Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Edwardsová v Aténach nebude súťažiť, CAS potvrdil trest

TASR|18. aug 2004 o 12:21

Atény 18. augusta (TASR) - Arbitrážny súd pre šport (CAS) potvrdil dvojročný trest, ktorý Torri Edwardsovej udelila pred tý«dňom Americká antidopingová ...

Atény 18. augusta (TASR) - Arbitrážny súd pre šport (CAS) potvrdil dvojročný trest, ktorý Torri Edwardsovej udelila pred tý«dňom Americká antidopingová agentúra po pozitívnom dopingovom náleze. Majsterka sveta v behu na 100 metrov tak bude chýbať na OH 2004 v Aténach.

Edwardsová mala 24. apríla 2004 po mítingu v Martinique pozitívny test na stimulant nikethamide. Po pozitívnom dopingovom náleze Američanka tvrdila, že užila dve glukózové tabletky, ktoré jej predpísal jej fyzyioterapeut a ktorých zloženie nepoznala. Podľa CAS však bolo Edwardsovej povinnosťou poznať zloženie preparátu, ktorý užila. "Všetci športovci a najmä tí na najvyššej úrovni sú povinní uistiť sa, že žiadna látka, ktorú užijú, nie je nepovolená," uvádza sa v 20-stranovom odôvodnení rozsudku CAS. "Porota zistila, že Torri Edwardsová zanedbala svoju povinnosť a nezistila si, či sa v lieku nenachádza zakázaná substancia."

Rozhodnutie, ktoré sa podľa CAS mnohým "môže zdať tvrdé" je konečné a trest Američanke vyprší 17. júla 2006. IAAF totiž podpísala Svetový antidopingový kódex, ktorý za takýto priestupok, rovnako ako za užívanie steroidov či EPO, ukladá dvojročný dištanc. V prípade, že by sa vedenie svetovej atletiky pripojilo ku kódexu o dva mesiace neskôr, vyviazla by Američanka iba s varovaním.

Edwardsová si v americkej kvalifikácii vybojovala olympijskú účasť druhým miestom na stovke (11,02) a tretím najlepším časom na dvestovke (22,39). Na 100 i 200-metrovej trati v Aténach mala patriť k ašpirantom na zisk medaily.

V prípade, že sa olympijskej účasti vzdá štvrtá z americkej kvalifikácie a dvojnásobná zlatá medailistka zo šprintu Gail Deversová, USA by mohla reprezentovať obhajkyňa titulu Marion Jonesová, ktorá v národnej kvalifikácii skončila až piata. Geversová sa pôvodne chcela koncentrovať iba na 100 metrov cez prekážky, kde sa jej doteraz olympijská medaila neušla, no pred týždňom sa vyjadrila, že pobeží aj hladkú stovku.

Súvisiace články