Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Dvaja skokani preleteli dĺžku dva a pol futbalových ihrísk

Dvaja skokani prekonali 250 metrovú hranicu. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Peter Fukatsch|15. feb 2015 o 20:11

Najprv skočil v sobotu slovinský skokan na lyžiach Peter Prevc prelomový svetový rekord 250 metrov. Včera ho prekonal neznámy Nór Andres Fannemel 251,5 m.

BRATISLAVA. Dvaja skokani pristávali v diaľke, aká je doletová dráha na najväčších lietadlových lodiach sveta typu USS Nimitz, alebo aká je dĺžka dva a pol futbalových ihrísk.

Mostík vo Vikersunde, trojtisícovom mestečku na juhu krajiny, volajú Monsterbakken. Momentálne sa na ňom skáče najďalej. Na prvý pohľad vyvoláva pocit monštra.

Skokani na lyžiach sa však neobávajú na ňom súťažiť, patrí medzi najbezpečnejšie.

Pointou dĺžky je, že pretekár akoby na ňom plachtil tesne nad zemou. Prirovnávajú to k letu rogala, pri ktorom má človek telo tesne nad zemou.

Prevc je univerzál

Dvadsaťdvaročný Prevc z Kranju súťaží vo Svetovom pohári šiestu sezónu. Je univerzál, ktorý má o čosi radšej lety. Na OH 2014 získal striebro a bronz (zlato), na MS (2011 a 2013) rovnako na svetovom šampionáte vlani v Harrachove bol tretí.

Svetovým rekordérom bol iba jeden deň. Navždy mu však zostane prívlastok skokana, ktorý prvý pokoril dĺžku 250 metrov.

Nór Andres Fannemel (23 r.) tiež vstúpil do Svetového pohára v roku 2009. Je štvrtým mužom v priebežnom poradí Svetového pohára. Vyhral dvakrát, na pódium vystúpil päť ráz. Na olympijských hrách a majstrovstvách sveta tento špecialista na lety nedosiahol nič.

Svetový rekord 251,5 metra skočil iba 165 cm vysoký Nór už v prvom kole. Súťaž nevyhral. V druhom dopadol v nedeľu iba na značku 202 m.

„Bolo to skutočne skvelé. Som plný

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články