Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Ešte bude uvažovať, či uprednostní hodenú rukavicu v boji o tretí titul majsterky sveta

Sportnet|Publikované 22. okt 2003 o 22:00

Bratislava Pozoruhodná je kariéra slovenskej reprezentantky vo fitnes Gabriely Mlsnovej (na snímke). Táto rodáčka z Košíc, ktorá žije momentálne v

Bratislave a súťaží za tunajší klub Pengym MH Group obhájila na nedávnych majstrovstvách sveta v španielskej Santa Susanne titul majsterky sveta z Brna v kategórii nad 167 centimetrov. Po príchode domov vyjadrila svoje pocity slovami, že získať prvé zlato je nádherné, ale pridať dupľu vyžaduje desaťnásobne viac úsilia. Mimochodom, po Chrťanovej a Žigalovej je našou treťou pretekárkou v klasickom fitnes, ktorá sa hrdí dvoma primátmi z MS a to je vari najlepšie vysvedčenie jej talentu a oddanosti. K výpočtu jej úspechov patrí aj striebro zo svetového šampionátu pred dvoma rokmi v Brazílii a primát, ktorý získala na lanských ME v Budapešti.

Cesta na aktuálny trón nebola však ani zďaleka priamočiara a jednoduchá. Gabika totiž už koncom uplynulého roka začala uvažovať nad možnosťou, že by opustila štatút amatérok. "Chcel som štartovať na súťaži profesionálok v Bratislave, ktorá mala byť na jar. Pripravovala som sa na toto vystúpenie, no v apríli z finančných dôvodov zápolenie zrušili. Mne to prišlo aj vhod, lebo som mala problémy s chrbticou. Zdravotné patálie sa nahromadili počas štvorročného obdobia, keď som bez prestávky súťažila i trénovala. Pravdaže, okrem prípravy som musela myslieť aj na rodinu a tak mi nezostal čas na rehabilitáciu." Úspešná pretekárka si teda chtiac nechtiac odpočinula od súťaženia, viac pozornosti venovala svojmu zdraviu, vykonávala aeróbne cvičenia, ktoré jej pomohli. V máji ju oslovil prezident federácie Michal Čapla s tým, aby to znovu skúsila medzi amatérkami v Španielsku na vrchole sezóny. "Dal mi týždeň na rozmyslenie, no už na druhý deň som mu riekla, že pôjdem do toho." Pripravila si novú zostavu a v Santa Susanne vyrukovala s pohybovým prejavom, ktorým ohúrila odborníkov i divákov. To, že vynechala ME v Izmire, jej vlastne pomohlo zotaviť sa. Dôraz na regeneráciu prospel jej organizmu, ktorý bol zrelaxovaný, lepšie neskôr reagoval na tréningy.

Za jej najväčšími úspechmi treba vidieť aj prácu manžela a trénera v jednej osobe Borisa Mlsnu. Od roku 2001 si svoju polovičku zobral po fitnesovej stránke do parády. "Trošku sme sa toho spočiatku aj báli. Chceli sme sa opierať o spoluprácu s trénermi, ktorí nie sú tak často so mnou v kontakte. No osvedčila sa nám táto forma. Som stále spolu s manželom, vie najlepšie, čo potrebujem v príprave i vo výživovom programe, v zložení stravy v závislosti od aktuálneho stavu, čo je v našom odvetví veľmi dôležité. Navyše nechýba spätná väzba. A ponorková choroba? Tá sa neobjavila." Mlsnovci sú 24 hodín denne spolu, trénujú, podnikajú. A zdá sa, že takto je to pre Gabiku najlepšie.

Inak, túto fitnesku v septembri len bodík obral o ďalšiu poctu titul absolútnej majsterky sveta, ktorý si privlastnila iná Slovenka Silvia Malachovská. Gabriela ale z toho nebola zronená. Na šampionát cestovala s tým, že nemá ambície zabojovať o "absolútku". Vychádzala z toho, že predtým na MS vyhrávala spravidla súťažiaca zo strednej kategórie. "Pri pohľade na tri zástupkyne práve prostredná vyzerá najsymetrickejšie, najkompaktnejšie. Každá z nás je nielen výškovo, ale aj hmotnostne na tom inak. I tak ma potešilo, že iba tesný náskok rozhodol o primáte pre Silviu." Veľa nechýbalo a vystúpenie na MS sa mohlo pre Mlsnovú skončiť plačom. V semifinále sa jej pri salte vykĺbilo rameno, musela improvizovať. "Spoznal to akurát Boris. Pridala som nejaké tanečné pohyby, aby som dostala rameno naspäť do pôvodnej polohy. Bolo to staré zranenie z gymnastiky z kategórie tých, ktoré sa objavia pri väčšom vypätí. Vo finále som si ale už dala väčší pozor, hoci som sa bála, aby sa to nezopakovalo."

To, či východniarka sa pokúsi dostať na prvé miesto v počte svetových prvenstiev, je ešte otvorené. Sama pre seba si povedala, že do konca roka sa rozhodne, kadiaľ sa vyberie. Má tri možnosti. Buď sa vrhne na profesionálnu dráhu trénerky prípadne fitnesky alebo zostane amatérkou a v tom prípade sa o tretie zlato pobije. Pravda, prestup do profi športu nie je jednoduchý. Je to finančne a časovo náročnejšie. Hlavne financií treba oveľa viac a už teraz naráža na prekážky pri získavaní sponzorov, mecenáši sa zháňajú naozaj krvopotne. "Tvrdím, že pre mňa je najdôležitejšia rodina deti a manžel. Preto už doterajšiu kariéru prispôsobujem záujmom najbližších. Tréningy som volila tak, aby som neukrátila hlavne deťúrence. Keby som bola profíčka, musela by som veľmi zvažovať, ako by sa dali zadeliť povinnosti, aby som bola pri tých, ktorých mám najradšej. Potom by bolo predsa len viac cestovania, nehovoriac o potrebe zvýšených finančných nákladov." Pravdaže, keby oslnila, získala by lákavejšie odmeny. Ona však zvažuje i ďalšie aspekty, ktoré by boli spojené s týmto rozhodnutím. "Som perfekcionalistka a viem, že všetky dievčatá, ktoré vynikli v profesionálnom fitnes, si za miesto svojho pobytu buď natrvalo alebo nadlhšie zvolili Ameriku. To by som nebrala. Musela by som urobiť zopár kompromisov, ale tie by nemali ísť na úkor rodiny."

Z profi fitnesiek od nás berie Timeu Majorovú, hoci ju považuje skôr za body fitnesku. "Mojím vzorom sú preto Američanky." Súťažiace sa musia so zmenou štatútu zmieriť aj s niektorými novinkami dokresľujúcimi celkový imdž. "Netvrdím, že som hypochonder, ale zdravie je pre mňa prioritné. Mám problém užívať obyčajný acylpirín, takže i prípadný zákrok plastického chirurga by bol zásahom do prirodzeného. A či by som bola ochotná podrobiť sa chirurgickému vylepšeniu postavy? Prírodu sa oklamať nedá..."

Málokto vie, že Gabriela Mlsnová je východniarka. Od šiestich rokov sa venovala v rodných Košiciach športovej gymnastike. Neskôr počas gymnaziálneho obdobia zo zdravotných dôvodov ju nechala. Potom odišla na štúdiá na FTVŠ, vydala sa pri Dunaji a zostala tam bývať. Na fakulte sa dostala do kontaktu s ďalšími odvetviami, čo jej dalo zabrať, lebo predtým iné športy zanedbávala. Ako študentka aj tancovala, neskôr presedlala na aerobik. Porodila dvoch chlapčekov (starší Viktor má 9 rokov, mladší Filip 7 rokov) a ako dvojnásobná mamina sa pred piatimi rokmi vrhla na fitnes. Vo veku 34 rokov nedávno prvý raz súťažila v rodnom meste. "Rodina žijúca na východe ma videla na vlastné oči vystupovať na pódiu. Veľmi som bola rada, dokonca aj synovia predtým nikdy neboli v hľadisku. Obávala som sa totiž toho, že vyskočia na scénu a budú cvičiť so mnou. No vydržali sedieť na mieste," zasmiala sa pri rozlúčke špičková fitnesová pretekárka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.