Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Dve súkromné lietadlá narušili bezletovú zónu nad dejiskom ZOH

TASR|11. feb 2002 o 02:02

Salt Lake City 11. februára (TASR) - Dve súkromné lietadlá narušili v piatok pred slávnostným otvorením ZOH 2002 v Salt Lake City vzdušný priestor nad ...

Salt Lake City 11. februára (TASR) - Dve súkromné lietadlá narušili v piatok pred slávnostným otvorením ZOH 2002 v Salt Lake City vzdušný priestor nad dejiskom olympiády a zburcovali tým stíhačky amerického letectva, ktoré vzlietli a prinútili pilotov pristáť.

V oboch prípadoch išlo o lietadlá, ktoré nemali povolenie na prelet nad zakázanou zónou, ktorú z dôvodu bezpečnostných opatrení kontrolujú sily U.S. Air Force.

"Boli to lietadlá na výcvik pilotov a nepredstavovali žiadne nebezpečenstvo," povedal hovorca Severoamerického velenia pre vzdušnú obranu (NORAD) Ed Thomas.

Prvé z lietadiel letiace z Colorado Springs spozoroval pilot patrolujúcej stíhačky F-16 v piatok ráno a upozornil základňu. S pilotom sa následne spojili piloti dvoch stíhačiek a v ich sprievode pristálo lietadlo na letisku v Salt Lake City. Druhé z lietadiel smerujúce z Nebrasky narušilo bezletovú zónu popoludní a muselo pristáť v utahskom Brigham City.

Tohtoročné ZOH sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré sa znásobili po septembrových teroristicých útokoch v USA, keď unesené lietadlá zničili budovy Svetového obchodného centra v New Yorku a časť budovy Pentagónu vo Washingtone. dw fi

Súvisiace články