Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

ENIC, vlastník klubu Jána Kozáka ml., sa vraj Slaviu predať nechystá...

Sportnet|Publikované 1. nov 2002 o 23:00

Košice - Vlastníkom klubu, ktorého kmeňovým hráčom je i Ján Kozák ml., teda pražskej Slavie, je anglická spoločnosť ENIC. Holding English National

Investment Company (ENIC) sa zameriava na tri podnikateľské aktivity. Do jej pôsobnosti spadá medzinárodný šport, zábavný priemysel a prostredie mediálneho trhu. Práve v športovej oblasti zaznamenala spoločnosť ENIC vysoký nárast svojich aktivít.

Do pražskej Slavie vstúpila spoločnosť v októbri 1997, v klube z Edenu kúpila 54 percentný podiel akcií. Za 2,3 milióna libier, teda vo vtedajšom prepočte za zhruba 120 miliónov českých korún. Hodnota piatich najlepších hráčov Slavie sa odhadovala práve na toľko, obchod medzi Východom a Západom má však momentálne práve takéto kontúry... ENIC prišiel s veľkými plánmi, medzi ktorými čnela na najvyššom stupni výstavba nového štadiónu. Zámer akosi nevyšiel... Zato podiel spoločnosti ENIC v Slavii sa zvýšil na 96,7 percenta akcií. ENIC však nepôsobí len v Slavii. Vo švajčiarskom FC Bazilej, ktorý v 2. predkole Ligy majstrov vyradil nášho majstra, Žilinu, v 3. predkole Celtic Glasgow a stále si počína v Lige šampiónov viac ako zdatne, má ENIC 50 - percentný podiel. V talianskom klube Vicenza Calcio dokonca 99,9 - percentný, v gréckom AEK Atény 47 - percentný a v anglickom Tottenham Hotspur 29,9 - percentný, v škótskom Glasgow Rangers 25,1 percenta akcií..

Práve niekde tu začínajú špekulácie o tom, čo môže znamenať takýto nárast vplyvu spoločnosti ENIC. Podľa pravidiel UEFA totiž jedna spoločnosť, či právnická osoba vôbec, nesmie vlastniť väčšinový podiel v kluboch, ktoré sa zúčastňujú jedného európskeho pohára. Ako majoritný sa pritom chápe už 50 percentný podiel. V prípade ENIC je teda najproblémovejším klubom Bazilej a pražská Slavia, hoci i 47% v AEK pri množstve menších akcionárov je veľavravných... Je jasné, že pri konštelácii vlastníctva viacerých klubov majiteľ naráža na prekážky v podobe predpisov UEFA. Tie vlastne začali pri tom, keď v Lige majstrov hrala pražská Sparta i 1. FC Košice a ich vlastníkom bola véesžetka... A tu niekde začala špekulovať i škótska tlač. Podľa denníka The Scottsman sa ENIC chystá predať Slaviu, (ako klub, ktorý pravidelne hráva v pohároch, je najmenej imidžovým a výnosným) a získané prostriedky investovať do Glasgow Rangers. Doň už ENIC investovala 40 miliónov libier, ktoré jej získali spomínané percentá. Už na začiatku tohto roku sa v českých médiách začala pretriasať suma 6 až 8 miliónov libier. Takúto hodnotu by mal mať predaj Slavie. Finančný riaditeľ športovej divízie ENIC James Smith: "Takéto informácie musíme dementovať. Nezakladajú sa na pravde, nehodláme Slaviu predať, máme s ňou svoje plány. Plány, ktoré povedú k úspechom Slavie."

Uvidíme...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.