Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

"Elektrická myš" sa na každý gól poriadne nadrie

Sportnet|Publikované 15. nov 2005 o 23:00

Zvolen Peknou vizitkou na medzinárodnom kolbisku sa môže pochváliť Erik Weissmann (na snímke vľavo), ktorý sa stal v Nemecku najproduktívnejším

hráčom hokejového turnaja TUI Nations Cup. Nazbieral päť bodov za dva góly a tri asistencie, čím nadviazal na svoje doterajšie počínanie v ST extralige. V nej sa totiž po 24. kole delí s Martinom Hujsom o prvé miesto so 14 gólmi medzi kanoniermi a zároveň je druhým najproduktívnejším hráčom súťaže. Takže vlastne z jeho pohľadu žiaden zázrak. Alebo žeby predsa? "Chcel som trénerom dokázať, že ma zavolali oprávnene a že mám formu, viem hrať hokej a patrím do širšej nominácie," obzrel sa za svojimi výkonmi 27-ročný útočník Zvolena.

Pravda, napriek pozitívam je si vedomý aj toho, že takéto podujatie chce aj niečo viac, než len byť užitočným v hre smerom dopredu. Práve spoľahlivé vracanie sa dozadu a eliminovanie protihráčov je ešte dôležitejšie a práve František Hossa poukázal na to, že v komplexnom prejave má ešte rezervy. Samotný hokejista si to priznal a nezatĺkal. "Záleží na štýle hry a na tom, čo je preferované. Dôležité sú detaily a maličkosti, každý má plusy i mínusy. Možno som mal medzery práve v obranných činnostiach. No od toho sú práve prípravné akcie, aby sa hráč oťukal." Tak či tak náročnou previerkou dravý ofenzívny hráč prešiel so cťou. Na zraz prišiel sebavedomý a vedomý si svojej fazóny. Bral to tak, že nemá čo stratiť a môže si len obohatiť svoj diapazón skúseností. Ak je hráč v pohode, nerobí si ťažkú hlavu z náročnosti podujatia. Hoci vnímal i to, že na reprezentačnej úrovni je kvalita protihráčov iná než v extraligových dresoch. Navrátilec do národiaku (naposledy štartoval na Švajčiarskom pohári pred dvoma rokmi, kde sa strelecky tiež úspešne uviedol) sa mocne pobil o priazeň a o to, aby zostal zafixovaný v "hráčskom sklade" a použiteľný aj na ďalšie zápolenia. Sám sa stavia k tomu opatrne, záležať bude na tom, akú bude mať formu a výkonnosť. "Proti Švajčiarom sa mi najťažšie presadzovalo. Možno práve preto, že som sa len zoznamoval s novými spoluhráčmi a osvojovali sme si vzájomne svoje ťahy. S Mirom Zálešákom a Martinom Hujsom sa mi však postupne dobre spolupracovalo." Oproti slovenskej lige pocítil, že má menej času a priestoru na rozvíjanie akcií a hlavne zakončenie. O to viac vyniká, že sa dokázal s tým vyrovnať. Predsa len poznatky, ktoré nazbieral vo svojej kariére, a to i v českej lige, mu pomohli. "Pokryť stredné pásmo a vykrývanie priestoru vo vlastnej tretine bolo smerodajné. Z roka na rok je náročnejšie v tejto taktike uplatniť sa v pohotovom zakončení," pozrel sa na vývoj hokejového diania Weissmann. Mimochodom, jeho štýl hry kedysi prirovnal kormidelník Zlína Ernest Bokroš k elektrickej myši. "Hrám rovnako, snažím sa vydrieť maximum na ľade," súhlasil s týmto označením pohotový zakončovateľ, ktorý nastupuje v jednom tíme s Plavuchom, tiež uznávaným a tradične osvedčeným strelcom. Berie od neho inšpiráciu a podnety? "Vlasto je iný typ, to je rodený kanonier. Vie, kam sa postaviť a ako zakončiť. Ja sa na každý gól viac nadriem pohybom a neustálym jazdením."

Vymenená hokejka ho prebudila

Hráči sú poverčiví a svojskí pri rituáloch. Zavše si pomáhajú všelijako, len aby pretrhli smolu a slabé realizovanie šancí. Našinec len krúti hlavou, čo to za huncútstva vymýšľajú. Weissmann tesne pred reprezentačnou prestávkou v extraligovom zápase doma s Popradom vymenil svoju hokejku po skončení riadneho hracieho času, s ktorou viackrát skóroval, za inú a s ňou bol úspešný v predĺžení, keď strelil víťazný gól. Túto palicu si zobral aj do Nemecka. "Priniesla mi znovu šťastie, ale uvidím, či sa tiež postupne nevystrieľa. Sám som zvedavý, dokedy ma bude poslúchať. No budem si ju opatrovať ako oko v hlave, nedám na ňu zatiaľ dopustiť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.