NHL v rokoch 1969 - 71 vstúpilo šesť nových klubov. V súťaži tak bolo spolu 12 tímov, a zápas hviezd sa hral medzi tímom pôvodnej šestky klubov, tzv. Original Six, a výberom nových klubov. V roku 1967 brankári Montrealu Canadiens Charlie Hodge a Gary Baumann vychytali zápas na nulu. Je to jediný shutout v histórii All-Star Game. Naprázdno vtedy vyšiel elitný útok Stan Mikita - Gordie Howe - Bobby Hull. Montreal vyhral 3:0.

Expanzia súťaže však kontinuálne pokračovala. V roku 1975 bolo v NHL už osemnásť tímov rozdelených do dvoch konferencií. A exhibícia výberov Konferencie princa Waleského a Clarencea Campbella sa hrala do 1993. Počet gólov v tomto období v zápase hviezd výrazne vzrástol. V zápase v 1993 roku vyhral „Wales" vysoko 16:6. Po reorganizácii súťaže sa od roku 1994 hrá systémom Východ - Západ. V rokoch 1998 až 2002 nastupovali proti sebe tímy reprezentujúce Severnú Ameriku a zvyšok „sveta".

O zostavách na exhibíciu rozhodovali za starých čias tréneri oboch výberov. To sa stretlo s veľkou kritikou, pretože tí často uprednostňovali vlastných hráčov pred skutočnými hviezdami. Hlasovanie fanúšikov, ako kritérium výberu tých najlepších, sa začalo používať iba pred osemnástimi rokmi. Od roku 1992 zasahuje do výberu komisia generálnych manažérov.

(sb)

Súvisiace články