Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Džudista Pálkovács s túžbou napodobniť vo štvrtok strieborného Krnáča

TASR|18. aug 2004 o 15:24

Atény 18. augusta (TASR) - Zoltán Pálkovács vo štvrtok v hale Ano Liossia v kategórii do 100 kg zakončí účinkovanie dvoch slovenských džudistov na OH ...

Atény 18. augusta (TASR) - Zoltán Pálkovács vo štvrtok v hale Ano Liossia v kategórii do 100 kg zakončí účinkovanie dvoch slovenských džudistov na OH a rád by napodobnil unikátne striebro Jozefa Krnáča. Podľa reakcii na žreb to však bude mať na začiatku o dosť ťažšie ako jeho ľahší kolega.

"Či je dobre pripravený, ukážu až samotné súboje," povedal tréner Rastislav Mezovský. "Ak sa bude vyhrávať, niet čo riešiť, ak nie, budú sa hľadať chyby. Zranenie nie je žiadne, cítiť však určité očakávanie. Psychika bude určite napätá."

V stredu, deň pred súťažou, si Pálkovács doprial voľný deň. "Presnejšie povedané, donútil som ho, pretože sa hrnul na tatami trénovať ako veľká voda," pokračoval R. Mezovský. "Máme už zaužívané pravidlá, pred turnajmi či inými významnými súťažami sme zvolili vždy aktívny oddych. Zolo si zabehal, aj sa zľahka najedol a mohol konštatovať, že váhu má už v norme a nemusí mať stres pred vážením."

Ako zmierniť psychický tlak? Tréner Mezovský sa domnieva, že aj určitou izoláciou od správ. "Dostal som na mobil viacero sms správ, ako Zolo všetkých prevalcuje, pozametá so súpermi tatami. Od tohto čítania som ho ušetril, aby sa nerozptyľoval a psychická tenzia u neho nenarastala. Predsa len je prvýkrát na olympiáde a prežívanie v jeho vnútri je intenzívnejšie."

Jozef Krnáč bude olympijské striebro oslavovať 28. augusta v babkinej záhrade v Bratislave a súčasťou týchto osláv by sa mal stať aj Zoltán Pálkovács. V akej nálade, o tom sa rozhodne vo štvrtok. Veľa napovie už prvý súboj s Francúzom Ghislainom Lemairem. R. Mezovský: "Žreb mu prisúdil podľa mojej mienky európsku skupinu. Všetci súperi poznajú jeho, on pozná ich, či to však bude výhoda a pre koho sa ukáže. Zolo má podobný štýl ako Krnáč, presadzuje sa agresívnym džudom, útočným spôsobom. Francúza Lemaireho si už prečítal nepríjemne na európskom šampionáte tento rok v Bukurešti, kde ho Lemaire zdolal na goši-gurumu, po slovensky, hodil ho okolo boku. Francúz dokáže dobre aj tomoe-nagu, treba si dať na ňu pozor."

Čo treba zdôrazňoval Pálkovácsovi pred vstupom na tatami? "Nič," mieni tréner Mezovský. "Nebolo by dobré, aby sme rituály menili. Máme zaužívaný systém, Zolo vie, čo robí jeho súper, bolo by to ako drevo do lesa nosiť, keby sa mu to opakovalo. Predchádzajúce dva tréningy Zola mali medzinárodný charakter, pracoval s Maďarom Kovácsom, olympijským víťazom z Barcelony - smolu má, že v 2. kole narazí s najväčšou pravdepodobnosťou na obhajcu zlata Japonca Inoueho, a so Semírom Pepicom, štartujúcim o kategóru vyššie, bývalým slovenským reprezentantom, dnes vo farbách Austrálie. Po hodinovom tréningu si ešte Pálkovács zahádzal so sparringom Pulcom a vyzeral dobre."

V doterajšom priebehu džudistických súbojov trénera Mezovského prekvapila trochu značná nadvláda Ázijcov. "Myslel som si, že európska klíma a menej starostí s aklimatizáciou starému kontinentu prospeje viac ako Ázijcom, no nestalo sa."

Zoltán Pálkovács má s Francúzom Lemairem zlú skúsenosť na ME tohto roku v Bukurešti, keď s ním prehral v súboji o bronz. R. Mezovský: "To však mal natrhnutý stehenný sval. Ak by sa pošťastilo a Lemaireho by zdolal, tak mu bude stáť v ceste asi Rus Dmitrij Maksimov, pretože podľa mňa by si mal Rus poradiť s neznámym Iráncom Masoudom Khosravinejadom." Maksimov v tomto roku zvíťazil na super A-turnaji v Moskve, druhý bol v Hamburgu a určite patrí medzi absolútnu elitu."

Súvisiace články