Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Džogan pre ekzém netrénuje už druhý mesiac

Lukáš Džogan. Na futbal už niekoľko týždňov nemyslí. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 1. jún 2009 o 22:00

Nepríjemné kožné ochorenie vyradilo mladého obrancu na dlhý čas z tréningového procesu.KOŠICE. Takmer dva mesiace je bez futbalu i tréningu obranca MFK Košice Lukáš Džogan. Nie je to však príčinou zranenia či operačného zákroku. Mládežnícky reprezentant Slovenska musí nútene pauzovať pre mikrobiálny ekzém. Pre niekoho na prvý pohľad možno banálny dôvod, no lekári a hlavne samotný hráč o tom vedia svoje a slovo banálny si nedovolia vypustiť z úst.

Nepraje to nikomu

"Nikomu niečo také neprajem," poznamenal Lukáš Džogan. Samotného hráča vystrašili nepríjemné kožné problémy. Stav sa mu zhoršil v noci pred zápasom v Banskej Bystrici, na ktorý nakoniec necestoval. Lekár mužstva MUDr. Ján Michalko vtedy na margo Džoganovej absencie konštatoval: "Lukáš má kontaktný ekzém na krku a horných viečkach. Keďže pri potení liečba nezaberá, už niekoľko dní netrénuje. Príčinou je reakcia na určitý druh tkaniny, na ktorú je Lukáš alergický. Stačí, že si rukávom na tréningu pretieral spotené oči a vyhodil sa na horných viečkach."

Môžu za to baktérie

Nasledovali rôzne testy, vyšetrenia a ich výsledky nakoniec prezradili, kde hľadať príčinu problémov. "Potvrdilo sa, že mám zlatého stafylokoka, streptokoka a ešte aj candidu. Do tela sa mi teda dostali baktérie. Ťažko povedať, akou formou," sám bol prekvapený z tohto lekárskeho nálezu mladý futbalista, ktorý v prvý júnový deň oslávi 22. narodeniny.

Na štadión chodí iba občas. Zväčša je doma a chodí do nemocnice. V pondelok, stredu a v piatok chodí na injekcie. Nebol so spoluhráčmi ani v Senci na finále Slovenského pohára, takže si ani poriadne nemohol užívať oslavu. "Nemôžem hrať, ani s nimi cestovať. Čo sa dá robiť. Možno niekedy inokedy. Musím sa dať najprv do poriadku."

Psychicky to človeka ubíja

Len pre predstavu, s akými patáliami košický futbalista bojuje, uvedieme, že sa nemôže spotiť či sprchovať! "Ekzém mi chytil celú hornú polovicu tela. Kým sa nedám do poriadku, nemôžem ani trénovať, nieto ešte hrať. Nemôžem sa spotiť a vrchnú časť tela si nemôžem ani sprchovať, lebo mi postihnuté miesta sčervenajú a trvá mi to približne dva dni, kým sa mi koža vráti do normálu. Stačí teda, keď sa to rozvlečie po tele potom alebo vodou. Začne ma dosť nepríjemne svrbieť celé telo a k tomu príde spomínané sčervenanie. V živote som nič také nezažil a ani to nikomu neprajem," zdupľoval Lukáš Džogan.

Neostáva mu nič iné len brať injekcie a čakať. "Zatiaľ neviem, či stihnem začiatok letnej prípravy. Závisí to aj od liečenia, ako bude prebiehať. Je to veľmi nepríjemné a človeka to psychicky dosť ubíja," dodal obranca MFK.

Rarita

Tretina kádra sa vystriedala na stopérskom poste

Maródka v obranných radoch MFK Košice sa výrazne podpísala pod zloženie štvorčlennej obrannej línie v jednotlivých zápasoch Corgoň ligy. Kým v predposlednom kole na Slovane po prvý raz nastúpili spolu v stopérskej dvojici Cicman s Dobiasom, cez víkend proti Prešovu zas malo premiéru duo Kišš - Dobias. Ani sa nechce veriť, že na stopérskom poste sa v tejto sezóne Corgoň ligy objavila tretina kádra MFK Košice! Tu sú ich mená: Peter Bašista, Lukáš Džogan, Patrik Kaminský, Róbert Cicman, Timon Dobias, Stanislav Smrek, Stanislav Kišš. A to ešte Radoslav Školník, ktorý si vo vlaňajšej sezóne pripísal stopérske štarty, sa v tomto ročníku ani raz neobjavil na mieste stredného obrancu. Plus k tejto sedmičke hráčov treba prirátať i dvojicu Dionatan Teixeira a Roman Šimko, ktorí hrali na tomto poste v pamätnom zápase v Nitre (prehra 1:4), na ktorý vycestovali hráči druhého sledu, kým základná jedenástka mala oddych pred finále Slovenského pohára. Na jednej strane trénera Kozáka mrzí takáto fluktuácia, pretože zohratosť dvojice je veľmi dôležitá, no na druhej strane má dokonalý obraz, kto sa mu ako hodí na záskok. A veru, má si z čoho vyberať. S trochou zveličenia, Košičania môžu stopérov vyvážať...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.