Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Eva Jurková sa sústredí na európsky šampionát

Eva Jurková má podľa slov jej trénera Andreja Dzelinského veľké predpoklady, aby bola z nej skvelá „pingpongistka“. (Autor: Štefan Kúšik)
Sportnet|Publikované 14. jan 2013 o 23:00

Pred časom sa malá obec Miňovce dostala na elitnú mapu slovenského ženského stolného tenisu účinkovaním a skvelými výsledkami v extralige.

Tunajší tím popreháňal aj súperky z oveľa väčších klubov, ale ako rástol športový apetít, tak stúpali aj nároky na zabezpečenie klubu a tak pomocnú ruku podalo okresné mesto. Preto už momentálne kolektív vystupuje pod názvom STMK Stropkov. Prím v tíme má iba 17-ročná Eva Jurková. Zaslúžene sa znovu dostala i do rebríčka Najúspešnejších športovcov Prešovského samosprávneho kraja 2012 bez určenia poradia.

STROPKOV/MIŇOVCE. Bilancia tejto nesmierne talentovanej hráčky yniká o to viac, že oproti súperkám má jeden hendikep - slabší sluch. Počuje iba na približne 15-20 percent.

„Loptičku treba sledovať očami a tiež ju vnímať sluchom. V tom má práve nevýhodu, no kompenzuje to predvídavosťou, rýchlosťou myslenia. Evka dokáže porážať súperky a výkonnostne neustále napreduje,“ podotkol tréner Andrej Dzelinský, ktorý ju vedie v centre olympijskej prípravy na športovom gymnáziu v Košiciach, kde je Eva sedem rokov.

Väčšia časť tímu (v ňom je aj staršia sestra E. Jurkovej – Ľudmila), trénuje v Košiciach. Aj v menoslove PSK 2011 táto stolná tenistka nechýbala, jej opätovné ocenenie ju ani neprekvapilo vzhľadom na to, čo znovu dosiahla za zelenými stolmi.

„Predminulý rok bol lepší, lebo som štartovala na majstrovstvách sveta senioriek a navyše ako klub sme skončili na domácom šampionáte na druhej priečke za Topoľčanmi. Vlani sme obsadili v družstvách 'až' štvrtú priečku a na svetový šampionát som sa neprebojovala,“ riekla E. Jurková.

Na to, že je iba dorastenka, nechýba jej guráž. V tejto sezóne v najvyššej domácej súťaži z 26 duelov prehrala len dva razy, v domácom prostredí v deviatich vystúpeniach nestratila ani set.

V Stropkove výborné podmienky

Hoci je mladá, vekový rozdiel mnohokrát nebadať. Trebárs na majstrovstvách Slovenska senioriek získala tri medaily – v dvojhre bola tretia, vo štvorhre druhá a tiež v miešanej štvorhre sa dostala až do finále a vybojovala si ďalšie striebro.

„Po Balážovej, ktorá je jasná líderka slovenského ženského stolného tenisu, bola druhá najúspešnejšia účastníčka šampionátu, “ informoval tréner Andrej Dzelinský.

Proti komu sa na domácich stoloch ešte trápi? „Stále neviem nájsť recept na Barboru Balážovú, nad ňou som ešte nevyhrala,“ poznamenala E. Jurková, ktorá sa tento rok sústredí na juniorské majstrovstvá Európy v Ostrave.

„Ak sa mi tam podarí uhrať dobré výsledky, tak sa dostanem aj na juniorský svetový šampionát. Okrem toho si chcem upevniť pozíciu v štátnom ženskom tíme.“

Dosiaľ v reprezentačných farbách neprehrala, v Stropkove sa jej darilo v kvalifikácii o postup na ME proti Portugalsku a tiež bodovala aj proti Bulharkám.

Najbližšie sa predstaví znovu v Stropkove 29. januára v kvalifikačnom zápase s Tureckom.

„Pokiaľ ide o domáci šampionát družstiev, mierime na finále, pokúsime sa bojovať o titul so suverénnymi Topoľčanmi. Veríme, že sa nám ich podarí zhodiť z trónu. V Stropkove máme výborné podmienky, v rámci Slovenska nadštandardné,“ konštatoval Andrej Dzelinský.

Priznal, že E. Jurková mala už ponuky z cudziny, napríklad z Linzu, čo je taký pojem v ženskom klubovom stolnom tenise ako vo futbale FC Barcelona.

Zatiaľ ale zostáva doma, hoci možno raz v záujme jej výkonnosti predsa len pôjde do kvalitnejšej zahraničnej súťaže.

„Evka má skvelý pohyb, je útočne založená, navyše neskutočná bojovníčka a okrem toho i ambiciózna. Preto jej to tak ide,“ zhrnul prednosti svojej zverenky kormidelník.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.