Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

EURO 2004: Nemecko - Holandsko - 1:1

SITA|15. jún 2004 o 23:20

Porto 16. júna (TASR) - V druhom zápase D-skupiny a na záver 1. kola základnej fázy EURO 2004 v Porte remizovali futbalisti Nemecka s Holandskom 1:1.

Oslavujúci tridsiatnik i jubilujúci 70-násobný nemecký reprezentant Oliver Kahn nebol ďaleko od čistého konta, keď ho v 81. minúte prekvapil z jedinej čistej šance súpera kanonier Van Nistelrooy.

D-skupina - 1. kolo:

Nemecko - Holandsko 1:1 (1:0)

Góly: 30. Frings - 81. Van Nistelrooy. Rozhodcovia: Frisk - Petersson, Ekström (Švéd.), ŽK: Kuranyi, Ballack - Cocu, Stam, 52.000 divákov (vypredané).

Nemecko: Kahn - Friedrich, Nowotny, Wörns, Lahm - Baumann, Hamann - Schneider (68. Schweinsteiger), Ballack, Frings (79. Ernst) - Kuranyi (85. Bobic)

Holandsko: Van der Sar - Heitinga (74. Van Hooijdonk), Stam, Bouma, Van Bronckhorst - Cocu, Davids (46. Sneijder), Zenden (46. Overmars) - Van der Meyde - Van der Vaart, Van Nistelrooy.

Už v 2. minúte pohrozil Van Nistelrooy, napriek tomu patrili nasledujúce minúty obojstrannej oťukávačke. V nej o čosi aktívnejšie i pohyblivejšie pôsobili Holanďania, ale svojho súpera si lepšie zanalyzovali Nemci. Po štvrťhodine vyšli z ulity a od 21. do 23. minúty trikrát poslali pomalej defenzíve protivníka vizitky, pričom posledná z hlavy Ballacka bola takmer gólová. Húževnaté mužstvo malo lepší štart na loptu a prekvapujúco aj kreatívnejšiu iniciatívu. Zaslúžene sa ujalo vedenia, hoci zásluhou šťastia - Wörnsov priamy kop zľava na úrovni 16-tky skončil v sieti bez teču kohokoľvek zo spleti hráčov na päťke. Nemci si udržali prevahu a aktívnym, ale zabezpečeným systémom nepúšťali bezzubých oranjes s loptou na vlastnú polovicu. Vývoj mohol postaviť na hlavu v 42. minúte Van der Vaart, ktorého jedovka z 15 metrov šla vedľa.

Ani po prestávke sa oranjes nedostali do potrebného tlaku, proti takticky mimoriadne vyspelému tímu hrali komplikovane a najmä bez myšlienky. Vzrušenie okrem rohov pripravila iba pekná strela Overmarsa, ale inšpiratívnejšie momenty predvázdal medzitým striedajúci mladík Schweinsteiger. Až prišla 81. minúta a obrovská súhra náhod, šťastia a individuálnej schopnosti. Tréner Völler poslal za strelca gólu Fringsa na ihrisko Ernsta a o dve minúty neskôr v nevinnej akcii nový hráč neustrážil v rohu ihriska Van der Meydeho. Po jeho centri na päťku sa cez Wörnsa akrobaticky skvele presadil van Nistelrooy. Stanovil tým konečné skóre zápasu, na konci ktorého o strate dvoch bodoch mohli hovoriť kompaktnejší Nemci.

Rudi Völler, tréner Nemecka:
"Keď tak dlho vediete 1:0, tak je vyrovnávajúci gól samozrejme na zlosť, navyše keď sme hrali najmä v prvom polčase výborne a mali sme Holanďanov pod kontrolou. Napriek tomu patrí mužstvu poklona, hralo sebavedome, dobre a k víťazstvu nám chýbalo iba šťastie. Nesmieme sa však opájať výkonom, lebo na nás čakajú Lotyši a tých nemožno podceniť."

Dick Advocaat, tréner Holandska:
"Remíza bola spravodlivá, dobrý výsledok pre tento zápas. V prvom polčase mali svoje prednosti Nemci, v druhom sme my zvýšili riziko a dostala sa nám odmena. Ale dlho sme mali s defenzívnym systémom Nemecka veľké problémy, pričom moji hráči mali aj problémy sami so sebou."

Torsten Frings, strelec gólu Nemecka:
"Sme dosť smutní z gólu, ktorý sme inkasovali tak neskoro. Odohrali sme veľmi dobrý zápas a keby nám čo len trochu prialo šťastie, boli by sme ho museli vyhrať."

Ruud van Nistelrooy, strelec gólu Holandska:
"To bol veru ťažký zápas. Všetci sme už boli v koncoch, napriek tomu sme tvrdo bojovali a dočkali sme sa odmeny. Zabrali sme ako kolektív, ktorého individuality sa nevedeli presadiť, ale ktorého duch žil."