Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Estanguet naznačil chuť na hetrik a chválil Martikána

TASR|18. aug 2004 o 15:10

Atény 18. augusta (TASR) - Za stolom jury vyprodukovaný víťaz vodnoslalomárskej súťaže C1, Francúz Tony Estanguet žiaril po pretekoch na OH v Aténach ...

Atény 18. augusta (TASR) - Za stolom jury vyprodukovaný víťaz vodnoslalomárskej súťaže C1, Francúz Tony Estanguet žiaril po pretekoch na OH v Aténach šťastím. Vôbec nedal na sebe znať, že vyhral len vďaka diskutabilne uznanému protestu jeho výpravy voči údajnej jazdeckej chybe Slováka Michala Martikána.

Naopak, Estanguet, ktorý získal zlato aj v Sydney, naznačil, že má chuť na zlatý olympijský hetrik: "Išiel som na maximum. Vydal som zo seba to najlepšie. Napádloval som toľko, koľko som potreboval a to mi dáva chuť pokračovať až do Pekingu 2008." Francúz nezabudol ani na svojho veľkého rivala, ktorý bol v stredu na divokej vode reálne takmer o dve sekundy rýchlejší, napokon však po penalizácii o 12 stotín slabší. Estanguet Martikána pochválil: "Dotkol sa bránky, ale my dvaja sme na rovnakej úrovni. Je veľmi silný a nedá sa povedať, že som ho dnes zničil. Je jedným z majstrov tejto disciplíny."

Finálovú jazdu Michal Martikán zvládol tak, ako si všetci jeho priaznivci želali a dosiahol čas, ktorým odrazil nápor obhajcu olympijského zlata, v Helliniku strieborného Francúza Tonyho Estangueta s odstupom 1,88 s. Na treťom mieste skončil Nemec Stefan Pfannmöller. Taká bola pôvodná verzia finálového vyústenia. "Z oficiálneho vyhlásenia podpísaného hlavným rozhodcom Poliakom Zbygniewom Kudlikom je zrejmé, že Martikánovi pripísali dodatočne dve trestné sekundy na bránke sedem," povedal vedúci tréner slalomárskej olympijskej výpravy Róbert Orokocký. "Podľa mňa Slovensko a Martikán boli poškodené. Mám taký pocit, a nielen ja. Neoficiálne výsledky sa môžu meniť 20 minút po pretekoch, to by bolo v poriadku, no môžu sa zmeniť aj do 30 dní, keď sa preukáže závažný dôvod. Dúfam, že sa zmena ešte môže udiať, aj keď už výsledky slávnostne vyhlásili. Pozoruhodné je, že sa najskôr uvádzal dotyk s bránkou číslo sedem, neskôr však aj s číslom päť. To si musím nechať vysvetliť."

Róbert Orokocký popísal situáciu hneď po dojazde Michala Martikána takto: "Videli sme, že v neoficiálnom poradí je na druhom mieste s dvojsekundovou penalizáciou, a hneď sme podali protest, lebo v záznamoch jednotlivých rozhodcov nikde nefiguroval tento trest. Vzápätí sme rozprávali s úsekovým rozhodcom, ktorý potvrdil, že obaja rozhodcovia na spornej bránke číslo sedem uviedli ľahký dotyk s bránkou pretekára číslo päť a ohodnotili jeho jazdu dvojsekundovou penalizáciou. Keďže sme trvali na tom, že Michal Martikán žiadnu chybu neurobil, neskôr sme zistili, že došlo k chybe medzi telefonistkou a výpočtovým stanom, pretože táto osoba zabudla nahlásiť penalizáciu. Takže nestalo sa to, že by sa rozhodcovia na stanovišti nedohodli na verdikte a rozhodli sa až dodatočne, ale na vine bola telefonistka, ktorá zabudla nahlásiť verdikty rozhodcov. Rozprával som sa aj s úsekovým rozhodcom tohto sporného miesta trate, no stále mám aj na základe videozáznamu silný pocit, že Michalovi uškodili."

Martikánovi sa v konečnom dosledku nepodarila odveta za Sydney, kde sa pred Tonym Estanguetom musel skloniť taktiež z druhého miesta. Finálová aténska jazda síce mala drobné chybičky, no na konečnej kráse neubrala. Na medzičasoch 25-ročný Martikán vystrašil pri prvom, keď bol v celkovom súčte ešte o 0,91 s pomalší, po dodatočnom pripísaní dvoch trestných sekúnd až 2,91, na druhom strácal po pripísanej neskoršej penalizácii 0,63 s. V závere svoje pádlo vygradoval do ešte výraznejšej frekvencie. História vodného slalomu si na samý piedestál napísala na chvíľu meno slovenského reprezentanta s dvoma zlatými z Atlanty a Atén, navyše striebrom zo Sydney, onedlho však musela z trblietavého lesku ubrať a zlato z Atén zmeniť na striebro. Francúz Tony Estanguet sa administratívnym zásahom stal úspešným obhajcom a vyrovnal zlaté double českej kajakárky Štěpánky Hilgertovej, s dvoma triumfami v Atlanteď96 a Sydney 2000.

Finálová jazda mala všetky prvky stupňovanej dramatickosti, keď sa najlepší v poradí v rýchlosti prekonávali rad za radom ako štartovali, po Čechovi Indruchovi Austrálčan Bell, potom Nemec Pfannmöller, nasledoval Francúz Estanguet a napokon si diváci v Helliniku vychutnali zlatú, po úprave času striebornú jazdu slovenského reprezentanta.

V cieli bolo cítiť z tváre Michala Martikána obrovskú únavu, ktorá mu však nezabránila zdvihnúť pádlo, potom obe ruky nad hlavu, prijať gratuláciu najväčšieho súpera Tonyho Estangueta, ktorý vtedy ešte nevedel o svojom zlate, a napokon urobiť eskimáka v 30-stupňovej vode s pádlom hore na znak svojej dominancie. Michal Martikán vlastní odteraz zbierku až troch olympijských vzácnych kovov (1-2-0) a symbolicky ju na medailový hetrik zaokrúhlil v areáli, ktorý je jednoznačne najdrahší na svete, keď strovil až 25 miliónov dolárov. Čo je to však oproti úspechu Michala Martikána, ktorý slovenský vodný slalom a celý šport zviditeľnil takým spôsobom na celom svete, aký v histórii slovenského olympizmu nemá obdobu. Pri odovzdávaní medailí sa ozýval s menom Francúza Estangueta aj nespokojný piskot, na druhej strane obdivné pokriky súvisiace s Michalom Martikánom. Aj keď prežíval sklamanie, dokázal sa potešiť so svojimi priaznivcami aj zo striebornej medaily.

Výsledky: 1. Elena Kaliská (SR) 210,03, 2. Rebecca Giddensová (USA) 214,62, 3. Helen Reevesová (V. Brit.) 218,77, 4. Peggy Dickensová (Fr.) 218,80, 5. Štěpánka Hilgertová (ČR) 220,75, 6. Nagwa El Desoukiová (Švajč.) 225,04, 7. Louise Natoliová (Austr.) 227,44, 8. Maria Cristina Giaipronová (Tal.) 229,36, 9. Jennifer Bongardtová (Nem.) 237,66, 10. Gabriela Stacherová (SR) 274,47

Výsledky: 1. Tony Estanguet (Fr.) 189,16, 2. Michal Martikán (SR) 189,28, 3. Stefan Pfannmöller (Nem.) 191,56, 4. Robin Bell (Austr.) 192,83, 5. Tomáš Indruch (ČR) 195,28, 6. Simeon Hočevar (Slovin.) 199,78, 7. Jordi Sangra (Šp.) 200,41, 8. Stuart Mcintosh (V. Brit.) 211,19

Súvisiace články