Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Eero Mäntyranta: Olympijský víťaz ako prvý Fín dopoval

K dopingu sa nakoniec priznal. Olympiádu však vyhral aj bez neho. (Autor: WIKIMEDIA)
Peter Fukatsch|Publikované 3. jan 2014 o 10:08

Trojnásobný olympijský víťaz v behu na lyžiach bol neskôr prvým Fínom, ktorému dokázali doping.

O mŕtvych len v dobrom. V športovej kariére jedného z najlepších bežeckých lyžiarov všetkých čias to platilo aj v časoch, keď bol medzi živými. Tieň jeho kariéry však nemožno zamlčať.

Eero Antero Mäntyranta (20. november 1937 – 30. december 2013) je prvým fínskym športovcom, ktorý mal pozitívny test na doping. Na národných majstrovstvách 1972 mu našli stimulant z radu amfetamínov. Po vojne boli azda prvými zakázanými látkami, ktoré športovci zneužívali a Fín iste nebol prvým hriešnikom na svete.

Jeho prípad tiež ututlali. Po zimných olympijských hrách v Sappore 1972 podvod odhalili, ale neskoro. Mäntyranta najskôr prehrešok poprel, na konci kariéry sa priznal. Boj proti dopingu bol vtedy v začiatkoch.

Fín zvíťazil na troch olympiádach a dvoch majstrovstvách sveta v rokoch 1960 – 1966, teda čisto. Zo zimných olympiád ma sedem medailí, z MS päť. Všetky pred rokom 1970.

Hovorili mu „mister Seefeld“, lebo v tomto stredisku nad Innsbruckom zvíťazil na ZOH dvakrát a v štafete bol druhý. Napriek machuli v športovej činnosti dostal v roku 2000 štátne vyznamenanie a otvorili mu múzeum v rodnom meste Pello.

Paradoxne rok predtým ako prakticky celú fínsku reprezentáciu na domácich MS diskvalifikovali pre doping.

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.