Emin Sefa je po ročnej pauze späť

Oliver Gajdoš|8. aug 2017 o 02:00

Vyspovedali sme Emina Sefu po zranení a o príprave na najbližší zápas

East Pro Fight spojil sily s Fusion FN a pripravil pre divákov v poradí už desiate gala. V Košiciach sa budú rozdávať opasky a o jeden z nich zabojuje aj Emin Sefa.

Ahoj Emin, prezraď nám na úvod, ako si prekonal posledné nepríjemne zranenie v podobe zlomenej nohy?

Čau. Prvé tri týždne mi prišla na pomoc mamka, keďže som tu v Prahe v podstate sám. Najhoršie bolo prvý týždeň vliezť do vane, ale potom som to už dával s prehľadom aj sám. Chlapci z PriMMAtu mi pomáhali pri presunoch na kontroly do nemocnice a najmä pri opätovnom zaradení sa do tréningu. Bolo to pre mňa dosť divné, keďže za posledných cca 10 rokov som nebol nijak vážnejšie zranený, takže som bol neustále v pohybe a vždy som niečo robil. Toto ma pripútalo na 3 mesiace do postele. Vieš si predstaviť, ako mi to liezlo na mozog. Videl som asi všetky aktuálne seriály a filmy (smiech). Až som z toho začal čítať knihy.

Prvé týždne po demontáži sádry respektíve ortézy. boli dosť náročné na psychiku, keďže som musel každý schod poctivo prejsť s pridžiavaním sa o zábradlie. Každý pohyb som si musel najprv premyslieť a rozhodnúť sa. či to dokážem vykonať, keďže noha bola riadne oslabená a ja ako správny rebel som odhodil barle okamžite do koša (aj keď som ešte nejaký ten týždeň s nimi mal chodiť). Nakoniec som to zvládol bez väčších problémov a zaradil som sa do normálneho života. 

Kedy si sa zaradil do tréningového procesu?

Trénujem už od polovice marca, odkedy mi dovolil lekár plnú záťaž nohy. Keďže doktorové prognózy boli ´zápas najskôr na jeseň´, tak sme s trénerom (Radovan ´Rady Active´ Gergeľ) po celý čas zranenia rozmýšlali, ako zostavíme tréning, aby som sa vrátil do tréningového/zápasového procesu v čo najlepšej forme. Zhodli sme sa na tom, že bude dostatok času minimálne 6-7 mesiacov. Rozhodli sme sa, že si prejdem celú atletickú prípravu od svalovej adaptácie, silového tréningu, dynamiky a kondičného tréningu. Takže takto to nejak postupne išlo.

Najviac mi paradoxne pomohol silový tréning a dvihanie ťažkých váh. Každým tréningom som citíl väčšiu oporu v nohe, až pominuly kadejaké obavy. Nehovoriac o tom, že zmizlo aj zranenie triesla, ktoré ma predtým trápilo a dosť obmedzovalo v pohybe. Momentálne sa už nejaký týždeň snažím budovať dynamiku a pridal som aj viac tréningov spojených s MMA (bjj, wrestling, stand up a podobne). Uvidíme, aký bude mať tento systém vplyv na môj najbližší zápas. Môžme sa o tom pobaviť po ňom. Niekedy v polovici mája som dostal povolenie k plnému kontaktu, takže trénujem na 100% bez obmezení, kopem ľavou aj pravou nohou lowkicky, highkicky, otočky, vandamovky atď.

Koncom októbra ťa konečne uvidíme po ročnej pauze v klietke na podujatí East PRO Fight 10. Kto bude tvojim súperom?

Tak ako hovoríš, najskôr sa predstavím v Košiciach na najlepšom podujatí bojových športov na východe a to 27.10.2017 na East PRO Fight 10. Súper ešte nie je známy, ale verím, že sa už čoskoro dozviem jeho meno aj ja. Takže určite sleduj moju fanpage na FB: ´Emin Sefa´ alebo Instagram: @eminsefa. 

Chcel by si do konca roka ešte jeden zápas ?

Všetko záleži od toho ako sa budem cítiť po EPF 10. Ale keďže sa už teraz citím výborne, tak určite by som rád niečo stihol. 

V poslednom zápase proti Vitorovi Pintovi sme na sociálnych sieťach čítali kritiku ohľadom súperových rukavíc, ktoré boli očividne väčšie ako 4 OZ, čo ho postavilo do nevýhodnej situácie. Prečo mal väčšie rukavice ako ty?

Achhhh... keby nebolo sociálnych sieti, väčšina mudrlantov by okolo vás prešla s pohľadom nemiereným do chodníka. Tak ale poskytnem aspoň môj pohľad na vec.

Pred začatím galavečera som sa opýtal organizátora, či si berieme vlastné rukavice, alebo nejaké dostaneme. Povedal mi, že dostaneme. Tak teda priniesli strašne nahovno rukavice s celým zakrytým palcom, že som tam s tejpom ledva pomocou dvoch ľudí vtesnal ruku. Ale dal som to a začal som sa rozcvičovať. Všetko bolo relatívne OK, aj keď boli strašné nepohodlné. Tak ako už nastupoval Pinto prišiel promóter do šatne a povedal: ´Tvoj súper si roztrhal rukavice, lebo si odstrihol ten neštastný palec. Rukavice prestrihol niekde priamo v šití, takže sa mu rozpadli a vzal si vlastné, môžeš si zobrať vlastné aj ty?´ Vravím si super, na svoje regardy, v ktorých som odzápasil som zvyknutým, sedia dobre na ruke, takže som si ich prehodil a čakal na svoju nástupovku. Jeho rukavice som si všimol, až keď sme si podali ruky v strede ringu. Dovtedy som si ho nejak nevšímal. Myslím, že prečo ich mal, prečo mu ich nevymenli a podobné špekulácie, by už nemali byt mierené na mňa, ale na zodpovedé osoby. Koniec koncov, mohol protestovať Pinto pred zápasom alebo po zápase, ale ani on sa na nič nesťažoval.

Pinto vs Sefa, porovnanie rukavíc. FOTO: czechfighters.cz

Vyjadrujú sa len ľudia, ktorí sedia doma v bezpečí za monitorom a klávesnicou, prípadne za telefónom. Ja som len zápasník, ktorý si pride robiť svoju robotu do ringu/octagonu, nestarám sa o súperové pohodlie a rukavice. Koniec koncov, mohol zápasiť aj holými päsťami. Tuším, že mi v zápase dal len par čistých uderov, ktorými by ma určite neknokautoval. Bol to aj tak grappler, 9 z 10 zápasov predo mou ukončil na submission, veľa toho nikdy nenaboxoval. V tomto zápase si na zemi ani neškrtol a skoro 2x zjedol armbar, ale asi aj v tomto mu bránili rukavice.

Prečo nikto nerieši, že Pinto nevedel urobiť na titulový zápas váhu -77kg, tak mi týždeň pred zápasom volali, že či sa nemôžme dohodnúť na -79kg, s čím som samozrejme súhlasil. Prečo nikto nerieši, že Pinto prišiel na váhu a mal 81kg a niečo viac, v titulovom zápase po dohodnutej váhe? S čím som rovnako súhlasil! Nebol som v nevýhode aj ja, keď som mal na váhe 78,5kg a on mal o 3kg viac? Určite si každý odborník vyjadrujúci sa na sociálnych sieťach vie predstaviť, že v MMA zápase aj 3kg rozdiel dokáže rozhodnúť.

Tvoja váhová kategória zažíva v česko-slovensku rozkvet. Welterová jednotka Kincl vyzýva slovenskú hviezdu Borárosa. Ako vidíš tento zápas ty?

Som trošku skeptický k tomu, že sa to uskutoční, ale určite by som si to rád pozrel. Moj skromný názor je, že Patrik by ho určite bez väčších problémov porazil. 

Si diplomovaný inžinier. Čo si vyštudoval a čím sa popri živote MMA zápasníka živíš?

Vyštudoval som Technickú Univerzitu v Košiciach - Bc. Hospodárska informatika, Ing. Informatika. Momentálne pracujem vo firme, ktorá patrí pod jednu banku. V skratke môžeme povedať, že pracujem na vývoji intranetových aplikácii.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: